Blog posts

Karp smażony w panierce

Karp smażony w panierce

Dania rybne, drugie danie, Obiady, Wigilia i Święta

Tradycyjny karp wigilijny, smażony w chrupiącej panierce. Karp to klasyczne danie, które jest obecne na każdym świątecznym stole. Panierowany w bułce lub tylko w mące, dobrze przyrządzony na patelni karp jest delikatny i kremowy, lekko słodki w smaku. Przypomina nieco gotowane mięso z kurczaka. Dlaczego przyjęło się więc przekonanie, że karp zawsze cuchnie mułem? W przepisie postaramy odpowiedzieć na to oraz na kilka innych pytań dotyczących przyrządzania karpia. Karp smażony ze skórą, czy bez? Zdecydowanie polecamy smażyć ze skórą. Mięso z karpia jest aksamitne i kruche. Skóra powoduje, że poszczególne kawałki ryby nie rozpadną się w trakcie smażenia. Poza tym skóra  ogranicza wchłanianie tłuszczu, szczególnie w pierwszej fazie smażenia. Dlatego karpia zawsze zaczynamy smażyć skórą do dołu. Czy moczyć karpia w mleku? My nigdy nie moczymy. Filet z karpia kroimy na kawałki, skrapiamy sokiem z cytryny oraz doprawiamy pieprzem. Solimy bezpośrednio przed smażeniem. Karp pochodzący z dobrego, sprawdzonego źródła nie potrzebuje dodatkowych przypraw. Dobrej jakości mięso samo się broni. Na czym smażyć karpia? Polecamy masło klarowane lub olej rzepakowy. Karp usmażony na maśle, będzie bardziej chrupiący i oczywiście maślany 🙂 Ten smażony na oleju rzepakowym okaże się neutralny w smaku. Zapraszamy na przepis!

Karp smażony w panierce


Karp smażony w panierce

Składniki: 

  • świeży płat z karpia ze skórą: 2 szt.
  • mąka do wstępnego panierowania
  • jajka: 3 – 4 szt.
  • bułka do panierowania
  • sól i pieprz do smaku
  • wyciśnięty sok z jednej cytryny
  • masło klarowane lub olej rzepakowy do smażenia

Karp smażony w panierce


Karp smażony w panierce

Przygotowanie: 

Z płatów karpia należy usunąć ewentualne łuski. Najlepiej zrobić to od strony ogona tępą stroną noża. Jeśli na skórze znajduje się śluz, także należy się go pozbyć. Można to zrobić również przy pomocy noża, aby zebrać grubszą warstwę śluzu. Następnie dokładnie i bardzo ostrożnie opłukać karpia gorąco wodą, ale tylko od strony ze skórą. Na koniec dobrze osuszyć ręcznikami papierowymi.

Płat obracamy na drugą stronę. Przy pomocy ostrego noża wycinamy skrzela. Następnie odcinamy całą partię ości brzusznych. Tak przygotowane filety kroimy na 4 – 5 cm kawałki. Przy pomocy pęsety wyciągamy resztę ości, których najwięcej znajduje się w miejscu, gdzie był kręgosłup.

Kawałki karpia przekładamy do płaskiego naczynia stroną ze skórą do dołu. Skrapiamy sokiem z cytryny oraz posypujemy świeżo zmielonym pieprzem. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Bezpośrednio przed smażeniem, karpia osuszamy i oprószamy solą.

Na patelni rozgrzewamy dość sporo masła klarowanego lub oleju rzepakowego.

Każdy kawałek karpia dokładnie obtaczamy w mące, w roztrzepanym jajku oraz bułce tartej. Kładziemy na dobrze rozgrzany tłuszcz skórą do dołu. Smażenie karpia powinno się odbywać na zmniejszonej do połowy mocy palnika. Stronę ze skórą smażymy ok 5 – 6 minut (do zrumienienia). Następnie rybę delikatnie obracamy na drugą stronę i dosmażamy przez 3 – 4 minuty (też do zrumienienia). Ostrożnie zdejmujemy z patelni i osuszamy na ręcznikach papierowych. Podobnie postępujemy z pozostałymi kawałkami ryby.

Na jednej porcji tłuszczu polecamy wykonać nie więcej niż dwie tury smażenia ryby. Jeżeli więc chcesz przygotować więcej porcji karpia, po drugim smażeniu polecamy wymienić lub ostatecznie przefiltrować olej przez metalowe gęste sitko.

Karp smażony przepis

Karp to bez wątpienia wyjątkowa ryba, nie tylko pod względem smaku, ale też kontrowersji, jakie często ten smak właśnie wzbudza. Duży wpływ ma z pewnością fakt, w jakiej wodzie ryba przebywała kilka tygodni przed przyrządzeniem. Odpowiednie, dokładne wyczyszczenie skóry karpia z resztek śluzu, powinno również pozytywnie wpłynąć na ostateczny efekt. Niektóre przepisy na karpia smażonego przewidują moczenie go mleku, w cebuli, startym selerze i pietruszce oraz w occie. Nasz przepis na smażonego karpia opiera się tylko na marynowaniu go w świeżym soku z cytryny. Mamy to szczęście, że od lat kupujemy ryby, włącznie z karpiem w zaprzyjaźnionym, niewielkim sklepie rybnym. Dzięki temu mamy pewność, że karp jest świeży i był odpowiednio oczyszczony w tzw. płuczce. To przepływowy zbiornik wodny, w którym umieszcza się karpie na kilka tygodni przed sprzedażą  i gdzie nie są już dokarmiane. Tak hodowany jest min. karp milicki.

Karp smażony panierowany 

Świetnym dodatkiem do karpia panierowanego będzie z pewnością surówka z marchewki i jabłka, a także domowa surówka Colesław. Karpia możemy podać również z surówką z czerwonej kapusty. Idealnym dodatkiem będzie tarty chrzan lub masło czosnkowe. Smażonego karpia warto także przygotowywać poza wyjątkowymi okazjami jak Wigilia. To bardzo zdrowa ryba, którą w Polsce niestety serwuje się w domach praktycznie tylko raz do roku. Na naszym Blogu Kulinarnym znajdziesz również wiele innych tradycyjnych i mniej znanych, pysznych dań rybnych. Polecamy przepis na dorsza smażonego w panierce, rybę w galarecie oraz rybę po grecku.

Życzymy smacznego!

Karp smażony w panierce

Karp smażony w panierce

Napisz komentarz