Sprawdzony przepis na tradycyjne, domowe ciasto na pierogi z jagodami, to podstawa idealnych pierożków jak z wakacji u babci. Mnie, jak być może większości z Was, pierogi z jagodami i śmietaną będą kojarzyć się zawsze z latem i właśnie z wakacjami. Kiedy kończył się rok szkolny, a zaczynał sezon na jagody, lasy były pełne ludzi, drogi i ścieżki wydeptane, a nie jak dziś porośnięte trawą i zasypane szyszkami. Nie było wcale łatwo wstać o 4 lub 5 godzinie nad ranem i iść, czasem dość daleko po ten czarny skarb polskich lasów. Dziś dzieci nic nie muszą. Wówczas było nieco inaczej…
Przepisy na pierogi z jagodami lub borówkami najczęściej zawierają w składzie owoce świeże i mrożone. Z naszego przepisu również dowiesz się jak zrobić pierogi z mrożonych jagód. Polecamy także inne pomysły na pyszne deser z owocami. Zobacz nasz przepis na proste w przygotowaniu racuchy drożdżowe z truskawkami. Poznaj też propozycję na doskonały sernik pieczony z czereśniami. Polecamy również pyszny deser z serkiem mascarpone i malinami. Jak zrobić dobre pierogi z jagodami? Zapraszamy na przepis i mamy nadzieję, że zostanie jednym z Waszych ulubionych 🙂
Pierogi z jagodami – przepis
Składniki:
Na ciasto:
- mąka pszenna typ 450 – 500: 0,5 kg
- wrzątek: 250 ml +/- 2 -3 łyżki
- sól: 1 płaska łyżeczka
Nadzienie z jagód:
- jagody: 700 – 800 g
- cukier: 3 łyżki
- kisiel (proszek): 2 łyżki
Pierogi z jagodami – przepis
Przygotowanie:
Jak zrobić dobre ciasto na pierogi?
Z przepisu wyjdzie ok. 50 – 55 pierogów.
Przepis na ciasto. Mąkę przesiej do miski. Dodaj sól, wlej wrzątek i mieszaj przy pomocy łyżki, aż mąka zacznie się wchłaniać. Gdy ciasto wystarczająco ostygnie, zacznij wyrabiać ręką. Jeśli mąka trudno się wchłania, ewentualnie dodaj łyżkę wrzątku. Wyrabiaj przez 5 – 8 minut, aż ciasto będzie gładkie i jednolite. Następnie włóż do woreczka foliowego, owiń ręcznikiem i pozostaw na 30 minut, aby ciasto odpoczęło. Z tak zaparzonego ciasta pierogi pięknie się sklejają i nie rozpadają w trakcie gotowania. Dobre ciasto na pierogi z jagodami bez jajek jest elastyczne, dzięki czemu pierożki lepiej się przechowują np. jako mrożone.
Czyste jagody wymieszaj z kisielem i cukrem.
Z przygotowanego ciasta odetnij kawałek. Resztę ponownie zawiń w folię.
Oprósz blat delikatnie mąką. Kawałek ciasta rozwałkuj na bardzo cienki placek. Przy pomocy szklanki lub ringu wycinaj krążki, nakładaj porcję nadzienia i dokładnie zlepiaj brzegi. Tak postępuj z każdą następną porcją ciasta.
Pierogi z jagodami jak gotować?
W dużym garnku zagotuj 3 litry wody. Dodaj 1 łyżkę oleju i 1,5 łyżki soli. Do wrzącej wody wkładaj po 12 – 15 pierogów i gotuj wolno przez ok. 3 – 5 minut na bardzo wolnym ogniu.
Wyjmij łyżką cedzakową i gotuj kolejną partię.
Z czym podawać pierogi z jagodami?
Pierogi podawaj ze śmietaną posypaną cukrem. Możesz także zrobić polewę ze zmiksowanych jagód, śmietany i cukru. Świetnie sprawdzi się również jogurt naturalny wymieszany z cukrem
Domowe pierogi z jagodami bez jajek
Jak zrobić pierogi z jagód, żeby nie pękały?
Podstawą dobrych pierogów jest dobre ciasto. Najlepsze w tym wypadku jest ciasto parzone. Jest bardzo elastyczne, dobrze się skleja i ogólnie dobrze się z nim współpracuje. Pamiętaj, aby nie napychać zbyt dużo nadzienia, ponieważ takie pierogi bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu.
Jak zrobić pierogi z jagodami mrożonymi?
Pierogi wyjmij z zamrażalnika, kiedy będziesz już mieć przygotowane ciasto. Dodaj do nich, podobnie jak w przypadku świeżych, cukier oraz kisiel. Gotuj w ten sam sposób, tylko ok. 2 minuty dłużej. W przypadku pierogów mrożonych, czas liczymy od momentu ich wypłynięcia na wierzch.
Pierogi z jagodami jak mrozić?
Jeśli pierogi planujesz zamrozić, do gotującej się wody zamiast oleju dodaj łyżkę masła. (Masło utworzy coś w rodzaju powłoki, która ułatwi przechowywanie i późniejsze gotowanie.) Po ugotowaniu, pierogi rozłóż pojedynczo na tacy. Pozwól im ostygnąć. Następnie tacę włóż na ok. 30 minut do zamrażalnika. Potem wyjmij i przełóż pierogi do woreczków lub pojemników, w których będziesz docelowo przechowywać.
Życzymy smacznego!
Gosia
4 lipca 2022 at 5:46 pmAż ślinka cieknie! 🙂 Jagody już mam więc przymierzam się do pierogów 🙂
KuchniaNaWypasie
5 lipca 2022 at 7:56 amDziękujemy i pozdrawiamy 🙂