Blog posts

Naleśniki z wodą gazowaną

Naleśniki z wodą gazowaną

Ciasta, Dania bez mięsa, Dla dzieci, Kolacja, Kuchnia regionalna, Naleśniki i placki, Przekąski

Sprawdzony przepis na pyszne, domowe naleśniki z wodą gazowaną. To prosty i szybki przepis krok po kroku na tradycyjne, mięciutkie naleśniki z chrupiącymi brzegami, które zawsze się udają. Najlepsze ciasto na naleśniki przygotowuje się z mąki, jajek, mleka, wody (najlepiej gazowanej) oraz szczypty soli i odrobiny cukru. Naleśniki można podać na słodko (z dżemem, konfiturą, serem, owocami) oraz na słono (z mięsem, grzybami, kapustą). Po nałożeniu farszu, naleśniki zwijamy lub składamy w trójkąt.

Woda gazowana w przeciwieństwie do swojej niegazowanej kuzynki, sprawia, że naleśniki są bardziej puszyste. Jeśli naleśniki będą służyć jako deser, do składników można dodać odrobinę cukru. Warto jednak pamiętać, że ciasto na naleśniki zawierające cukier, może się szybciej przypalać i będzie bardziej podatne na przywieranie do patelni. Kluczem do pysznych naleśników jest oczywiście odpowiednia konsystencja ciasta. Ważne jest również, aby po wymieszaniu składników, odstawić ciasto na 20 – 30 w celu rozpuszczeniu ewentualnych grudek.

Jaka jest najlepsza mąka na naleśniki? Najlepiej sprawdza się mąka TYP 450 – 550. Pamiętajmy tylko o przesianiu mąki przed połączeniem z pozostałymi składnikami. Przepis na naleśniki wyróżnia się spośród innych polskich deserów tym, że z łatwością dostosowuje się do tego, na co mamy akurat dziś ochotę! Z sosem owocowym – proszę bardzo, ze świeżymi jagodami albo ciepłym dżemem – nie ma sprawy! A może na słono – z kurczakiem i żółtym serem? Naleśniki na wodzie gazowanej i mleku to nasz przepis, który nie ma prawa się nie udać!

Szklanka ma 250 ml

Naleśniki z wodą gazowaną


Naleśniki  przepis

Składniki 

  • mleko: 1 szklanka
  • woda gazowana: 0,5 szklanki
  • mąka pszenna TYP 450 – 550: 1 szklanka
  • jajka: 2 szt.
  • szczypta soli
  • masło klarowane do smażenia

Naleśniki z wodą gazowaną


Przepis na naleśniki z wodą gazowaną 

Przygotowanie 

Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową.

Wodę gazowaną, mleko, szczyptę soli oraz jajka mieszamy miotełką na jednolitą masę. Następnie partiami dodajemy przesianą mąkę i mieszamy do momentu, aż powstanie gładkie ciasto, bez grudek. Odstawiamy na 20 – 30 minut, aby ciasto odpoczęło. Odstawione ciasto obdarzy nas cieńszymi, delikatniejszymi naleśnikami.

Dobrze rozgrzaną patelnię przecieramy odrobiną masła lub oleju. Przy pomocy chochelki wylewamy porcje ciasta. Okrężnymi ruchami patelni rozprowadzamy ciasto po całej powierzchni dna. Smażymy na niskiej mocy palnika, aż brzegi naleśnika zaczną odklejać się od patelni. Gorącą, natłuszczoną patelnię można też trzymać pod kątem 45° i przy pomocy chochelki na wyższą stronę patelni wlać ciasto. Następnie pozwolić mu spłynąć, tak poruszając patelnią, aby ciasto pokryło całą jej powierzchnię.

Smażymy na niskiej mocy palnika. Przy pomocy łopatki podnosimy nieco naleśnik, aby sprawdzić, czy stał się jasnobrązowy. Nie czekamy jednak, aby mocno się zrumienił. Obracamy, aby był elastyczny i łatwy do zwijania lub składania. Tak usmażony naleśnik przekładamy na odwrócony duży talerz. Następne układamy kolejno, jeden na drugim.

Przed wylaniem kolejnej porcji ciasta, patelnię ponownie przecieramy niewielką ilością klarowanego masła. Postępujemy jak wyżej, aż do wyczerpania ciasta.

Naleśniki po wystudzeniu można przechowywać w lodówce, w zamkniętym pojemniku przez 2 – 3 dni. Przed podaniem podgrzewamy na patelni z odrobiną masła.

Polecamy także pomysł na naleśniki z serem i sosem malinowym.

Naleśniki - sprawdzony przepis

Dziękujemy, że przeczytałeś ten tekst do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz