Blog posts

Grecka Musaka

Grecka Musaka

Dania mięsne, Jednogarnkowe, Obiady

Klasyczna grecka Musaka – oryginalny przepis na zapiekankę z bakłażanem (ziemniakami) i jagnięciną, czyli jak w 3 prostych krokach, w łatwy i szybki sposób przygotować najlepszą i prawdziwą Musakę w domu! To tradycyjne greckie danie jest cudownym połączeniem smażonego bakłażana oraz mięsa mielonego w sosie pomidorowym, zapieczonych pod pierzynką z beszamelu. A wszystko to dopełnione odpowiednimi przyprawami i ziołami, które dodatkowo podkręcają smak i aromat pieczonych warzyw i mięsa. Z naszego przepisu dowiesz się jak dokładnie przygotować poszczególne składniki na Musakę, na co zwracać nadzwyczajną uwagę i czy oryginalna Musaka w wydaniu greckim jest rzeczywiście z ziemniakami! I choć w przeciwieństwie do sosu Tzatziki oraz sałatki greckiej z serem feta, będziesz zmuszony zabrudzić więcej naczyń, to z uwagi na efekt końcowy warto! Wykorzystaj sezon na bakłażany i przygotuj pyszną Musakę dla całej rodziny! Zapraszamy na przepis!

Grecka Musaka


Grecka Musaka 

Składniki:

Baza: 

  • średniej wielkości bakłażan: 8 szt.
  • oliwa z oliwek/olej do smażenia

Mięso mielone i sos pomidorowy: 

  • mięso mielone jagnięcina lub wołowina: 500 – 600 g
  • cebula: 2 szt.
  • czerwone wino: 100 ml
  • dojrzałe duże, czerwone pomidory: 3 szt. (opcjonalnie pomidory w puszce: 1 op.)
  • czosnek: 1 – 2 ząbki
  • cukier brązowy: 1 łyżeczka
  • mała laska cynamonu
  • liść laurowy: 2 szt.
  • ziele angielskie: 2 – 3 ziarna
  • sól i pieprz do smaku
  • oliwa z oliwek/olej do smażenia

Sos beszamelowy: 

  • mleko: 1 litr
  • masło: 120 g
  • mąka: 120 g
  • żółtka: 2 szt.
  • szczypta gałki muszkatułowej
  • ser kefalotiri: 100 – 120 g

Oraz: 

  • ser kefalotiri: 100 g

Grecka Musaka


Grecka Musaka Przepis

Przygotowanie: 

Do przygotowania przepisu będziesz potrzebować naczynia do zapiekania (nasze ma wymiary 25 x 30 cm). Przyda się także patelnia, rondel, durszlak, deska do krojenia, nóż, tarka oraz duży klasyczny ręcznik i ręczniki papierowe. Całkowity czas przygotowania zajmie ok. 2 – 2,5 godziny.

Tradycyjna Musaka korzysta z mięsa jagnięcego, ale zamiennie możesz użyć wołowiny lub mieszanki wołowiny z wieprzowiną. Mięso polecamy kupić w kawałku i zlecić zmielenie od razu w sklepie, a jeśli nie ma takiej możliwości, zrobić to w domu. Unikaj w tym przepisie chudej wołowiny.

Do musaki wybierz podłużne bakłażany średniej wielkości. Lepsze mniejsze niż za duże. Te ostatnie mogą być gorzkie i będą mieć grubą skórkę.

W naszym przepisie użyliśmy sera kefalotiri, który idealnie pasuje do Musaki. Jeśli nie masz do niego dostępu, ostatecznie możesz użyć parmezan lub graviera.

Musaka, to połączenie smażonego bakłażana z aromatycznym mięsem mielonym oraz cudownym beszamelem. Każdy z tych 3 elementów wyróżnia się własnym, odrębnym aromatem. Ich wzajemna równowaga decyduje o sukcesie tego dania. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki krok po kroku.

Musaka z bakłażanem – jak zrobić?

1. Przygotuj bakłażany

Bakłażany dokładnie umyj i odetnij końcówkę z łodygą. Potem ostrym nożem pokrój bakłażany wzdłuż na plastry o grubości 1 cm. Przełóż je do dużej miski i zasyp 2 – 3 łyżkami soli. Zalej wodą i zostaw na 60 minut. Następnie wyjmij bakłażany z solanki i przełóż na jedną połowę dużego ręcznika. Zwiń go na pół i zostaw na 1 – 2 godziny do wyschnięcia. A jeśli zostało w nich jeszcze nieco wilgoci, możesz osuszyć przy pomocy ręczników papierowych.

Na dużej patelni rozgrzej olej i smaż bakłażany partiami z obu stron na złoty kolor. Z uwagi na to, że bakłażany mogą pryskać, warto użyć sitka osłonowego. Usmażone bakłażany ponownie odsączamy z nadmiaru tłuszczu ręcznikami papierowymi.

Bakłażany możesz również upiec w piekarniku. W tym celu rozłóż je (również po kąpieli solnej i wysuszeniu) na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i zwilż lekko olejem. Zapiekaj przez ok. 20 minut w 200 °C.

2. Przygotuj mięso mielone z sosem 

Na patelni rozgrzej olej, dodaj pokrojoną w kosteczkę cebulę i smaż na średniej mocy palinka, często mieszając, aż zmięknie. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz mięso mielone. Samaż ponownie na średniej mocy palnika, aż zmieni kolor, mieszając i rozbijając ewentualne kulki przy pomocy drewnianej łyżki lub szpatułki.

Dodaj liść laurowy, cynamon, ziele angielskie oraz czerwone wino. Mieszaj, aż wino odparuje i przełóż do mięsa pokrojone w kostkę pomidory oraz cukier. Dopraw do smaku solą i pieprzem i duś na wolnym ogniu przez co najmniej 30 minut, aż sos zgęstnieje. Na koniec wyjmij z mięsa cynamon, liście laurowe oraz ziele.

Do przygotowania mięsa możesz wykorzystać również nasz przepis na ragù alla bolognese.

3. Przygotuj beszamel 

Beszamel do Musaki, to naszym zdaniem najtrudniejszy do przygotowania składnik. Dlatego warto dokładnie przeczytać wszystkie wskazówki dotyczące wykonania. Beszamel przygotuj na samym końcu, gdy pozostałe składniki będą już w naczyniu do zapiekania, a piekarnik uzyska żądaną temperaturę.

Do rondelka wlej mleko i podgrzewaj na średnim ogniu, aż prawie zacznie wrzeć i wyłącz palnik.

W garnku, na niskiej mocy palnika rozpuść masło. Stopniowo, nie zwiększając ognia, dodawaj mąkę cały czas mieszając miotełką, aż składniki połączą się tworząc gęstą masę. Teraz również cały czas mieszając, stopniowo dodawaj gorące mleko.

Zwiększ nieco moc palnika i ciągle mieszając podgrzewaj wodnistą mieszankę, aż zgęstnieje. Zdejmij rondel z ognia, dodaj żółtka, gałkę muszkatułową oraz starty ser i dokładnie wymieszaj trzepaczką. Beszamel powinien gładki i kremowy. Pilnuj, żeby nie się przypalił i nie przywarł do dna rondelka.

Musaka kolejność warstw i pieczenie 

Na początek naczynie do zapiekania wysmaruj masłem. Następnie dno naczynia wyłóż warstwę bakłażanami tak, aby nie było szczelin. Teraz posyp startym serem i ułóż jeszcze jedną warstwę bakłażanów.

Następnie na bakłażanach rozłóż równomiernie mięso mielone i spłaszcz, aby pokryło całą powierzchnię. Ponownie rozłóż dwie warstwy bakłażana, przesypując je startym serem.

Na koniec polej gorącym beszamelem tak, aby wszędzie dopłynął i wyrównaj. Wstaw do nagrzanego piekarnika.

Musakę pieczemy w temperaturze 180°C przez ok. 50 – 60 minut na półce niżej niż środek  (grzanie góra/dół), aż na beszamelu powstanie złocista skórka.

Musaka, to zapiekanka, którą można jeść zaraz po upieczeniu. Jednak, aby w pełni zaprezentować jej warstwy, warto zostawić ją do wystygnięcia. Dzięki temu beszamel zastygnie, a zapiekankę będzie można prawidłowo pokroić. Używamy do tego ostrego noża oraz szpatułki.

Musakę możesz przechować w lodówce do 3 dni. Najlepiej odgrzewać porcjami.

Moussaka historia 

Mussaka grecka wcale nie jest taka grecka, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze nazwa dania pochodzi od słowa musaqqa’a lub muhasa, z których oba wyrażenia są zaczerpnięte z języka arabskiego. Po drugie, w dalekiej kuchni perskiej, na długo zanim Musaka pojawiła się w kuchni greckiej, znajdujemy danie o nazwie maguma, którego głównymi składnikami były właśnie bakłażan i jagnięcina. I wreszcie po trzecie, danie to znajdziemy również w innych krajach bałkańskich oraz bliskiego wschodu.

I tak w Egipcie przyrządza się je z bakłażanów i papryki. W Turcji Musaka jest mieszanką bakłażana, mięsa mielonego i sosu pomidorowego podawana z pilawem. Z kolei Musaka Bułgarska, prócz bakłażanów, zawiera również cukinię, a składnikiem beszamelu jest jogurt. Według zgodnych źródeł w Grecji danie po raz pierwszy pojawia się na początku XX wieku za sprawą Nikolaosa Tselemendesa, który rodzime składniki wymieszał z dobrą szkołą kuchni włoskiej i francuskiej. Tym sposobem z prostych składników powstał przepis o doskonałej harmonii smaków, który stał się znakiem rozpoznawczym greckiej kuchni.

Musaka przepisy

Choć fanatyczni zwolennicy Musaki twierdzą, że danie to składa się z bakłażanów, mięsa mielonego w sosie oraz beszamelu i że tylko tak przygotowana zapiekanka jest rzeczywiście smaczna, to potrawa chcąc nie chcąc ewoluowała. Współczesne potrzeby sprawiły, że dzisiejsza Musaka, to przepisy w wielu odmianach wegetariańskich oraz wegańskich, w których beszamel i mięso mielone zastąpiono odpowiednimi składnikami roślinnymi.

Nikt z pewnością nie zaprzeczy, że to potrawa idealna na lato. Właśnie teraz, gdy sezon na bakłażany jest w pełni, danie to smakuje najlepiej. Niezależnie od wersji, zarówno Musaka mięsna jak i wegetariańska musi być bogata. O głębokim smaku sosu, warzyw i złocistego beszamelu. Należy zaznaczyć, że właściwe przygotowanie poszczególnych składników sprawi, że danie nie jest wcale tak ciężkie, jak mogłoby się wydawać. Warto tu jednak zaufać Grekom, którzy mawiają, że bez patelni nie da się zrobić prawdziwej Musaki.

Μουσακά  

Co jeszcze ważne, do dania najlepiej sprawdzi się oryginalny grecki ser kefalotiri. Dzięki lekko słono – kwaśnemu smakowi i głębokiemu aromatowi nadaje Musace autentyczności. Jeśli chodzi o bakłażany, to bez problemu możesz je usmażyć dzień wcześniej. Im więcej czasu będą mieć do odsączenia tłuszczu, tym dla końcowego efektu lepiej. Jeżeli masz miejsce w zamrażarce, bakłażany możesz usmażyć w większej ilości i po odsączeniu i osuszeniu po prostu zamrozić. Dzięki temu również po sezonie możesz cieszyć się ze słodkości letnich bakłażanów!

Bardzo ważna uwaga w kwestii beszamelu! Warto pamiętać, że beszamel twardnieje podczas stygnięcia. Jeśli chcesz, aby ładnie się zapiekł i podczas pieczenia nie pękał, w momencie przekładania do naczynia musi być bardzo gorący i płynny. Nie można dopuścić, aby w rondelku zrobił się na nim kożuch. Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim wskazówkom, Twoja domowa Musaka wyjdzie pyszna i posmakuje całej rodzinie! Co więcej, że będzie lepsza niż ta serwowana w niejednej restauracji.

Smacznego!

Grecka Musaka

Grecka Musaka

Grecka Musaka

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz