Nalewka ze śliwek węgierek na spirytusie. Sprawdzony przepis, dzięki któremu w prosty sposób wykonasz ten domowej roboty likier. Do przygotowania naszej nalewki użyliśmy śliwek z pestkami. Nalewkę można stosować ostrożnie w postaci leczniczej, na przykład przy problemach trawiennych. Świetnie sprawdzi się też jako ozdoba świątecznego stołu. Użyj śliwek węgierek, ponieważ są gwarancją odpowiedniego smaku oraz koloru gotowej nalewki. Najlepiej gdy będą to dojrzałe śliwki z własnego ogrodu. Nalewka ze śliwek zasypanych cukrem jest nie tylko wyjątkowa w smaku, ale też cudownie pachnie i świetnie rozgrzewa. Warto mieć świadomość, że dobra nalewka, podobnie jak likier limoncello, z pewnością nie będzie szybka. Choć wymaga odpowiedniego czasu, samozaparcia oraz cierpliwości, to warto zaczekać na efekt końcowy. Jak wiec zrobić dobrą nalewkę ze śliwek? Zobacz koniecznie nasz przepis! Zapraszamy!
Nalewka ze śliwek – proporcje i składniki:
- śliwki węgierki: 1 – 1,2 kg
- spirytus: 0,8 – 1 litr
- cukier do zasypania śliwek: ok. 500 g
- przegotowana, wystudzona woda
Nalewka ze śliwek przepis
Przygotowanie:
Do przygotowania przepisu będziesz potrzebować dużego słoja o pojemności 3 l, a także w późniejszym etapie dwóch mniejszych słoików oraz butelek do przechowywania gotowej nalewki. Przyda się też gaza oraz duży garnek.
Użyj dojrzałych, ale nie przejrzałych, zdrowych i nie uszkodzonych śliwek. Przejrzałe owoce będą mieć zbyt dużo pektyny, która spowoduje, że nalewka będzie mętna. Z kolei niedojrzałe owoce popsują smak nalewki pozbawiając przy tym odpowiedniej nuty smakowej i tak oczekiwanego koloru.
Wiemy, że niektóre przepisy na nalewkę ze śliwek polecają wyjmowanie pestek, inne nie, a więc z pestkami, czy bez? Po pierwsze ich wyjęcie może być wskazane chociażby z tego powodu, że pokrojone śliwki zajmą w słoiku mniej miejsca niż śliwki całe. Po drugie drylowane śliwki z nalewki świetnie sprawdzą się jako składnik deserów lub wypieków jak w naszym przepisie na ciasto pijana śliwka. I choć czasem wyjmujemy pestki, to tym razem wykorzystaliśmy śliwki całe.
W naszym przepisie śliwki zalewamy spirytusem 95 %. Jeśli taki alkohol do śliwek jest dla Ciebie zbyt mocny, spirytus możesz wymieszać w proporcji pół na pół z czystą wódką lub całkowicie zastąpić go tym lżejszym alkoholem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten ostatni wariant, nalewki nie rozrabiamy już z wodą.
Czas, którego potrzebujesz do pierwszego etapu przygotowania nalewki nie będzie dłuższy niż 30 minut. Pamiętaj jednak, że zanim nalewka odpowiednio dojrzeje, musi minąć kilka miesięcy.
Jak zrobić nalewkę ze śliwki na spirytusie?
Śliwki umyj i osusz. Jeśli chcesz przekrój na pół i wyjmij pestki. Jeśli śliwki są wyjątkowo duże, przekrój na ćwiartki. Możesz też tak jak my zostawić śliwki w całości.
Jeśli drylowałeś śliwki, zanim przełożysz je do dużego słoja, na jego dno wrzuć ok. 10 pestek i dopiero przykryj owocami. Śliwki należy zalać spirytusem w taki sposób, aby całkowicie przykrył owoce. Nie rozgniataj, ani nie naciskaj śliwek. Zakręć słój i odstaw w ciemne miejsce na 3 – 5 tygodni. Kluczowe jest, aby co 3 – 4 dni lekko potrząsać słojem, aby „zmobilizować” do pracy alkohol i śliwki.
Po 3 – 5 tygodniach przelej alkohol do innego słoika i przenieś w ciemne miejsce. Z kolei śliwki zasyp połową podanej ilości cukru i odstaw na 5 – 7 dni. W tym czasie warto sprawdzać, czy cukier nie opadł na dno. Jeśli tak się stało, potrząsaj słoikiem w taki sposób, aby cukier pokrywał śliwki.
Po tym czasie zlej ze słoika powstały syrop, a śliwki ponownie zasyp resztą cukru. Kolejny raz odstaw na kilka dni i powtórnie pilnuj, aby cukier nie opadał na dno słoika.
Gdy syrop wytworzy się po raz kolejny, nie zlewaj już go, tylko przełóż wraz ze śliwkami do dużego garnka. Dodaj pierwszy płyn ze spirytusem oraz wcześniej zlany syrop. Dokładnie wszystko wymieszaj, aby wypłukać śliwki. Owoce wyjmij z płynu, a alkohol przecedź przez gęstą gazę. Nie wyciskaj śliwek!
Tak przygotowana nalewka jest stosunkowo mocna. Aby dostosować jej smak do swoich potrzeb, dodaj do niej przegotowanej zimnej wody. Z kolei tym, którzy chcą ostrożnie zażywać w celach leczniczych, polecamy zostawić w wersji nierozrobionej.
Nalewkę przelej do czystych butelek, zamknij i odstaw w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej 2 miesiące, aby dojrzała.
Śliwkówka
Domowa śliwkówka, to świetny sposób by nadać jej nieco indywidualnego charakteru. Opcjonalnie możesz ją uzupełnić o dodatki smakowe takie jak cynamon, skórki cytrusowe lub wanilia. Nie należy również mylić pojęć śliwkówka i śliwowica. Pierwsza, to klasyczna nalewka, do której potrzebne są śliwki oraz mocny alkohol. Ta druga, to destylat, który tworzy się z alkoholu powstałego z naturalnego cukru zawartego w odpowiednio dobranych śliwkach. Mimo tego, że w niektórych rejonach Polski przygotowuje się śliwowicę, to jednak bardziej popularne są trunki na bazie owoców i dodanego alkoholu. W taki sposób powstaje nalewka z wiśni na spirytusie, ale też inne prozdrowotne alkohole nie na owocach jak na przykład nalewka z czosnku i spirytusu na kaszel.
Nalewka śliwkowa
Nasza nalewka śliwkowa na spirytusie ma piękną rubinową barwę, a w smaku jest słodka z lekką nutą goryczki. Aby uzyskać taki kolor i smak należy użyć śliwek węgierek. Nalewkę można zrobić również z renklod, ale wówczas będzie mieć sporo jaśniejszy odcień. Niezależnie od tego jaki rodzaj owoców wybierzesz, przygotowanie domowych nalewek, to świetna okazja do zabawy obfitością i rozmaitością smaków, którymi obsypuje nas natura. Domowe alkohole do celów leczniczych, to powrót do zdrowia. Przecież owoce, to rezerwa wielu witamin. Już nasi pradziadowie wiedzieli, że w postaci nalewki chronią przed przeziębieniami i innymi chorobami. Jeśli masz więc zbiór dojrzałych, soczystych śliwek, przygotuj z nich pyszną i zdrową nalewkę, jakiej z pewnością nie kupisz w żadnym sklepie!
Smacznego i na zdrowie!
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl