Blog posts

Buraczki zasmażane

Buraczki zasmażane

Sałatki i surówki, Warzywa, Wigilia i Święta

Buraczki czerwone zasmażane z jabłkiem i cebulą, to sprawdzony i pyszny dodatek do obiadu. Po buraczki na ciepło sięgamy praktycznie przez cały rok. Są idealnym dopełnieniem min. kotletów mielonych oraz pieczonej kaczki. Ale świetnie uzupełniają też smak innych mięs pieczonych lub smażonych. Poza tym są proste w przygotowaniu i bez wątpienia bardzo zdrowe. Na Naszym Blogu podpowiadamy jak zrobić pyszne buraczki zasmażane jak u Babci.

Przepis na buraczki zasmażane na ciepło do obiadu, to z pewnością dobrze wszystkim znany temat. Dzisiejsza nasza propozycja jest nieco inna niż np. buraczki zasmażane z przepisu Babci, która podsmażała je na smalcu z dodatkiem skwarek. Babcia zamiast soku z cytryny, do buraczków dodawała ocet. Pamiętam też, że buraczki u Niej były zawsze ciepłe, ponieważ stały cały czas na kuchni kaflowej, w której lato, czy zima, trzeba było palić.

Jeśli więc tak jak My lubicie buraczki zasmażane, przepis na nie znajdziecie wśród innych naszych propozycji na przetwory lub dodatki z buraków. Kiszone buraczki, to świetny pomysł na zdrowy dodatek do wędlin, a także surówek i sałatek. Natomiast domowa ćwikła z chrzanem zaskoczy prostotą wykonania i różnorodnością zastosowań. Polecamy też pyszne buraczki na zimę oraz wyjątkowo aromatyczną sałatkę obiadową z buraczków i kapusty. Jak zrobić buraczki do obiadu? Zapraszamy na przepis!

Zdjęcie przedstawiające buraczki zasmażane według przepisu z bloga kulinarnego kuchnia na wypasie


Buraczki zasmażane

Składniki

  • buraczki: 600 g
  • jabłko: 1 szt.
  • mała cebula lub pół większej
  • cukier: 1 płaska łyżeczka
  • mąka: 1 łyżeczka
  • olej: 2 łyżki
  • sok z cytryny: 1 – 2 łyżki
  • sól i pieprz do smaku

Zdjęcie przedstawiające buraczki zasmażane według przepisu z bloga kulinarnego kuchnia na wypasie


Przepis na buraczki zasmażane

Przygotowanie 

Buraczki dokładnie czyścimy i gotujemy w mundurkach przez ok. 50 – 60 minut. Buraczki można również upiec w piekarniku. Pieczone buraczki są intensywniejsze w smaku i mają piękny kolor. Pieczenie pozwala także zachować więcej cennych wartości, jakie posiadają buraki. My pieczemy zawsze w zamykanym naczyniu żaroodpornym w temperaturze 200 stopni przez co najmniej 40 – 50 minut.

Po ugotowaniu lub upieczeniu buraczki obieramy i ścieramy na tarce na dużych oczkach.

Jabłko obieramy i ścieramy również na dużych oczkach. Cebulkę kroimy w niewielką kostkę.

Na rozgrzanym oleju, podsmażamy cebulkę, a następnie dodajemy mąkę oraz jabłko. Smażymy do momentu, aż jabłko zacznie się rozpadać, dość często mieszając.

Następnie dodajemy buraczki i doprawiamy solą oraz cukrem.

Chwilę smażymy, a na końcu dajemy sok z cytryny. Ilość soku zależy od naszych smakowych upodobań. Polecamy najpierw dodać 1 łyżkę i spróbować. Jeśli trzeba, dodajmy jeszcze soku. Wszystko smażymy ok. 5 minut, od czasu do czasu mieszając. Jeżeli lubimy buraczki bardziej wyraźne w smaku, cytrynę możemy zastąpić octem. Zasada jest bardzo podobna, czyli dodawać stopniowo i próbować, aż buraczki osiągną smak, który nam odpowiada.

Podajemy na ciepło.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak szybko ugotować buraki, zapraszamy do sprawdzonego przepisu na Blogu Dieta Moja Pasja.

Życzymy smacznego!

Zdjęcie przedstawiające buraczki zasmażane według przepisu z bloga kuchnia na wypasie

Zdjęcie przedstawiające buraczki zasmażane według przepisu z bloga kulinarnego kuchnia na wypasie

Napisz komentarz