Blog posts

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu

Dania bez mięsa, Przekąski, Sałatki i surówki

Surówka z kapusty pekińskiej, to nasza ulubiona i być może najlepsza propozycja na warzywny dodatek do obiadu. Smaczna i niepowtarzalna surówka z zielonej części pekinki, białej i czerwonej cebuli, marchewki, pora, kilku liści sałaty lodowej i selera naciowego. Po prostu nie można się nią nacieszyć! Samo wykonanie surówki zajmie Ci tylko kilka minut! Wystarczy posiekać lub zetrzeć warzywa, a następnie przygotować bardzo prosty sos majonezowo – sezamowy i gotowe! Surówka z kapusty pekińskiej à la colesław sprawdzi się idealnie jako dodatek do kurczaka, smażonej ryby, gulaszu z karkówki, pieczonych żeberek, frytek, a także domowego kebaba lub hot doga. W sezonie będzie też świetnym uzupełnieniem dań z grilla. Jak zrobić surówkę z kapusty pekińskiej? Zobacz poniższy przepis!

To, co wyróżnia naszą surówkę, to również pyszny dressing z nutą sezamu, który opiera się na prostym połączeniu prażonych ziaren sezamu, majonezu oraz soku z cytryny i czosnku. Wszyscy przecież wiemy, że to widzimy w potrawie oczami jest tak samo ważne jak smak, który poczujemy dopiero po spróbowaniu składników. Dzięki temu dodatkowi, ta surówka wskakuje na zupełnie inny poziom. Sos jest lekko orzechowy, kremowy, lekko inspirowany kuchnią azjatycką. Wszystko, czego potrzebujesz do wyeksponowania jego smaku, to tylko trochę chrupiących warzyw! Jeśli masz więc w domu kapustę pekińską oraz kilka dodatków w postaci składników, które poznasz poniżej, przygotuj tę szybką surówkę i zaskocz siebie i innych jej smakiem. Polecamy!

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu


Surówka z kapusty pekińskiej 

Składniki: 

Warzywa: 

  • drobno poszatkowana średniej wielkości kapusta pekińska: 1 główka (zielona część)
  • marchew starta na drobnych oczkach: 2 szt.
  • cebula biała pokrojona w drobną kostkę: 1 szt.
  • cebula czerwona pokrojona w cienkie piórka lub drobną kostkę: 1 szt.
  • poszatkowana lub drobno pokrojona sałata lodowa : 1/2 główki
  • niewielki por pokrojony w małą kostkę: biała część
  • seler naciowy obrany ze skórki i poszatkowany: 2 – 3 łodygi
  • natka pietruszki: 1/2 pęczka

Sos majonezowo – sezamowy: 

  • majonez: 2 łyżki
  • prażone ziarna sezamu: 1 łyżka
  • oliwa z oliwek: 1 łyżeczka
  • sok z cytryny: 1 i 1/2 łyżki
  • przeciśnięty przez praskę czosnek: 1 ząbek
  • miód: 1 łyżka
  • sól i pieprz do smaku

Najważniejszymi składnikami w surówce są naszym zdaniem: pekinka, por, marchewka oraz sałata lodowa i cebula. Selera naciowego możesz pominąć, choć świetnie się sprawdza w połączeniu z pozostałymi składnikami.

Jeśli chcesz, do surówki z kapusty pekińskiej możesz też dodać inne warzywa takie jak czerwona kapusta, papryka, jabłko, kukurydza lub ogórek. Aby zrobić mniej kaloryczną wersję pomiń majonez i pozostałe składniki sosu wymieszaj z jogurtem greckim.

Patrząc na składniki na surówkę z kapusty pekińskiej, warto wspomnieć, że sos możesz przygotować nie tylko z prażonych ziaren sezamu, ale też z oleju sezamowego.

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu


Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu – przepis

Przygotowanie: 

Przygotowanie tego przepisu na surówkę zacznij od odcięcia białych części z kapusty pekińskiej. Zielone części liści kapusty, łodygi selera oraz sałatę lodową drobno poszatkuj ostrym nożem. Marchew obierz i zetrzyj na drobnych oczkach. Białą i czerwoną cebulę oraz białą część pora pokój w kosteczkę. Poszatkuj drobno także natkę pietruszki. Następnie wszystkie składniki połącz ze sobą w misce.

Przygotowanie sosu do surówki rozpocznij od podprażenia sezamu. W tym celu na rozgrzaną patelnię wrzuć nasiona sezamu i praż na niskiej mocy palnika przez 2 – 3 minuty. Podczas prażenia często mieszaj szpatułką, aby sezam się nie przypalił. Następnie nasiona zdejmij z ognia i zmiażdż w moździerzu i zmiel w młynku do kawy. Sezam przełóż do miseczki i dodaj pozostałe składniki sosu. Dokładnie wymieszaj, aż sos będzie gładki.

Na koniec dodaj dressing do posiekanych warzyw i dobrze wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Jeśli chcesz, do sosu możesz dodać odrobiną musztardy Dijon. Aby przygotować dressing z oleju sezamowego, po prostu połącz go z pozostałymi składnikami. Pomiń wówczas oliwę z oliwek.

Jeśli chcesz, żeby surówka była chrupiąca, sos dodajemy przed samym podaniem. Jeśli chcemy, aby składniki nieco zmiękły, mieszamy je z sosem ok. 10 -15 minut wcześniej. Surówka najlepiej smakuje na świeżo.

Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych propozycji na doskonałe sałatki i surówki obiadowe. Polecamy: doskonała surówka prowansalska z kapusty i papryki, pyszna surówka z kapusty włoskiej, pachnąca marchewka z chrzanem do obiadu, surówka jak u Chińczyka

Surówka z pekinki do obiadu 

Pekinka, to bardzo wdzięczne w przygotowaniu warzywo. I to nie tylko na sałatki, czy surówki do obiadu. Pekinka doskonale sprawdza się też jako główny składnik pożywnej zupy. Pekinka, to zdrowa, bardzo wartościowa i wyjątkowo smaczna kapusta. Jeśli nie lubisz wersji z majonezem, do surówki dodaj tylko oliwę z oliwek oraz sok z cytryny i miód. Z doświadczenia wiemy też, że surówka z pekinki z jogurtem naturalnym lub ze śmietaną, to również pyszne warianty, które warto sprawdzić. Być może spotkamy się z zarzutem, że w przepisie polecamy odkroić białe, twarde części pekinki. Może Ktoś zapyta: i co z nimi zrobić? Od wielu lat używamy tych fragmentów do przygotowania pysznego dodatku do kanapek, hot dogów i hamburgerów. Wystarczy pokroić białe części w drobną kostkę, dodać nieco majonezu i doprawić. Sprawdź i spróbuj.

Surówka pekińska do obiadu 

Zapewne wielu z Was szykuje mnóstwo sałatek i surówek bawiąc się przy tym składnikami, aby te warzywne przekąski były coraz smaczniejsze i zdrowsze. Wydaje się, że już dawno minęły czasy nudnych i pozbawionych charakteru surówek. W dzisiejszych przepisach liczy się domowy smak, chrupkość i ekonomiczność. Surówka pekińska do obiadu świetnie wpisuje się w ten trend. Ta surówka potrzebuje tylko trochę zwykłych startych lub pokrojonych warzyw i pełnego smaku dressingu. Nie można przy tym nie wspomnieć o walorach zdrowotnych ten pysznej przekąski. Główny składnik surówki, czyli kapusta pekińska, to doskonałe źródło witaminy C(przeciwutleniacza i wzmacniacza odporności), błonnika (obniżającego poziom „złego” cholesterolu), kwasu foliowego ( potrzebnego do produkcji komórek) oraz witaminy K (niezbędnej do krzepnięcia krwi). Czego chcieć więcej?

Sprawdź również jak smakuje kapusta pekińska na ciepło.

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz