Sałatka wiejska, u nas znana bardziej jako sałatka grecka, to pełna kolorów i bogata w wiele smaków propozycja na lekką letnią przekąskę. Tradycyjna sałatka grecka z serem feta, pomidorkami, ogórkiem, oliwkami, cebulą, papryką i oczywiście oregano. Czasem do tej sałatki dodaje się kapary, świeżą kolendrę, rukolę lub sałatę. Wszystkie te składniki tworzą pyszne połączenie i dostarczają nam dużej porcji zdrowia. Poza tym przygotowanie tej sałatki zajmuje tylko 10 minut!
Tradycyjna sałatka grecka znana jako Horiatiki podawana jest zarówno w Grecji kontynentalnej oraz na wyspach. Spotkasz ją w każdej restauracji, tawernie i każdym gospodarstwie domowym. To proste, rustykalne danie, z kilku ogólnodostępnych składników. Ta sałatka jest prostym przykładem na to, że z prostych produktów można przygotować danie, które podbije cały świat.
Sałatka grecka przepis do którego wykorzystaj tylko świeże składniki. Soczyste, pachnące pomidory, chrupiący ogórek, kremowy ser feta oraz oliwa z oliwek najwyższej jakości zdecydują o jakości sałatki. Możesz ją podać jako samodzielną przekąskę lub jako doskonały dodatek do obiadu, kolacji, czy również dań z grilla.
Przepis na sałatkę grecką z serem feta to jedna z propozycji na pyszne sałatki. Sprawdź również jak smakuje nasza sałatka brokułowa. Poznaj także przepis i zobacz jak pyszna może być sałatka warstwowa z kurczakiem. Zobacz również, czy znasz sałatkę stoliczną. Jak zrobić pyszną sałatkę grecką? Z czego zrobić sałatkę grecką? Zapraszamy na przepis 🙂
Sałatka grecka z serem feta
Składniki
- pomidorki koktajlowe: 10 szt.
- duży ogórek: 1 szt.
- papryka zielona: 1/2 szt.
- ser feta: 150 g
- oliwki czarne: 10 – 15 szt.
- cebula czerwona: 1 szt.
- opcjonalnie kilka liści sałaty
- oregano: 1,5 łyżeczki
- ocet balsamiczny: 1 – 2 łyżki
- oliwa z oliwek Extra Virgin: 1/4 szklanki
- sól gruboziarnista do smaku
Sałatka grecka
Przygotowanie
Jeśli warzywa trzymasz w lodówce, wyjmij je na co najmniej godzinę przed podaniem sałatki.
Umyj dokładnie warzywa. Pomidorki przekrój na pół. Jeśli użyjesz dużych pomidorów, pokój na takie kawałki, aby zmieścił się w ustach razem z co najmniej jeszcze jednym składnikiem sałatki. Cebulę pokrój w półplasterki. Ogórka razem ze skórką przekrój wzdłuż na pół, następnie na plasterki. Paprykę w paski. Jeśli masz małe papryki, tak jak my, wydrąż z nich środek i pokrój w plasterki. Jeżeli będziesz dodawać sałatkę, porwij ją w niewielkie kawałki.
Składniki przełóż do miski. Dodaj oliwki, pokrojoną w kostkę lub połamaną na kawałki ręcznie fetę, oregano i ocet. Delikatnie wymieszaj. Dodaj oliwę oraz dopraw ewentualnie solą. Fetę możesz również położyć w całości na warzywach i połamać ją dopiero podczas serwowania. Pamiętaj, aby podczas podania, postawić na stole oliwę z oliwek i ocet, aby każdy mógł ewentualnie doprawić swoją porcję według uznania.
12 sekretów idealnej sałatki greckiej
Podstawowe wskazówki, jak zrobić prawdziwą sałatkę grecką?
1. Pomidory
Nie patrz na urodę pomidorów, których używasz do sałatki. Szukaj tych o najbardziej naturalnym i pięknym zapachu. Oprócz klasycznych dużych pomidorów, idealnie sprawdzają się małe pomidorki koktajlowe o różnych kolorach. Łatwo znajdziesz w nich cudowne połączenia smaków.
2. Papryka
Sałatka wiejska, to kompozycja delikatnych smaków, dlatego nie polecamy papryk intensywnych i ostrych. Świetnie sprawdzają się nieduże, słodkie papryczki podłużne. Bardzo ładnie prezentują się w sałatce i komponują smakowo.
3. Ser feta
Używaj tylko i wyłącznie prawdziwego sera feta, a nie serów „typu feta”. Feta powstaje z mleka owczego i koziego, a Grecy szczycą się tym, że proces przygotowania tego sera przebiega w sposób tradycyjny, podobnie jak góralskiego oscypka.
4. Temperatura warzyw
Warzywa muszą mieć temperaturę pokojową. Nie mogą być bezpośrednio z lodówki. Dotyczy to w szczególności pomidorów, które dopiero w temperaturze pokojowej zaczynają uwalniać swoje aromaty. Zresztą, które warzywo wyjęte prosto z lodówki jest smaczne?
5. Warzywa pokrój na kawałki
Cała gra smaków w sałatce greckiej polega na przyjmowaniu w każdym kęsie kombinacji smaków dwóch lub nawet trzech składników. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy pokroisz je na odpowiedniej wielkości kawałki.
6. Wzbogać sałatkę dodatkowymi składnikami
Sałatkę możesz wzbogacić kaparami, a także natką pietruszki. Możesz dodać również rukolę, świeżą kolendrę oraz sałatę. Nie bądźmy bardziej greccy od Greków i nie bójmy się dodać sałaty. W Grecji nikt by nas za to nie zastrzelił 🙂
7. Dobrze wymieszaj składniki
Dobre wymieszanie składników jest niezbędne, aby związać smaki i połączyć oliwę z sokami z warzyw. Po wymieszaniu odstaw sałatkę na kilka minut, aby „odpoczęła”, a soki ze sobą wymieszały.
8. Oregano
Przyprawa obowiązkowa dla tej sałatki. Pamiętaj, aby suszone oregano dobrze rozetrzeć przed dodaniem do składników. Dzięki temu uwolni jeszcze więcej aromatu.
9. Sól
Najlepiej jest sałatkę posolić dopiero po dodaniu fety, która jest serem dość słonym. Warto spróbować sałatkę po wymieszaniu i wówczas określić, czy i ile ją jeszcze dosolić. Używaj soli gruboziarnistej.
10. Ocet
Pamiętaj, aby składniki najpierw skropić octem, a dopiero potem olejem. Ocet nada warzywom intensywności. Wybór octu należy do Ciebie. Nam lepiej smakuje w tym połączeniu balsamiczny, ale doskonale komponuje się również winny lub jabłkowy.
11. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
Coraz częściej można spotkać również u nas oleje w sprayu lub inne tego typu wynalazki. Odradzamy. Do sałatki greckiej użyjmy wysokiej jakości oliwy z oliwek. Grecy jej nie żałują. Lubią, kiedy zostanie jej sporo na dnie miski. Dlaczego?
12. Maczanie chleba
To prawie święty rytuał Greków. Smakowała Ci sałatka? Na koniec koniecznie weź chleb, ułam kawałek i zamocz w sosie, który pozostał po sałatce. Taki chleb smakuje wybornie. Koniecznie wypróbuj!
Tradycyjny grecki sos sałatkowy
W klasycznym sosie kryje się również prostota przepisu na sałatkę wiejską. Sałatka grecka przepisy, w których spotkamy gotowe dressingi z różnymi ziołami i przyprawami, to pomysł nieco na skróty. Warto poznać bowiem autentyczny smak tego sosu, który jest niezwykle prosty, a zarazem elegancki.
To tylko oliwa Extra Virgin oraz odrobina octu balsamicznego. Skąd więc biorą się te smaki w sałatce greckiej? Ocet i oliwa grecka uwalniają, a następnie mieszają się z sokami z warzyw. W połączeniu ze smakiem wiejskiego chleba na zakwasie, z którym jest tradycyjnie podawana, sprawia, że trudno się oprzeć następnemu kęsowi.
Życzymy smacznego!