Blog posts

Kotlety siekane z kurczaka

Kotlety siekane z kurczaka

Dania mięsne, Dla dzieci, drugie danie, Obiady

Jeśli szukasz pomysłu na obiad, zobacz przepis na kotlety siekane drobiowe z serem, majonezem i pieczarkami, do których idealnie sprawdzi się filet z piersi kurczaka lub indyka. Kotlety siekane bez panierki, to rodzaj smażonej lub pieczonej potrawy z kawałków mięsa zmieszanych z dodatkami, takimi jak ser, warzywa, jajka oraz przyprawy. Wszystkie wspomniane składniki są dokładnie mieszane, formowane w placuszki, a następnie poddane obróbce termicznej. Placuszki z kurczaka możesz jako przekąskę, dodatek do kanapek lub jako danie główne!

Wbrew panującym trendom, nasze szarpane kotleciki z kurczaka nie są jednak pieczone, ale smażone. W przeciwieństwie do wersji z piekarnika, który dość często wysusza mięso, kotlety z kurczaka patelni są delikatne, soczyste i cudownie aromatyczne! Przygotuj te pyszne kotlety i odkryj w nich chrupiące brzegi oraz soczysty i delikatny środek. Jestem pewien, że nie skończysz na jednym, tym bardziej, że w odróżnieniu od kotleta de volaille oraz mielonych kotletów rybnych smakują doskonale zarówno na ciepło jak i po schłodzeniu.

Ten przepis na kotlety z siekaną piersią kurczaka jest wyjątkowy. Integruje tradycyjny smak kurczaka z patelni z nutą przypraw, świeżych ziół oraz dodatków, które nadają gotowym kotlecikom oryginalnego smaku. Ponadto, dzięki dodatkowi mąki ziemniaczanej nasze kotlety są bezglutenowe. A jeśli nie przebadasz za kurczakiem lub szukasz pomysłu na obiad bez mięsa, zobacz kotlety z kalafiora, kotlety ziemniaczane z serem oraz kotlety jajeczne. Jak zrobić kotleciki siekane? Zobacz przepis!

Kotleciki siekane z kurczaka


 

Kotlety siekane 

Składniki: 

  • pierś z kurczaka lub indyka BIO: 700 g
  • jajka od kur z wolnego wybiegu: 2 szt.
  • twarda mozzarella: 100 – 120 g
  • majonez: 1/2 łyżki
  • kilka średniej wielkości pieczarek
  • mąka ziemniaczana: 1 łyżka
  • posiekane świeże zioła: 2 łyżki
  • sól kłodawska: 1/2 łyżeczki
  • świeżo zmielony czarny pieprz do smaku
  • masło klarowane do smażenia

Kotlety siekane z kurczaka przepis

Przygotowanie:

Do wykonania kotlecików potrzebne też będą: ostry nóż, tarka do warzyw, miska oraz duża patelnia.

Do przepisu możesz wykorzystać zarówno mięso z piersi kurczaka jak i z piersi indyka. Dobrze sprawdzi się też wytrybowane mięso z udek bez skóry.

Pokrojone mięso wymieszane wraz z pozostałymi składnikami warto przygotować kilka godzin wcześniej. Dzięki temu odpowiednio się zamarynuje oraz zmięknie. Dlatego, jeśli masz nieco czasu, mieszankę wstaw do lodówki i zostaw na kilka godzin, a najlepiej na noc, a zobaczysz, że kotleciki będą jeszcze pyszniejsze

Dodaj swoje ulubione zioła. Świetnie sprawdzi się zarówno świeży koperek jak też natka pietruszki oraz szczypiorek. Chociaż w dzisiejszym przepisie jako dodatek daliśmy mozzarellę, czasem zastępujemy ją klasycznym żółtym serem dobrej jakości.

Jeśli wolisz, zamiast pieczarek możesz dodać na przykład posiekaną czerwoną paprykę lub inne dość twarde warzywo, które nie puści dużej ilości płynu podczas smażenia.

Jak zrobić drobiowe kotlety siekane? 

Krok 1. Za pomocą ostrego noża pokój dokładnie oczyszczoną pierś kurczaka lub indyka w 6 – 8 mm kostkę. Mozzarellę zetrzyj na tarce na dużych oczkach, a pieczarki drobno posiekaj lub również zetrzyj. Świeże zioła też drobno posiekaj.

Krok 2. Do dużej miski przełóż posiekane mięso z piersi kurczaka lub indyka. Dodaj jajka, majonez, mozzarellę, posiekane lub stare pieczarki oraz świeże zioła. Dopraw solą oraz pieprzem do smaku. Dobrze wymieszaj, aby połączyć składniki. Mieszankę warto teraz szczelnie przykryć i wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny.


Krok 3. Na 20 – 30 przed smażeniem wyjmij posiekane mięso z dodatkami z lodówki. Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki tłuszczu. Gdy już będzie odpowiednio gorący, nabieraj po czubatej łyżce mieszanki i kładź na patelni. Każdą porcję lekko spłaszcz i smaż kotlety siekane na średniej mocy palnika przez ok. 4 – 5 minut z jednej, a następnie 3 – 4 minuty z drugiej strony. W taki sam sposób smaż pozostałe kotlety, aż do wyczerpania składników. Jeśli trzeba, w trakcie smażenia uzupełnij lub wymień tłuszcz na świeży.

Krok 4. Podczas smażenia kotletów siekanych kluczowe jest, aby każdy z nich obrócić dopiero wówczas, gdy spód będzie całkowicie rumiany i ścięty. W innym przypadku kotleciki mogą się rozpaść. Z obu stron kotlety powinny być złocistobrązowe, a środek odpowiednio usmażony. Jeśli nie jesteś tego do końca pewny, przekrój jeden kotlet. Jeżeli jest w środku biały, mięso jest usmażone.

Krok 5. Gorące kotlety przełóż na metalową kratkę, dzięki czemu się nie zaparują i odciekną z nadmiaru tłuszczu.

Kotlety siekane można podawać na gorąco z ulubionymi dodatkami, np. ziemniaczanym puree, ale też na zimno jako dodatek do pieczywa lub w postaci przekąski np. z sosem kebab gyros.

Kotlety siekane możesz przechowywać w lodówce w zamkniętym, szczelnym pojemniku do 3 – 4 dni. Nie polecam za to zamrażania.

Kotlety siekane z drobiu

Osobiście uważam, że mięso do tego przepisu warto pokroić ręcznie, a nie rozdrabniać go przy pomocy noży miksera. Gotowe, puszyste kotlety siekane z drobiu nie będą rozmoczone, jeśli tłuszcz, na którym smażyłeś miał odpowiednią temperaturę. Zamiast przekładać je po usmażeniu na talerz z ręcznikiem papierowym, kotlety przenieś na metalową kratkę. W zależności od tego, jaką rolę mają pełnić kotleciki, tj. czy będą przystawką, przekąską, dodatkiem do dania głównego, czy też „wkładką” do kanapki, możesz dostosować stosownie ich wielkość. Nie polecam jednak szykować zbyt dużych kotletów, ani też przeciwnie, zbyt małych. Jeśli masz metalową łyżkę do lodów, będzie idealną miarą w przygotowaniu idealnych kotlecików.

Kotleciki siekane z kurczaka

Jeśli nie chcesz używać majonezu, możesz go zastąpić gęstym jogurtem greckim lub gęstą śmietaną. Wszystkie wymienione zamienne dla majonezu składniki mają zadbać oto, by kotlety były odpowiednio wilgotne. W dodatku jogurt grecki doda odrobiny cierpkości i ładnie uzupełni smaki. Aby danie było bezglutenowe, ten przepis na kotleciki siekane z kurczaka wykorzystuje mąkę ziemniaczaną. Jeśli jednak wolisz, możesz ją zastąpić mąką pszenną lub innym dowolnym rodzajem mąki. Choć w tym przepisie polecam przyrządzenie kotletów na patelni, nic nie stoi na przeszkodzie aby je upiec w piekarniku. W tym celu uformowane kotlety układamy w niewielkich odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku w temperaturze 190°C przez 30 minut.

Smacznego!

Kotleciki siekane z kurczaka

Kotleciki siekane z kurczaka

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz