Blog posts

Kruche ciasto z wiśniami i kruszonką

Kruche ciasto z wiśniami i kruszonką

Ciasta, Ciasta z owocami, Tanie ciasta

Rodzinny przepis na pyszne kruche ciasto z wiśniami i budyniem posypane maślaną kruszonką. To cudowny, pachnący wypiek pełen wiśni i wanilii w każdym kęsie, który idealnie sprawdzi się zarówno jako ciasto o charakterze weekendowym, jak również jako codzienny deser do kawy! Składa się z trzech głównych warstw, ale zarówno spód jak i wierzch wykonasz z tej samej mieszanki. Po prostu połącz składniki na kruche ciasto i użyj również do kruszonki! Poza kruchym spodem to proste ciasto składa się z warstwy świeżych, wydrylowanych wiśni zatopionych w delikatnym, waniliowym budyniu. Wierzch ciasta wieńczy wspomniana kruszonka oraz słodka polewa lukrowa. Całe ciasto jest więc rewelacyjnie słodko – kwaśne i orzeźwiające. Nie bez znaczenia jest również uniwersalność przepisu, dzięki czemu ciasto z wiśniami na kruchym spodzie możesz przygotować zarówno z wiśniami świeżymi, wiśniami z kompotu ze słoika oraz wiśniami mrożonymi. To z kolei sprawia, że ten kruchy placek z wiśniami możesz przygotować nie tylko w sezonie na wiśnie, ale praktycznie przez cały rok! Nasze ciasto nie wymaga dużych umiejętności manualnych ani cukierniczych. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pieczeniem ciast, z pewnością sobie poradzisz. Jeśli więc tak jak my, uwielbiasz domowe ciasta z owocami, koniecznie wypróbuj ten przepis!

Kruche ciasto z wiśniami i kruszonką 


Kruche ciasto z wiśniami i kruszonką 

Składniki: 

Na ciasto:

  • mąka pszenna uniwersalna: 1,5 szklanki
  • mąka ziemniaczana: 0,5 szklanki + 2 łyżki
  • cukier: 0,5 szklanki
  • jajka: 2 szt.
  • gęsta śmietana: 2 – 3 łyżki
  • masło: 70 g

Budyń: 

  • budyń śmietankowy lub waniliowy bez cukru: 3 op. (3 x 35 g)
  • mleko: 1 litr
  • cukier: ok. 4 łyżki

Oraz: 

  • wiśnie: 600 – 700 g
  • cukier puder lub lukier do dekoracji


Jak zrobić kruche ciasto z wiśniami – przepis 

Przygotowanie: 

Do wykonania ciasta potrzebne będą: mikser, garnek o pojemności 2 litrów, mały wałeczek, forma do pieczenia 25 x 25 cm oraz papier do pieczenia. Nasza szklanka ma pojemność 250 ml.

Zanim przejdziemy do instrukcji krok po kroku, kilka zdań o odpowiednim przygotowaniu składników. Otóż masło, śmietana oraz jajka muszą być bezpośrednio z lodówki. Będzie mieć to zasadniczy wpływ na odpowiednią kruchość ciasta.

Składniki na kruche ciasto warto wymieszać w robocie kuchennym, ponieważ w przeciwieństwie do ręcznego zagniatania, nie ogrzewa ich tak jak ludzkie dłonie. W przypadku kruchego ciasta, najważniejsze jest właśnie utrzymanie jego niskiej temperatury.

Zaczynamy od przygotowania wiśni, które należy dokładnie umyć, osuszyć, a następnie wydrylować. Jeśli nie masz profesjonalnej drylownicy, możesz użyć do tego celu plastikowej słomki.

Następnym krokiem jest wymieszanie składników na ciasto. W tym celu do miski robota kuchennego wsypujemy mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną (0,5 szklanki), dodajemy jajka, pokrojone w kostkę masło, śmietanę oraz cukier i miksujemy tylko do momentu połączenia składników. Jeśli nie masz miksera, składniki możesz połączyć ręcznie. Trzeba to zrobić tak szybko, jak tylko możliwe, żeby nie ogrzać masy.

Następnie 3/4 ciasta przekładamy na spód wyłożonej papierem do pieczenia formy i rozwałkujemy je małym wałeczkiem lub szklanką. Dłoni używamy tylko tam, gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć wałeczkiem. Tak przygotowane ciasto nakłuwamy widelcem. Trzeba to zrobić w co najmniej kilkunastu miejscach, aby ciasto podczas pieczenia pozostało płaskie. Następnie formę z ciastem wstawiamy do lodówki.

Do pozostałej 1/4 części ciasta dodajemy 2 łyżki mąki ziemniaczanej i miksujemy, aż powstanie sucha kruszonka.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie budyniu zgodnie z przepisem na opakowaniu, ale w nieco mniejszej (niż zalecana) ilości mleka. Naszym zdaniem 1 litr na 3 standardowe budynie zdecydowanie wystarczy.

Kiedy budyń jest już gotowy, z lodówki wyjmujemy formę i wykładamy go na ciasto. Na budyń wsypujemy warstwę wiśni i posypujemy kruszonką. Ciasto z wiśniami na kruchym spodzie stawiamy do nagrzanego do 180 C° piekarnika (półka niżej niż środek; grzanie góra/dół) i pieczemy ok. 50 – 60 minut.

Upieczone ciasto wyjmujemy i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem lub dekorujemy domowym lukrem.

Placek z wiśniami i kruszonką 

Ten placek z wiśniami, budyniem i kruszonką dzięki posypce jest lepszy niż klasyczny placek wiśniowy. Kruszonka dodaje warstwę chrupiącej konsystencji oraz słodyczy, która świetnie równoważy kwaśny smak wiśni. Jeśli masz duże ambicje, placek z wiśniami i kremem możesz przygotować jako ciasto z dwoma warstwami wiśni przedzielonymi budyniem, a wierzch zamiast kruszonki zrobić z bezy. Nam jednak przyświecał jeden cel: aby ciasto było względnie szybkie i proste w przygotowaniu, a jednocześnie pyszne. Co do tego jaki ostatecznie przepis na placek z wiśniami zdecydujesz się zrobić i jakie wiśnie dodasz do ciasta, zależy od Ciebie. Jeśli postanowisz wykorzystać do tego ciasta wiśnie ze słoika, odsącz je wcześniej dokładnie z płynu i usuń pestki. Tym, którzy zechcą zrobić kruchy placek z wiśniami mrożonymi radzimy, aby były to owoce bez pestek. Co ważne, nie rozmrażamy ich przed pieczeniem. Wyjęte z lodówki rozprowadzamy na masie budyniowej i dalej postępujemy zgodnie z przepisem.

Ciasto wiśniowe na kruchym cieście

Dlaczego ciasto wiśniowe na kruchym cieście z kruszonką jest tak kuszące w smaku? Wielka w tym zasługa wiśni, których kwaśność doskonale kontrastuje z pozostałymi, słodkimi warstwami ciasta. Stabilny spód tego deseru sprawia, że z powodzeniem możesz go pokroić na mniejsze porcje bez obawy o chwiejną konsystencję. Dzięki temu kruche ciasto wiśniowe świetnie sprawdzi się na domowych imprezach jako słodka przekąska, którą bez przeszkód można zaserwować gościom. Tak! Niepodzielenie się tą pysznością z resztą świata byłoby niesprawiedliwe! Bo przecież czy jest ktoś, kto nie lubi kruchego ciasta z wiśniami? Jeśli szukasz innych pomysłów na domowe wykorzystanie tych wspaniałych owoców, sprawdź jak smakuje nasza nalewka z wiśni oraz domowy sernik japoński z wiśniową polewą. Fanom ciast czekoladowych polecamy szybkie ciasto z wiśniami.

Smacznego!

Kruche ciasto z wiśniami i kruszonką 

Kruche ciasto z wiśniami i kruszonką

Kruche ciasto z wiśniami i kruszonką 

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz