Sprawdzony przepis na chrupiące faworki na piwie. Idealny pomysł na pyszną przekąskę karnawałową, a szczególnie na tłusty czwartek! 3 – składnikowe, proste w przygotowaniu ciasto oraz dokładny opis krok po kroku, sprawi, że z przepisem poradzi sobie nawet początkujący. Kruche faworki z piwem i żółtkami na smalcu, są świetną alternatywą dla klasycznych faworków na śmietanie. W przeciwieństwie do tych drugich, faworki piwne dłużej utrzymują świeżość i chrupkość. Dzięki temu są doskonałe nie tylko pierwszego dnia na ciepło, ale także na zimno nawet na drugi, trzeci dzień po usmażeniu. Dodatek piwa skutecznie sprawia, że na długo zachowują kruchość, która w faworkach jest przecież kluczowa. Niezwykle ważne jest także, aby wszystkie składniki na faworki były zimne, bezpośrednio z lodówki. W naszym przepisie do smażenia użyliśmy smalcu, ale jeśli wolisz, możesz go zastąpić olejem. Zapraszamy na wypróbowany przepis na faworki na żółtkach z piwem i gorąco polecamy!
Faworki na piwie
Składniki:
Ciasto:
- mąka pszenna: 1,5 szklanki
- piwo jasne: 0,5 l
- żółtka: 3 szt.
Oraz:
- smalec: 1 kg
- cukier puder
Faworki na piwie – przepis
Przygotowanie:
Piwo, żółtka oraz mąkę wyjmujemy z lodówki bezpośrednio przed przystąpieniem do przygotowania ciasta. Faworki nigdy nie wyjdą super kruche, jeśli składniki będą mieć temperaturę pokojową. Zawsze należy o tym pamiętać.
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy żółtka i wlewamy 2/3 piwa. Szybko zagniatamy ciasto. Jeśli trzeba, dolewamy jeszcze nieco piwa. Dobrze zagniecione ciasto wkładamy do woreczka i umieszczamy w lodówce na co najmniej 30 minut.
Ciasto wyjmujemy z lodówki. Odcinamy ok. 1/3 część, a resztę zawijamy ponownie w folię i wstawiamy do lodówki. Odjęty kawałek ciasta przekładamy na lekko oprószony mąką blat. Następnie rozpłaszczamy wałkiem na bardzo cienki placek. Im będzie cieńszy, tym faworki będą bardziej chrupiące i kruche. Idealnie jest wówczas, gdy ciasto na faworki z piwem, ma grubość kartki papieru.
Następnie przy pomocy radełka dzielimy ciasto na paski o wymiarach 4 x 10 – 12 cm. Na środku każdego prostokąta robimy ok. 3 cm nacięcie. Bardzo ważne jest, aby nie trzymać ten krótki wymiar we wszystkich paskach ciasta. Dłuższe nacięcie surowego ciasta, może powodować, że faworki po usmażeniu ulegną zniekształceniu i zwyczajnie będą brzydkie.
W głębokiej, dużej patelni lub gęsiarce rozgrzewamy smalec. Są osoby, które nie lubią smaku faworków lub paczków smażonych na smalcu. Jeśli do nich należysz, użyj innego tłuszczu. Optymalna temperatura smażenia faworków na piwie, to 175 stopni. Najlepiej sprawdzić to termometrem, ale jeśli go nie masz, sprawę ułatwi wrzucenie na gorący tłuszcz kawałka ciasta. Jeśli unosi się na powierzchni tłuszczu, smaży się i rumieni, to znaczy, że można smażyć faworki.
Najlepiej wkładać je na rozgrzany tłuszcz po 4 – 5 szt. Smażymy z obu stron na złoty kolor. Warto pamiętać o odpowiednim regulowaniu mocy palnika, tak aby utrzymać żądaną temperaturę. Usmażone faworki przekładamy następnie na ręczniki papierowe. Po usmażeniu faworków z całego fragmentu ciasta, bierzemy z lodówki kolejną porcję i powtarzamy wszystkie czynności krok po kroku. Gdy faworki lekko przestygną posypujemy cukrem pudrem.
Faworki z piwem
Faworki z piwem i żółtkami, to przepis, który z pewnością warto zapisać. Polecamy wszystkim, którzy szukają pomysłu na chrupiącą przekąskę. Nam smakują tak samo dobrze jak tradycyjne faworki i mamy nadzieję, że wszystkim, którzy ich jeszcze nie próbowali, narobiliśmy smaka 🙂 Do tego przepisu warto użyć jasnego piwa o klasycznej zawartości alkoholu. Nie robiliśmy faworków z piwem ciemnym oraz mocnym, ale podejrzewamy, że faworki z takim piwem mogą się przypalać.
Faworki chrust z piwem
Chrusty faworki z piwem znajdziesz na naszym Blogu Kulinarnym w kategorii przekąski. Polecamy również przepisy na pączki ptysiowe smażone, a także na pieczone mini pączki z kremem budyniowym. Sprawdzony jest również nasz przepis na pączki w tradycyjnym wydaniu oraz przepis na mini pączki serowe. Życzymy smacznego!