Blog posts

Faworki przepis

Faworki przepis

Pączki i oponki

Sprawdzony przepis krok po kroku na nasz ulubiony karnawałowy przysmak, czyli chrupiące faworki. Przepyszne domowe faworki, które zawsze się udają. Nasz przepis jest bez ubijania ciasta, wystarczy tylko szybkie wyrobienie zimnych składników. Dlatego bez problemu poradzisz z nim sobie, nawet jeśli jesteś początkujący. Poniżej znajdziesz wskazówki jak zrobić idealne ciasto na faworki oraz co zrobić, żeby faworki nie chłonęły tłuszczu. Wszyscy lubimy cudowne, pachnące faworki domowej roboty, a wiec nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić je samodzielnie!

Składniki na faworki, a właściwie na ciasto, powinny być zimne. Natomiast samo wyrabianie ciasta powinno trwać mniej więcej tyle, co ciasta na makaron. Zresztą konsystencja obu ciast jest do siebie bardzo zbliżona. Dobrze wyrobione ciasto, nie potrzebuje podsypywania mąką. Tylko tyle, aby nie przyklejało się do blatu. Ciasto należy również bardzo, ale to bardzo cienko rozwałkować. Do ciasta dodajemy jedno całe jajko i żółtka. Białko będzie odpowiadać za odpowiednią suchość ciasta i kruchość faworków na dłuższy czas. Nie dodajemy do ciasta cukru, ponieważ wtedy tradycyjne faworki zbyt szybką będą łapać kolor podczas smażenia. Bardzo ważne jest również, aby usmażyć je na dobrej jakości smalcu. Oczywiście najlepiej, jeśli również będzie domowej roboty.

Klasyczne faworki jak u Babci, zwane również jako chrust, muszą być bardzo kruche, delikatne i super cienkie. Ostatnio dość często spotykamy przepisy na faworki ze sposobem ubijania ciasta wałkiem. W naszym przepisie tego robić nie musisz. Babcia i Mama szykowały faworki bez ubijania i zawsze wychodziły super! Aby uzyskać taki rezultat, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, co zdecydowanie ułatwi pracę. Tradycyjne faworki smażymy w okresie karnawału i oczywiście w tłusty czwartek. Nie ma też co ukrywać, jest to kaloryczny deser, ale co tam, raz na pewien czas można sobie na niego pozwolić 😉 Zapraszamy na przepis!

Faworki - przepis


Faworki

Składniki: 

 

  • mąka pszenna typ 450: 0,5 kg
  • jajko: 1 szt.
  • żółtka: 3 szt.
  • spirytus: 2 łyżki
  • sól: 0,5 łyżeczki
  • gęsta śmietana: ok. 100 – 150 g
  • smalec do smażenia: 600 g
  • cukier puder do posypania

Faworki - przepis


Faworki – przepis

Przygotowanie: 

Składniki na ciasto powinny być zimne, dlatego najlepiej włożyć je na noc do lodówki (włącznie z mąką).

Mąkę przesiewamy, a następnie robimy w niej dołek. Dodajemy jajko, żółtka, połowę śmietany, spirytus oraz sól. Przy pomocy widelca (żeby nie podgrzewać składników) zaczynamy zarabiać ciasto. Resztę śmietany dodajemy stopniowo na tyle, aby nam się swobodnie wchłonęła mąka. Ilość śmietany będzie zależeć od jej gęstości i wielkości jajka oraz żółtek, których użyliśmy.

Kiedy mąka się wchłonęła, a składniki połączyły zaczynamy wyrabiać ciasto ręcznie. Wyrabiamy przez kilka minut podobnie jak ciasto na makaron, aż ciasto stanie się gładkie i lśniące. Kluczowym elementem dalszego procesu, jest odłożenie ciasta na domowe faworki na 30 minut. Wkładamy ciasto do woreczka, przykrywamy ręcznikiem i na pół godziny wkładamy do lodówki, aby odpoczęło.

Ciasto dzielimy na 4 części. Trzy ponownie odkładamy do woreczka. a jedną bardzo cienko rozwałkowujemy. Jak to mawiała mama: ” na papierek” 🙂 Następnie ciasto kroimy radełkiem na pasy 2 – 2,5 cm i dzielimy na 10 – 12 cm kawałki. Na środku każdego prostokąta robimy  nacięcie na długość 3 – 4 cm i jedną końcówkę ciasta przewijamy przez środek.

 

Na głębokiej patelni lub w niskim, szerokim rondlu rozgrzewamy smalec. Faworki smażymy po 4 – 5 sztuk z obu stron na mocno rozgrzanym tłuszczu (170 stopni) na złoty kolor.

Bardzo ważne podczas smażenia: Dobrze rozwałkowane ciasto na faworki bardzo szybko łapie kolor i może się łatwo przypalić. Dlatego pilnujmy kolejnych porcji wrzucanych na rozgrzany tłuszcz. W razie potrzeby zmniejszmy moc palnika.

Usmażone faworki przekładamy na ręczniki papierowe. Kiedy ostygną posypujemy cukrem pudrem.

Chrust przepis 

Kruche faworki, znane także jako chrust, chruścik, chruściki. To idealny pomysł na pyszną słodką przekąskę na tłusty czwartek oraz imprezy karnawałowe. Tradycyjnie smażone oczywiście na smalcu. Odpowiednia temperatura smażenia oraz cienkie rozwałkowanie ciasta, sprawi, że na faworkach pojawią się pęcherzyki. Dobrze wykonany chrust jest tak kruchy i delikatny, że trzeba uważać, aby nie rozpadł się w ręku. Ciasto na chrust/faworki składa się tylko z mąki, soli, jajek – żółtek, kwaśnej śmietany i oczywiście odrobiny spirytusu lub wódki. Są również przepisy na faworki na piwie oraz na taratuszki, rosyjskie faworki na kefirze.

Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych przepisów na przekąski karnawałowe. Polecamy: puszyste pączki smażone na smalcu, pieczone mini pączki z kremem budyniowym, oraz bułeczki drożdżowe z kremem.

Życzymy smacznego!

 

Faworki - przepis

Faworki - przepis

 

1 Comment

  1. Wyglądają apetycznie, szkoda, że u nas wszyscy na diecie. Zapiszę w moim kajeciku kulinarnym i na pewno kiedyś spróbuję bo czytam , że bez wysiłku powstaje, a to mnie najbardziej interesuje.

Napisz komentarz