Pyszna i bardzo sycąca kapustnica czyli kapuśniak po słowacku. Żeberka, kapusta kiszona oraz swojska kiełbasa, to podstawy kapustnicy. Czym więc się różni od naszego klasycznego kapuśniaku? Przede wszystkim dodatkiem suszonych owoców oraz innych przypraw, które sprawiają, że w jest niej „więcej smaków”. Kapustnica jest również bardziej treściwa. Przyprawą, która wyróżnia się w tej zupie jest bez wątpienia przesmażona wraz z cebulą wędzona papryka. Wydaje się, że to właśnie dzięki niej kapustnica nabiera wyjątkowego charakteru.
Jest to przepis dla wszystkich miłośników kapusty kiszonej oraz tych, którzy lubią porządne, pożywne zupy. Kapustnica to danie idealne na jesienne i zimowe dni. Najlepsza, oczywiście podgrzana następnego dnia kiedy wszystkie smaki się spotęgują. Zapraszamy na przepis.
KAPUSTNICA CZYLI KAPUŚNIAK PO SŁOWACKU
Składniki:
- żeberka wieprzowe: 0,5 kg
- kiełbasa swojska wędzona: 150 -200 g
- kiszona kapusta: 0,5 kg
- cebula: 1 szt.
- czosnek: 2 ząbki
- pieprz w ziarnach: 1 łyżeczka
- ziele angielskie: 3 kulki
- liść laurowy: 2 szt.
- wędzona papryka: 1 łyżka
- kminek
- grzyby suszone: kilka sztuk
- śliwki suszone: 4 -5 szt.
- suszone jabłko: 2 krążki
- sól i pieprz
- smalec do smażenia
KAPUSTNICA CZYLI KAPUŚNIAK PO SŁOWACKU
Wykonanie:
1. Żeberka pokrój na odpowiednie porcje. Włóż do garnka i zalej zimną wodą. Gotuj na wolnym ogniu.
2. Po zagotowaniu zdejmij szumowiny. Dodaj ziarna pieprzu, ziele oraz liście laurowe.
3. Z kapusty kiszonej odciśnij sok, posiekaj i przełóż do garnka z żeberkami. Wlej odciśnięty sok. Dodaj pokrojone suszone śliwki, jabłka oraz grzyby. Na koniec dodaj kminek. Celowo nie piszemy w jakiej ilości, ponieważ kminek to przyprawa bardzo intensywna, którą nie każdy również lubi. Dodaj więc tyle ile uważasz za stosowne lub po prostu go pomiń.
4. Gotuj wszystko ok godziny. Jeśli żeberka nie będą odchodzić ładnie od kości, daj im jeszcze chwilę.
5. W tym czasie na niewielkiej ilości smalcu podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę. Kiedy cebula już się ładnie zeszkli dodaj posiekany czosnek. Chwilę podsmaż. Na koniec wsyp wędzoną paprykę i wszystko razem jeszcze przez moment smaż. Uważaj aby nie przypalić papryki, bo stanie się gorzka.
6. Pod koniec gotowania kapusty dodaj podsmażoną cebulę z papryką oraz pokrojoną w plasterki kiełbasę. Wszystko razem zamieszaj i gotowe.
INNE NASZE PROPOZYCJE NA KAPUSTĘ:
KAPUSTA „PELUSTKA” PO UKRAIŃSKU
KOPERTY Z KAPUSTY Z WIEJSKIM NADZIENIEM
Smacznego!