Blog posts

Świeżonka czyli swojska uczta mięsna

Świeżonka czyli swojska uczta mięsna

Jednogarnkowe, Obiady, Wieprzowina

Swieżynka, a czasem też smażonka, w moim regionie znana jako świeżonka czyli swojska uczta mięsna. Świeżonka była (i mam nadzieję, że nadal jest), nieodzownym elementem podczas świniobicia. Ze świeżej jeszcze tuszy wykrawało się po kawałku różnego rodzaju mięsa. Zazwyczaj było to podgardle, karkówka, łopatka, boczek i wątróbka. Krojone było w dość dużą kostkę, a potem smażone razem z dużą ilością cebuli. Nie wiem jak w innych miejscach Polski, ale u mnie mięso przed i w czasie smażenia nigdy nie było przyprawiane, ani solone. Doprawiane było dopiero na koniec, już po usmażeniu. I tylko solą i pieprzem. Chodziło o to, aby sos, który powstał był bardzo, ale to bardzo mięsny. Natomiast samo mięso było wręcz aż słodkie. Zasługa w tym oczywiście dużej ilości cebuli, ale również jakości i świeżości tamtego mięsa. 

Czy dzisiaj jest jeszcze możliwe odtworzenie smaku i aromatu świeżonki z tamtych czasów? Wszystko zależy od jakości i świeżości mięsa jakie dostaniemy. Potem zostanie nam tylko wszystko ładnie usmażyć, a nie „ugotować”. Właśnie jak ugotowana wygląda bowiem świeżonka przygotowana pod okiem lub bezpośrednio przez „Autorytety” kulinarne w tym kraju. O wiele więcej na ten temat wiedzą youtuberzy i chwała im za to.

ŚWIEŻONKA CZYLI SWOJSKA UCZTA MIĘSNA

Składniki:

  • podgardle: 0,5 kg
  • łopatka: 0,5 kg
  • karkówka: 0,5 kg
  • boczek biały: 0,5kg
  • wątroba: 0,5 kg
  • cebula: 4 – 5 szt.
  • sól i pieprz 
  • smalec: 1 łyżka

ŚWIEŻONKA CZYLI SWOJSKA UCZTA MIĘSNA

Wykonanie:

1. Wszystkie mięsa, oprócz wątroby pokrój w dużą kostkę ( ok. 5 x 5 cm ). Wątróbkę w mniejszą. 

2. Cebulę pokrój w piórka.

3. W gęsiarce lub na dużej głębokiej patelni rozpuść smalec. Temperatura smażenia powinna być dość wysoka. Zacznij smażenie od podgardla. Kiedy w połowie się wytopi, dorzuć boczek i smaż ok 10 minut, od czasu do czasu mieszając.  Postępuj podobnie z każdym następnym mięsem, poza wątrobą. Cały proces przesmażania zajmie ok pół godziny. Mięsa muszą się tym czasie ładnie zrumienić, ale nie spalić. Pod koniec wrzuć cebulę i podsmaż jeszcze chwilę.

4. Następnie przestaw na mniejszy palnik i duś na małym ogniu pod przykryciem do miękkości. 

5. Gdy mięso będzie już miękkie, dorzuć pokrojoną wątrobę, przestaw patelnię na większy palnik i smaż na dużym ogniu przez ok 3 – 4 minuty, żeby się ścięła. W tym czasie mieszaj, aby wątróbka usmażyła się z każdej strony, a mięso nie przypaliło. Jeśli wolisz bardziej wysmażoną wątróbkę, zostaw minutę dłużej. 

6. Dopraw solą i pieprzem i wszystko wymieszaj.

Podawaj na ciepło z ogórkiem kiszonym lub kapustą i koniecznie z kieliszkiem czegoś mocniejszego 🙂

W ten sposób przyrządzone mięso można przełożyć do słoików i zawekować.

Smacznego!

ŚWIEŻONKA CZYLI SWOJSKA UCZTA MIĘSNA


Napisz komentarz