Blog posts

Brzoskwinie w lekkim syropie na zimę

Brzoskwinie w lekkim syropie na zimę

Dla dzieci, Przetwory, Wigilia i Święta

Sprawdzony przepis na domowe brzoskwinie w lekkim syropie w słoikach, to idealny sposób na wspaniałe zachowanie ich letniego smaku na zimę. Ten przepis wyróżnia delikatny syrop, wykorzystujący naturalną słodycz dojrzałych brzoskwiń, dzięki czemu nie są one przesłodzone aż do bólu zębów. Podpowiadamy też jak wybrać najlepsze brzoskwinie do przetworów oraz jak bezproblemowo usunąć z nich pestkę i skórkę. W ten sposób nawet początkujący w szykowaniu przetworów bez trudu przygotuje najlepsze brzoskwinie do ulubionego sernika na zimno. Wspomniany wcześniej sernik z brzoskwiniami, w naszej wersji na zimno oraz sałatka owocowa, to tylko ułamek przepisów, do których warto wykorzystać te wspaniałe owoce. Brzoskwinie ze słoika możesz użyć do koktajli, jako dodatek do jogurtu, naleśników, domowych gofrów, a nawet mięsa. Jeśli marzysz więc o pysznych i pachnących brzoskwiniach w słoiku domowej roboty, nie szukaj dalej! Dzielimy się przepisem krok po kroku oraz kompletnymi wskazówkami, które pozwolą Ci zachować smak, konsystencję oraz jakość świeżych brzoskwiń w każdym słoiku! Zapraszamy!

Brzoskwinie w syropie na zimę


Brzoskwinie w syropie na zimę 

Składniki:

Owoce: 

  • brzoskwinie: 2 kg

Zalewa do brzoskwiń: 

  • woda filtrowana: 2 litry
  • cukier: 1 szklanka
  • świeży sok z cytryny: 2 łyżki


Brzoskwinie w syropie – przepis 

Przygotowanie:

Do przygotowania przepisu potrzebne będą też: garnek o pojemności 3 l, słoiki z nakrętkami (5 x 0,75 l), duży, szeroki garnek, ostry, mały nóż oraz ściereczki kuchenne.

Użyj świeżych, dojrzałych brzoskwiń bez wgnieceń i ciemnych plam. Zaplanuj ok. 3 – 4 brzoskwiń na jeden słoik o pojemności 0,72 – 0,75 litra.

Przed przystąpieniem do przygotowania przepisu sprawdź dokładnie słoiki. Nie używaj tych, które mają jakiekolwiek wyszczerbienia lub pęknięcia. Polecamy użycie nowych pokrywek. Słoiki oraz pokrywki wysterylizuj.

Ile cukru do brzoskwiń? Nasza propozycja, to brzoskwinie do których polecamy lekki syrop z minimalną ilością cukru. Jeśli wolisz, możesz też skorzystać z innych proporcji cukru: w wersji średnio słodkiej zastosuj 2,5 szklanki cukru na 2 litry wody, w wersji wysoko słodzonej 3,5 szklanki cukru na 2 litry wody.

Niektóre przepisy na brzoskwinie w syropie zalecają zblanszować owoce we wrzątku, aby łatwiej było je obierać. Choć naszym zdaniem nie jest to konieczne, możesz tę poradę wziąć pod uwagę.

Jak zrobić brzoskwinie w syropie przepis krok po kroku 

Umyj brzoskwinie pod bieżącą wodą, lekko pocierając aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia.

Teraz weź brzoskwinię i podążając za „szwem”, przekrój ją na pół, obróć aby owoc się rozdzielił. Następnie usuń pestkę wkładając pod nią czubek noża. Obierz każdą połówkę. Zaczynając od szczytu brzoskwini chwyć ostrożnie nożem i pociągnij do siebie zdejmując skórkę. W tej kolejności obierz pozostałe owoce, aż do ich wyczerpania.

Następnie umieść połówki brzoskwiń w wyparzonych słoikach. Brzoskwini nie należy mocno upychać. Lepiej potrząsnąć lekko słoikiem i pozwolić, aby owoce swobodnie osiadły. Pamiętaj też, aby w każdym słoiku zostawić od góry ok. 2 – 3 cm pustej przestrzeni.

Teraz przygotuj zalewę do brzoskwiń. W tym celu zagotuj 2 litry wody ze szklanką cukru. Gotuj ok. 3 – 4 minut, aż cukier dobrze się rozpuści. Na koniec dodaj sok z cytryny i wymieszaj. Następnie zalewę zdejmij z palnika i zostaw do lekkiego wystudzenia na ok. 10 minut.

Przestudzonym syropem zalej brzoskwinie w każdym słoiku nie wyżej niż do podstawy gwintowanej szyjki. Przy pomocy ściereczki dokładnie wytrzyj krawędzie każdego ze słoików z ewentualnych pozostałości brzoskwiń lub syropu cukrowego. W szczególności w miejscu gdzie jest gwint. Każdy słoik dokładnie zakręć czystą, wyparzoną pokrywką.

Na dno szerokiego garnka wkładamy ściereczkę i ustawiamy słoiki. Garnek zalewamy wodą o temperaturze zbliżonej do tej jaką mają słoiki z zalewą i brzoskwiniami. Woda powinna się kończyć nie wyżej niż 2 – 3 cm poniżej pokrywek.

Brzoskwinie należy pasteryzować w lekko mrugającej wodzie nie dłużej niż 10 minut. Dzięki temu brzoskwinie zachowają kształt, kolor oraz naturalny smak.

Słoiki wyjmij z wody i odstaw do wystygnięcia. Przed wyniesieniem do spiżarni sprawdź, czy każdy słoik jest zawekowany. Jeśli zdarzył się nie zamknięty zostaw w lodówce i zużyj od razu. Pozostałe przechowuj w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Dla optymalnego smaku oraz świeżości idealnym czasem będzie to od 18 do 20 miesięcy.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, brzoskwinie w syropie możesz wykorzystać do wypieków, ciast bez pieczenia, deserów, naleśników oraz jako dodatek lub nawet baza do owocowego sosu do mięs.  Z kolei z syropu z brzoskwiń, po rozcieńczeniu może powstać pyszny napój, a po dodaniu żelatyny, również domowa galaretka.

Brzoskwinia w syropie

Brzoskwinia w lekkim syropie, to świetny sposób na konserwowanie tych owoców. Mocno cukrowe syropy mogą przytłaczać smak brzoskwiń, a przecież chcemy zachować w słoikach jak najwięcej natury. Z kolei dodatek soku z cytryny z jednej strony konserwuje całą zalewę, z drugiej, zapobiega brązowieniu brzoskwiń, dzięki czemu zachowują swój cudowny kolor. Na odwieczne pytanie: brzoskwinie ze skórką czy bez, zdecydowanie opowiadamy się za brzoskwinią obraną. Jeśli ją zostawimy, skórka po pasteryzacji zrobi się twarda i niejadalna. Indeks glikemiczny brzoskwiń w syropie, nawet tym lekkim, zwiększa się nieco w stosunku do owoców surowych. Jednak brzoskwinie w syropie nadal są zdrowe pod warunkiem, że nie nasypiemy do nich tony cukru.

Brzoskwinie do słoika 

Wgryzanie się w idealnie dojrzałą brzoskwinię, to cudowny moment, a ten smak i zapach chcielibyśmy zostawić przecież jak najdłużej. Możesz uchwycić zarówno lato jak i tą chwilę, zamykając brzoskwinie w słoikach i tym sposobem cieszyć się nimi cały rok. Przetwory, które jeszcze można zrobić z brzoskwiń, to domowy dżem brzoskwiniowy, konfitura oraz nalewka. Jeśli myślisz, że łatwiej powiedzieć niż to wszystko zrobić, sprawdź koniecznie nasze przepisy na przetwory na zimę, ponieważ to nie tylko brzoskwinie do słoika w syropie. Dzięki nim Twoje ambitne założenia nie odbiją się od twardej ściany kulinarnej praktyki. Dzięki prostej interpretacji nawet osoby bez doświadczenia poradzą sobie pierwszorzędnie. A jeśli szukasz przepisu z brzoskwiń na już, zobacz brzoskwinie w cieście francuskim.

Smacznego!

Brzoskwinie w syropie na zimę

Brzoskwinie w syropie na zimę

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz