Blog posts

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Grzyby, Porady, Przetwory, Sosy, Wigilia i Święta, Zupy

Jak suszyć grzyby leśne w piekarniku elektrycznym? Suszone grzyby to między innymi pyszny i pachnący dodatek do potraw wigilijnych i postnych. Można z nich przygotować pyszną zupę oraz sos. Nikt z nas nie wyobraża sobie również bigosu bez suszonego grzybka. Grzyby według tego przepisu są pachnące, chrupiące i piękne w kolorze. Zachowują cały swój smak i aromat, a do suszenia nie potrzebna będzie suszarka do grzybów. Z naszego przepisu dowiesz się w jakiej temperaturze suszyć grzyby oraz jak długo suszyć grzyby w piekarniku?

Suszenie grzybów leśnych w piekarniku, to sposób wyjątkowy prosty i przede wszystkim bardzo skuteczny. Kiedy kilka lat temu pierwszy raz z nim zetknąłem, nie byłem do końca przekonany. Zastanawiałem się, czy rzeczywiście grzyby po takim suszeniu są wyjątkowe i czy faktycznie wytrzymają „próbę czasu”😊. Bez wątpienia są! Jeśli szukasz więc sposobu na szybkie suszenie grzybów, bez konieczności krojenia ich na drobne paseczki, to ten przepis jest w sam raz dla Ciebie. Wystarczy, że masz w domu piekarnik!

Każdy z nas ma zapewne swój sposób na suszenie leśnych grzybów. Nasze babcie suszyły na nitkach na słońcu. Często też nad kuchenkami. My mamy dziś do dyspozycji specjalistyczne suszarki. Ale też każdy z nas posiada w domu piekarnik, który też doskonale się sprawdza jako urządzenie suszące. Jeśli masz więc takie urządzenie w domu, to poznaj nasz najszybszy sposób na pyszne grzyby suszone.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Składniki:

  • leśne grzyby
  • papier do pieczenia

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Wykonanie:

Czyste, suche grzyby kroimy na paski ok 3 – 4 mm. Blachy piekarnikowe wykładamy papierem do pieczenia.

Zdjęcie przedstawiające sposób na to jak suszyć grzyby w piekarniku według przepisu kuchni na wypasie


Grzyby układamy w rzędach, w niewielkich odstępach od siebie.

Wstawimy do piekarnika nagrzanego do 100 stopni. Nie domykamy do końca drzwiczek, powinny zostać lekko uchylone (ok 1 cm).

Najpierw grzyby się „spocą”, czyli wyjdą na nie krople wody, a następnie obeschną i wtedy obracamy je na druga stronę. Gdy z druga strona też przeschnie, przekładamy je na pustą blachę i „dosuszamy” już w grubszej warstwie.

Najszybszy sposób na suszenie grzybów 4


Tak postępujemy z każdą partią kolejnych grzybów. Dla pewności możemy grzyby następnego dnia jeszcze chwilę (ok 20 – 30 minut) podsuszyć w ten sam sposób.

 Grzyby przekładamy następnie do lnianego lub płóciennego woreczka i wieszamy w przewiewnym miejscu. Po tygodniu przekładamy do szklanego słoja.

Tym sposobem wysuszenie 3 kg grzybów zajmuje ok 3 godzin.

Życzymy smacznego!

Najszybszy sposób na suszenie grzybów

 

Napisz komentarz