Dziś dla odmiany coś dietetycznego, czyli domowa golonka w kapuście :). Klasyczne, swojskie danie, które w polskiej kuchni ma zagwarantowaną wysoką pozycję. Składa się na to bez wątpienia wyjątkowe połączenie smakowe tych dwóch składników, które wręcz idealnie ze sobą współgrają. Golonka z kapustą to doskonałe danie na chłodne jesienne dni.
Każdy z Was zapewne ma swój ulubiony sposób na przygotowanie golonek. Utarło się, że jest to danie typowo męskie, idealne do napoju chmielowego 😉. Jednak nie znam osobiście kobiety, która odmówiłaby zdecydowanie tym pysznym smakom. Dobrze przygotowana golonka może konkurować z wieloma bardziej wyszukanymi potrawami. Zapraszamy zatem na przepis na naszą wersję golonki w kapuście.
DOMOWA GOLONKA W KAPUŚCIE
Składniki:
- golonka wieprzowa tylna: 2 szt.
- kapusta kiszona: 500 – 700 g
- cebula: 1 szt.
- suszone grzyby: garść
- majeranek: 2 łyżki
- pieprz kulki: łyżeczka
- liść laurowy: 2 szt.
- ziele angielskie: 3 kulki
- sól: 1 płaska łyżeczka
- pieprz ziołowy: 1 łyżeczka
- jałowiec kulki: 5 szt.
- smalec: 1 łyżka
- czosnek: 4 ząbki
DOMOWA GOLONKA W KAPUŚCIE
Wykonanie:
1. Czyste golonki nacieramy czosnkiem, majerankiem, pieprzem ziołowym i połową soli. Następnie szczelnie zawijamy i na co najmniej dobę do lodówki.
2. W garnku zagotowujemy wodę ( tyle, aby przykryła golonki). Dodajemy liść laurowy, kulki pieprzu, ziele angielskie i jałowiec. Do gotującej się wody wkładamy golonki wraz z przyprawami, w których były marynowane. Gotujemy na małym ogniu, aż golonki będą miękkie. Nie mogą się jednak „rozpadać”.
3. Grzyby zalewamy gorącą wodą i gotujemy ok 20 minut. Odsączamy, kroimy na mniejsze kawałki i razem z pokrojoną w kostkę cebulą smażymy na smalcu.
4. Ugotowane golonki wyjmujemy z wody, a do wywaru wkładamy kapustę i gotujemy ok. 30 minut. Obgotowaną kapustę łączymy z grzybami i cebulą, następnie doprawiamy do smaku według własnych upodobań.
5. Naczynie żaroodporne przecieramy odrobiną tłuszczu, wykładamy połowę kapusty. Następnie na niej układamy golonki, a pozostałą kapustą uzupełniamy przerwy pomiędzy nimi.
6. Przykrywamy naczynie, wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i pieczemy 20 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 150 stopni I pieczemy kolejne 40 minut. Potem zdejmujemy pokrywkę, podkręcamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy, aż golonki ładnie się zrumienią.
INNE NASZE POMYSŁY NA SWOJSKIE OBIADY:
OBIAD GAŹDZINY DLA CAŁEJ RODZINY
ŚWIEŻONKA, CZYLI SWOJSKA UCZTA MIĘSNA
STALOWE KLUSKI ŁYŻKĄ KŁADZIONE
Smacznego!