Blog posts

Likier truskawkowy na wódce

Likier truskawkowy na wódce

Napoje i nalewki

Pyszny domowy likier truskawkowy ze świeżych truskawek i wódki. Doskonały jako digestif, dodatek do deserów, lodów lub kremów w wersji dla dorosłych. Przepis na likier jest banalnie prosty, a do przygotowania będziesz potrzebować tylko truskawek, 500 ml wódki, trochę cukru oraz śmietanki i mleka. Likier w tak wykonany sposób możesz przechowywać w lodówce ok. 2 tygodni, ale z własnego doświadczenia wiemy, że skończy się o wiele szybciej. Kiedy robiliśmy go pierwszy raz, koniecznie chcieliśmy sprawdzić, czy na dnie butelki jest tak samo pyszny jak na wierzchu. Okazało się, że jest 🙂

Likier truskawkowy z mlekiem i śmietaną polecamy wszystkim, którzy lubią orzeźwiające, owocowe trunki. Ten likier jest pyszny, niezwykle aromatyczny i podczas degustacji bardzo łagodny, co może być nieco zwodnicze 🙂 Proste składniki i bardzo łatwe wykonanie powinny być dodatkową zachętą do przygotowania tego truskawkowo – śmietankowego specjału. Polecamy również kilka innych pomysłów z wykorzystaniem truskawek. Poznaj przepis na pyszne ciasto jogurtowe z truskawkami, a także na racuchy drożdżowe z truskawkami. Sprawdź również przepis na doskonały domowy serek truskawkowy.

Likier z truskawek przechowujmy w lodówce. Powinien przetrwać ok. 10 – 14 dni. Należy pamiętać, że likier będzie się rozwarstwiał. Dlatego przed każdym użyciem trzeba go wstrząsnąć, aby dobrze się wymieszał. Pamiętajmy również o tym, aby mleko ze śmietaną koniecznie zagotować, a nie tylko podgrzać. Dzięki temu, likier nie zwarzy się po dodaniu alkoholu do mleka ze śmietaną. Jak zrobić domowy likier truskawkowy? Zapraszamy na przepis!

Likier truskawkowy na wódce


Likier truskawkowy na wódce

Składniki: 

  • truskawki: ok. 0,5 kg
  • wódka 45 %: 500 ml
  • mleko: 250 ml
  • śmietana 30 %: 250 ml
  • ekstrakt waniliowy: 4 – 5 kropli
  • cukier: 0,5 szklanki

Likier truskawkowy na wódce


Likier truskawkowy na wódce

Przygotowanie: 

Do dużego, szczelnie zamykanego słoika dodaj czyste, ładne truskawki. Jeśli chcesz możesz je pokroić. Dodaj wódkę, dokładnie wymieszaj. Zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce na minimum 7 dni. Co dwa dni wstrząśnij słoikiem, aby wymieszać składniki.

W dniu, w którym będziesz przygotowywać likier wlej do garnka mleko oraz śmietanę. Dodaj wanilię, cukier i ciągle mieszając doprowadź do wrzenia. Zdejmij garnek z ognia i odstaw do całkowitego wystygnięcia.

Na garnek połóż gęste sitko i wlej przez nie syrop z truskawek. Dokładnie odciśnij owoce. Jeśli nie masz odpowiedniego sitka, syrop możesz przecedzić przez gazę.

Przy pomocy lejka przelej likier do butelki i odstaw do lodówki do schłodzenia.

Likier możesz także przygotować w wersji bez mleka i śmietany. Wówczas ze słoika zlej alkohol do butelki, a podaną ilością cukru zasyp pozostałe w słoiku truskawki. Zamknij szczelnie i postaw w ciepłym miejscu. Cukier odbierze z owoców resztę soku i alkoholu. Powstały syrop po dwóch dniach przełóż do miski, dodaj alkohol i wymieszaj. Przefiltruj i przelej do butelki. Pamiętaj, że taki likier będzie on wówczas mocniejszy 🙂

W przepisie inspirowaliśmy się pomysłem ze strony https://www.cookist.com/

Na zdrowie!

Likier truskawkowy na wódce

Likier truskawkowy na wódce

Napisz komentarz