Blog posts

Limoncello

Limoncello

Kuchnie świata, Napoje i nalewki, Wigilia i Święta

Oryginalny przepis na włoski likier na spirytusie, czyli domowa cytrynówka Limoncello. To orzeźwiająca, pyszna nalewka ze skórek cytrynowych oraz prostego w przygotowaniu syropu, podawana zazwyczaj w formie schłodzonej jako digestif. Jednak sprawdzi się idealnie nie tylko jako kieliszek doskonałego alkoholu na zakończenie posiłku, ale również jako dodatek do domowych lodów śmietankowych, deserów, a nawet owocowych sałatek! Zasmakuj intensywnego aromatu cytryn i podziel się nim z przyjaciółmi na domowym przyjęciu lub podaruj jako prezent innym pasjonatom podobnych smaków!

Ten słodki likier powstaje poprzez macerowanie skórek cytrynowych w mocnym alkoholu, a następnie dodanie syropu z wody i cukru. Włoska nalewka z cytryn wytwarzana w Kampanii powstaje z cytryny odmiany Femminello St. Teresa znanej bardziej jako Sorrento, która charakteryzuje się grubą skórką i pięknym cytrusowym zapachem. Co jeśli nie masz dostępu do tego gatunku cytryn? Nic straconego! Wystarczy ulokować finanse w jak najlepszej jakości owoce dostępne w Polsce. Kluczem jest wybór świeżych cytryn o mocnym, intensywnym zapachu i przede wszystkim ze sprawdzonego źródła. Dzięki nim Twój likier nabierze odpowiednio mocnego i wyjątkowego smaku.

Likier, który proponujemy jest zrównoważony pod względem zawartości alkoholu i natężenia słodyczy. Jak każdy przepis, tak również i ten możesz zmodyfikować według swoich upodobań zwiększając lub zmniejszając zawartość cukru lub alkoholu. Przygotowanie likieru w domu nie powinno nastręczyć żadnych trudności. Wystarczy zwrócić szczególną uwagę na wysokiej jakości cytryny. Z uwagi na to, likier powstaje z ich skórek, nie mogą to być owoce z upraw konwencjonalnych, które są pryskane pestycydami, ponieważ żadna metoda mycia nie usunie tych substancji w pełnym zakresie. Likier z takich skórek na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie!

Warto również mieć cierpliwość i czekać z degustacją do wyznaczonego w przepisie czasu. Tylko tym sposobem Twoje butelki wypełnią się równocześnie zarówno cierpkim jak i słodkim likierem, który umili z pewnością niejeden wieczór. Nie traćmy więc tego cennego czasu, który już biegnie odkąd zacząłeś czytać. Chodźmy do naszej kuchni, aby odkryć najlepszy przepis na ten pyszny likier. Zapraszamy!

Limoncello


Oryginalne Limoncello 

Składniki: 

  • cytryny z grubą skórką koniecznie z certyfikatem BIO lub ze sprawdzonego źródła: 6 – 7 szt.
  • spirytus 95 %: 0,5 litra
  • cukier: 400 g
  • źródlana woda: 500 ml


Limoncello – przepis 

Przygotowanie: 

Do przygotowania nalewki potrzebne będą: odpowiednio duży, zakręcany słój lub inny koniecznie szklany pojemnik, obieraczka do warzyw, a także garnek o pojemności ok. 3 litrów, sitko lub durszlak, gaza oraz butelki do przechowywania gotowego produktu.

Z podanych składników otrzymasz ok. 1 litra nalewki. Jeśli chcesz większą lub mniejszą ilość likieru, odpowiednio zmień zawartość składników.

Cytryny umyj pod bieżącą wodą, wyczyść nową gąbką, dokładnie opłucz i osusz. Następnie małym ostrym nożem lub obieraczką usuń z nich skórki. Należy przy tej czynności zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie ścinać albedo, czyli białej części znajdującej się pomiędzy zewnętrzną skórką, a miąższem cytryny. Zbyt duża jego ilość może spowodować, że likier będzie gorzki.

Obrane cytryny odłóż na bok i wykorzystaj je do przygotowania innych przepisów na przykład do domowej lemoniady z arbuza i cytryny. Z kolei skórki umieść w wysokim i co ważne wysterylizowanym i zamykanym pojemniku/słoiku i zalej alkoholem. Kolejna ważna uwaga: naczynie musi być na tyle wysokie, aby wszystkie skórki zostały dobrze przykryte spirytusem.

Pojemnik zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na co najmniej 7 – 10 dni. Nie wszystkie, ale pewna część przepisów zaleca wstrząśnięcie słoikiem co najmniej raz dziennie przez okres leżakowania. Jeśli chcesz, możesz tą wskazówkę uwzględnić, chociaż naszym zdaniem nie wnosi ona nic ani do przyspieszenia procesu maceracji, ani do finalnego smaku likieru.

Po upływie wymaganego czasu możemy przejść do przygotowania końcowego produktu. W tym celu do rondelka dodaj 500 ml wody i wsyp 400 g cukru. Jeśli należysz do osób, które lubią bardziej słodkie likiery, możesz dodać większą ilość cukru, jednak stosunek pół na pół z ilością wody (czyli 500 ml/500 g), to według nas jego maksymalny poziom.

Składniki podgrzewamy, aż do rozpuszczenia się cukru. W tym momencie możesz zadecydować, czy Twoja nalewka będzie bardziej zawiesista, czy też płynna. Jeśli wybierzesz pierwszą wersję, gotuj syrop na wolnym ogniu przez ok. 10 – 15 minut, aż nieco zgęstnieje. Do bardziej płynnego likieru wystarczy tylko zagotować powstały płyn.

Garnek z syropem należy teraz wystudzić. Gdy wystygnie na garnku umieść sitko przykryte bawełnianą gazą i przelej zawartość pojemnika ze spirytusem. Skórki cytryn zwiń w gazę i wyciśnij dłońmi do reszty płynu.

Nalewkę dokładnie wymieszaj i przelej do szklanych, wysterylizowanych butelek i zamknij korkiem. Odstaw na co najmniej 2 – 3 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce. Po tym czasie likier jest gotowy do spożycia.

Nalewkę polecamy pić mocno schłodzoną. Aby zrobić pyszny napój gaszący pragnienie, Limoncino wymieszaj z gazowaną wodą, uzupełnij kostkami lodu oraz plasterkami cytryny. Podawaj również jako dodatek do drinków, deserów oraz lodów.

Przechowuj w lodówce. Dzięki dużej zawartości alkoholu oraz cukru bardzo długo zachowuje świeżość i nie zamarza w zamrażalniku. Ten likier nie jest przejrzysty, ale to jego zaleta, ponieważ oznacza, że alkohol przyswoił to, co najlepsze ze skórki cytrynowej.

Jeśli lubisz inne domowe alkohole, zobacz też nasze przepisy na nalewkę z wiśni na spirytusie oraz nalewkę ze śliwek węgierek.

Limoncello

Limoncello

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz