Blog posts

Nalewka z wiśni na spirytusie

Nalewka z wiśni na spirytusie

Napoje i nalewki

Domowa nalewka z wiśni na spirytusie według sprawdzonej, tradycyjnej receptury. Wśród alkoholi domowej roboty, najpopularniejsza jest bez wątpienia wiśniówka. Aromat i smak wiśni idealnie łagodzi moc alkoholu, dzięki temu likier okazuje się delikatny i bardzo przyjemny do picia. Do naszej nalewki możesz wykorzystać wiśnie dowolnej odmiany. Rzecz jasna, że im słodsze będą owoce, tym nalewka będzie lepsza. Domowa wiśniówka spożywana w odpowiednich ilościach pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Rozcieńczona wodą lub lodem świetnie sprawdzi się jako napój stymulujący i orzeźwiający. Jak zrobić nalewkę z wiśni domowej roboty oraz jak ją wykorzystać? Zapraszamy na przepis!

Nalewka z wiśni 


Nalewka z wiśni 

Składniki: 

  • dojrzałe wiśnie: 1 kg
  • spirytus 95 %: 0,7 – 0,8 l
  • przegotowana zimna woda
  • cukier
  • duży słój z nową zakrętką lub dwa mniejsze

Nalewka z wiśni 


Nalewka z wiśni – przepis

Przygotowanie: 

Do nalewki wiśniowej wybierz dojrzałe, całe i ładne, nieuszkodzone owoce. Jeśli zdecydujesz się wydrylować owoce, możesz użyć do tego drylownicy lub plastikowej słomki do napojów.

Następnie wiśnie przełóż do dużego, czystego słoja i zalej spirytusem w taki sposób, aby owoce były nim przykryte ok. 1 – 1,5 cm. Zakręć słoik i przenieś w ciepłe i lekko nasłonecznione miejsce. Zostaw na ok. 4 tygodnie. W tym czasie dwa – trzy razy w tygodniu obróć słojem, aby poruszyć zawartość.

Po ok. 4 tygodniach zlej spirytus do butelek i odstaw w zimne i ciemne miejsce.

Na wiśnie, które zostały w słoju rozsyp szklankę cukru w taki sposób, aby przykrył dokładnie owoce. Zostaw na 3 – 4 dni. W tym czasie cukier będzie się wolno rozpuszczać i zmieniać w syrop. Jeśli cukier zbyt mocno opadł na dno, obróć słojem, aby ponownie pokrył owoce.

Po 4 dniach powstały syrop zlej do butelki, a wiśnie ponownie zasyp szklanką cukru. Gdy wytworzy się syrop (może to potrwać nieco dłużej niż za pierwszym razem), ponownie go zlej, a wiśnie jeszcze raz zasyp cukrem. Tym razem już mniejszą ilością. Może to być 1/3 – 1/2 szklanki.

Jeśli po kilku dniach wiśnie wyraźnie się pomarszczą, syropu będzie już mało, to oznacza, że owoce oddały już cały alkohol. Wiśnie ze słoja, syrop z wiśni oraz zlany najwcześniej spirytus umieść w dużym garnku i dokładnie wymieszaj, aby cukier się rozpuścił. Wyjmij wiśnie, a płyn przefiltruj.

Nalewkę uzupełnij teraz przegotowaną zimną wodą. Nie podajemy dokładnej ilości, ponieważ ilość wody wpłynie bezpośrednio na ostateczną moc trunku. Dlatego polecamy dodawać ją stopniowo i próbować, aż do uzyskania odpowiedniego smaku.

Podobnie należy uzyskać właściwą słodycz nalewki. Jeśli uznasz, że według Ciebie jest jeszcze mało słodka, podgrzej ok. 1 szklanki nalewki i dodaj cukru. Mieszaj, aż się rozpuści, a następnie dodaj do reszty płynu i wymieszaj.

Nalewkę przelej do butelek, zakręć i wstaw w chłodne i ciemne miejsce na co najmniej dwa miesiące. Z podanych składników przygotujesz ok. 2 – 2,5 litra gotowego trunku. Zależy od oczywiście od ilości procentów, jakie preferujemy.

Nalewka wiśniowa

Co do tego ile kg cukru na kg wiśni, to wszystko zależy od rodzaju oraz poziomu słodyczy wiśni, których używamy. Naszym zdaniem nie ma żelaznej zasady. Część osób lubi słodsze trunki, inni wolą bardziej wytrawne. Warto trzymać się własnych smaków. Często również zastanawiamy się nad tym, co można zrobić z wiśniami z nalewki. Takie owoce możemy zamrozić lub włożyć do słoika i trzymać w lodówce. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do deserów i ciast. Na wyjątkową okazję również jako wiśnie w czekoladzie. Na naszym Blogu Kulinarnym znajdziesz również przepis na pyszny likier truskawkowy na wódce oraz aromatyczny likier słony karmel. Prozdrowotnie warto również przygotować nalewkę z czosnku i spirytusu. Gorąco polecamy przetestować!

Wiśniówka 

Domowa wiśniówka czy jest zdrowa? Wiśnie zawierają dużą ilość składników odżywczych oraz witamin. Sok z wiśni ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Babcina nalewka wiśniowa pomagała przy problemach trawiennych oraz wspomagała układ krążenia. Działała uspokajająco, a podczas przeziębienia obniżała temperaturę i pomagała szybciej wrócić do formy. Nalewki z wiśni można przygotować również na wódce, bimbrze, koniaku lub brandy. Przepisy na nalewki wiśniowe często zawierają również goździki, cynamon oraz gałkę muszkatułową. Jeśli do nalewki wiśniowej wykorzystasz owoce bez drylowania, pestki dodadzą jej lekko migdałowego smaku. Część osób do aromatyzowania nalewki używa również liści i łodyg.

Na zdrowie!

Nalewka z wiśni 

Napisz komentarz