Blog posts

Kompot z czereśni na zimę

Kompot z czereśni na zimę

Przetwory

Sprawdzony przepis na kompot z czereśni w słoikach na zimę. Czereśnie w słoikach, to bez wątpienia idealny pomysł na zatrzymanie smaków lata na długie zimowe miesiące. Z naszego przepisu dowiesz się jak długo pasteryzować kompot z czereśni. Z własnego doświadczenia postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy lepszy jest kompot z czereśni z pestkami, czy bez? Ten pyszny kompot, to doskonała propozycja dla entuzjastów czereśni. Owoce z kompotu sprawdzą się bowiem świetnie do wielu deserów, które można przygotować poza sezonem.

Domowy kompot z czereśni do słoików polecamy wszystkim tym, którzy lubią mieć zapasy na zimę własnej roboty. Jeśli chodzi o kompot czereśniowy, nie wymaga on dużo pracy. Jeśli masz czereśnie z własnego sadu, koszt przygotowania kompotu jest naprawdę niewielki. W pełni sezonu zakup owoców też nie obciąży znacznie budżetu. Za to satysfakcja i smak z pewnością gwarantowane 🙂 Jeżeli nigdy nie przygotowywałaś kompotu z tych owoców na zimę, to warto spróbować!

Przepis na czereśnie w słoiku, to jeden z wielu pomysłów na przetwory, jakie znajdziesz na Naszym Blogu Kulinarnym. Z pewnością powinien Cię zainteresować przepis na czosnek marynowany w oleju oraz na wieprzowinę z galaretką w słoiku. Zobacz również przepis na pyszny keczup z cukinii. Zastanawiasz się nad tym: Co zrobić z czereśni na zimę? lub szukasz pomysłu na to: Jak zrobić kompot z czereśni do słoików? Zapraszamy na przepis!

Składniki na 6 słoików o pojemności 0,5 l

Kompot z czereśni na zimę


Kompot z czereśni w słoikach 

Składniki: 

  • czereśnie: ok. 2 kg
  • cukier: ok. 700 – 800 g
  • woda: 2 litry

Kompot z czereśni na zimę


Kompot z czereśni na zimę

Przepis

Dojrzałe i nieuszkodzone czereśnie wraz z ogonkami dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Ogonki powstrzymują wypływanie soku do wody w trakcie płukania.

Do Ciebie należy decyzja, czy zostawisz czereśnie z pestkami, czy też je usuniesz. Z własnego doświadczenia wiemy, że kompot z czereśni niedrylowanych, staje się po pewnym czasie przechowywania gorzki i ma pestkowy posmak. Dlatego naszym zdaniem warto pestki usunąć. Możesz to zrobić przy pomocy drylownicy, lub jeśli jej nie masz, za pomocą zwykłej słomki do napojów. Wystarczy przyłożyć ją od strony, gdzie czereśnia miała ogonek i naciskając mocno, wypchnąć pestkę.

Do każdego wyparzonego słoika nałóż czereśnie (do ok. 3/4 wysokości słoika). Wsyp po 2 łyżki cukru i zalej przefiltrowaną zimną wodą, zostawiając ok. 1,5 cm wolnej przestrzeni od kołnierza słoika.

Mocno zakręć pokrywki. Nasze czereśnie były dość słodkie. Jeśli czereśnie, których będziesz używać, są raczej kwaśne, dodaj 1/2 łyżki cukru więcej.

Do szerokiego garnka włóż ściereczkę, wstaw słoiki i zalej zimną wodą do 3/4 wysokości. Ustaw małą moc palnika i pasteryzuj przez ok. 20 minut od momentu, kiedy woda zacznie „mrugać”.

Następnie wyjmujemy z wody, obracamy do góry dnem i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Zwróć uwagę, czy wszystkie zakrętki są wklęsłe. Jeśli któraś z nich nie jest zostaw kompot do szybkiego spożycia.

Kompot należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Co zrobić z czereśniami z kompotu?

Tak, jak wspomnieliśmy, czereśnie z kompotu idealnie sprawdzą się do ciast, jak np. do naszego przepisu na pyszne ciasto czekoladowe z czereśniami i budyniem. Świetne także jako dodatek do serników oraz deserów.

Życzymy smacznego!

Napisz komentarz