Wiosenna, bardzo aromatyczna zupa koperkowa z ziemniakami. To nasza propozycja na tradycyjne danie, które obowiązkowo powinno znaleźć się na każdym polskim stole. Przepis na zupę koperkową, którym chcemy się z Wami podzielić, jest w naszej rodzinie od wielu taki sam. Tylko klasyczne składniki i odpowiednia kolejność przygotowania, sprawiają, że ta pyszna zupa zawsze smakuje rewelacyjnie. Jak ugotować dobrą zupę koperkową?
Domowa zupa koperkowa bardzo często gości w naszym domu szczególnie w okresie wiosenno – letnim. Stawiamy zawsze na tradycyjne bardzo świeże składniki. Jeśli koperek jest młody, kroimy go razem z łodygami. W wielu przepisach na koperkową, jako dodatek, możemy spotkać makaron, ryż, lane kluski oraz klopsiki. Oprócz klasycznej wersji z ziemniakami, zupę koperkową polecamy wypróbować również z zacierkami. Naprawdę smakuje rewelacyjnie.
Zupa z koperkiem to przede wszystkim smaki wiosny. Dlatego polecamy użyć młodych ziemniaków oraz młodej marchewki i pietruszki. Dzięki temu stanie się ona pyszną i pachnącą zupą nowalijkową. W naszym przepisie do zabielenia użyliśmy śmietany. Jeśli wolisz wersję bardziej lekką, możesz ją oczywiście pominąć. Jak zrobić zupę koperkową? Zapraszamy na przepis i mamy nadzieję, że stanie się jednym z Waszych ulubionych na zupę koperkową 🙂 Polecamy!
Zupa z koperkiem i ziemniakami
Składniki:
- młode ziemniaki: 500 g
- marchew mała: 2 – 3 szt
- pietruszka: 1 szt.
- kawałek selera:
- zielona część pora: ok. 10 cm
- natka pietruszki: kilka gałązek
- rosół drobiowy lub warzywny: 1 litr
- liść laurowy: 2 szt.
- ziele angielskie: 2 – 3 ziarna
- śmietana 18 %: 1 łyżka
- śmietana 30 %: 100 ml
- ocet jabłkowy: 1 – 2 łyżki
- olej: 1 łyżka
- masło: 2 łyżki
- koperek: 1 pęczek
- sól i pieprz do smaku
Zupa koperkowa przepis:
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Tak samo seler. Jeśli mamy małą marchew oraz pietruszkę, po obraniu kroimy w plasterki, jeśli większe – w kostkę. Zieloną część pora w plasterki.
W garnku rozgrzewamy olej oraz masło. Dodajemy wszystkie pokrojone warzywa. Smażymy, mieszając, na średniej mocy palnika przez ok 10 minut, do momentu, aż warzywa lekko zmiękną. Wlewamy 1 szklankę gorącego rosołu, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy na niskiej mocy palnika do miękkości warzyw. Pod koniec gotowania dodajemy natkę pietruszki.
Dodajemy resztę rosołu. Doprowadzamy do wrzenia.
Wyłączamy palnik. Wlewamy słodką śmietanę i dokładnie mieszamy. Do małej miseczki wlewamy kilka łyżek zupy i dodajemy kwaśną śmietanę. Dobrze mieszamy. Wolno wlewamy do garnka, ciągle mieszając.
Dodajemy posiekany koperek. Polecamy dodać ok. połowy pęczka i sprawdzić, czy nam odpowiada smakowo. Jeśli trzeba, dodajmy resztę. Na koniec doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i dodajemy 1 łyżkę octu jabłkowego. Ma on za zadanie dodać zupie kwaskowatości. Wymieszajmy i również sprawdźmy, czy smak nam odpowiada. Jeśli trzeba, dodajmy jeszcze ewentualnie octu.
Sprawdź również nasz przepis na pyszną zupę z botwiny z ziemniakami i jajkiem. Bardzo prosta w przygotowaniu jest również nasza zupa z tortellini ze szpinakiem. Zobacz również przepis na pachnącą zupę szczawiową.
Życzymy smacznego!