Przepis na pyszne chlebki sodowe z patelni, czyli domowe proziaki na zsiadłym mleku. Proziaki to łatwe w przygotowaniu placki o bardzo prostym składzie. Ich nazwa pochodzi od „prozy”, czyli sody, ponieważ tak jest nazywana na Podkarpaciu, skąd proziaki się wywodzą. Dziś chcemy zaproponować wersję z makiem. W moim domu proziaki występowały właśnie z tym dodatkiem i smakowały zawsze wybornie. Mamy nadzieję, że wielu z Was również zna proziaki z makiem. Jeśli tak, to prosimy, dajcie znać w komentarzach.
Proziaki Bieszczadzkie były szybkim, niepotrzebującym zakwasu chlebkiem, który smażono na blacie tradycyjnej kuchni kaflowej. Ciasto na proziaki składa się z zsiadłego mleka, jajka, sody oczyszczonej, soli i mąki pszennej lub pszenno – żytniej. Najważniejsze, żeby nie przesadzić z ilością mąki, ponieważ proziaki wyjdą twarde i niesmaczne. Ciasto należy wyrobić bardzo szybko, a następnie dać mu nieco „odpocząć”. Proziaczki najlepiej smakują posmarowane wiejskim masłem i popite zimnym mlekiem.
Tradycyjny przepis na proziaki przekazywany był ustnie z pokolenia na pokolenie. Dziś proziaki należą z pewnością do prawdziwych perełek kuchni polskiej. Coraz częściej szukamy staropolskich smaków, które kojarzą się nam ze swojskim klimatem i tradycyjną sztuką kulinarną. Jak zrobić dobre proziaki? Jak smażyć proziaki na patelni? Zaparszamy na przepis!
Przepis na proziaki
Składniki:
- jajko: 1 szt.
- zsiadłe mleko: 1/2 l
- soda: 1 łyżeczka
- szczypta soli
- mak: 2 łyżki
- cukier: 1/2 łyżeczki
- mąka
Przepis na proziaki
Przygotowanie:
Do miski wlej mleko, dodaj jajko, mak i dokładnie wymieszaj. Wsyp sodę, cukier oraz sól. Ponownie wymieszaj składniki. Mleko zneutralizuje charakterystyczny smak sody. Dodaj nieco przesianej mąki. Mieszaj ciasto do czasu, gdy będziesz mógł je przenieść na oprószony mąką blat. Wyrabiaj dosypując mąkę, do momentu, aż ciasto przestanie ją wchłaniać, a samo ciasto przestanie kleić się do rąk. Wyrabianie powinno trwać tak krótko, jak tylko możliwe. Ciasto powinno być miękkie i niezbyt zbite.
Oprósz delikatnie mąką i przykryj ściereczką, aby „odpoczęło”. To pozwoli glutenowi „się uspokoić”. Dzięki temu proziaki będą delikatne i puszyste.
Następnie ciasto rozwałkuj na grubość ok. 1 cm. Przy pomocy szklanki wytnij krążki.
Smaż na suchej, rozgrzanej patelni z obu stron na złoty kolor, dwa do trzech razy obracając proziaki podczas smażenia. Patelnię możesz przykryć, dzięki czemu proziaki lepiej wyrosną.
Podawaj z masłem, zimnym mlekiem, śmietaną lub konfiturami.
Polecamy także przepis na pyszne sodziaki na maślance, a także placki z kaszy jaglanej z jabłkiem. Koniecznie zobacz też przepis na serbski chleb i lepinja.
Życzymy smacznego!
Marianna
31 sierpnia 2021 at 2:17 amIle maku i kiedy dodac
KuchniaNaWypasie
1 września 2021 at 2:32 pmJuż poprawione 🙂
Pozdrawiamy