Blog posts

Jabłka prażone do słoików na zimę

Jabłka prażone do słoików na zimę

Przetwory, Wigilia i Święta

Jabłka prażone do słoików na zimę, to idealny sposób na szybkie przygotowanie nadzienia do szarlotki, naleśników i deserów. Nasz przepis krok po kroku na smażone jabłka do słoików jest sprawdzony i bardzo prosty. Dzięki niemu zrobisz pyszne jabłka prażone, z których będziesz korzystać przez cały rok!

Jabłka na szarlotkę do słoików: jakie wybrać? Najlepiej sprawdzą się jabłka twarde. Dobrym wyborem będzie z pewnością antonówka oraz reneta. Dobrze jest oczywiście wykorzystać jabłka lekko kwaśne. Nadzienie z takich jabłek idealnie będzie kontrastować ze słodkim ciastem w szarlotce.

Przepis na jabłka prażone do słoików, to świetny sposób na to, aby mieć pod ręką gotowe nadzienie do szarlotki. Po prostu otwierasz słoik i pieczesz! Takie jabłka sprawdzają się też jako pyszne nadzienie do domowych pączków oraz naleśników. Jeden przepis i mnóstwo możliwości do wykorzystania.

Jabłka prażone w słoiku doskonale sprawdzą się do naszego przepisu na pyszną szarlotkę szwedzką z cynamonem. Można również nadziać nimi aromatyczne bułeczki drożdżowe maślane oraz drożdżowe domowe racuchy. Jak zrobić jabłka do słoików na zimę? Jak długo smażyć jabłka do słoików? Zapraszamy na przepis!

Zdjęcie przedstawiające jabłka prażone do słoików na zimę według przepisu kuchni na wypasie


Jabłka prażone do słoików na zimę

Składniki:

  • jabłka: 4 kg
  • cytryna: 2 szt.
  • cukier: 1,5 szklanki
  • odrobina wody

Zdjęcie przedstawiające jabłka prażone do słoików na zimę według przepisu kuchni na wypasie


Jabłka prażone do słoików na zimę 

Przygotowanie: 

Trzy czwarte jabłek obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i skrapiamy sokiem z cytryny.

Na dno dużego garnka wlewamy nieco wody i wkładamy pokrojone jabłka. Bardzo wolno gotujemy ciągle mieszając, aby jabłka się nie przypaliły. Gdy jabłka zaczną się rozpadać, dodajemy resztę pokrojonych w kostkę i skropionych sokiem z cytryny jabłek oraz cukier.

Gotujemy razem przez kilka minut, tak, aby jabłka się zeszkliły, ale zachowały kształt. Gorące jabłka nakładamy do wyparzonych słoików. Zakręcamy i wstawiamy do dużego garnka. Dno garnka jak zawsze wykładamy ściereczką. Do garnka wlewamy ciepłą wodę do wysokości 3/4 słoików i pasteryzujemy przez ok. 20 minut od momentu zagotowania wody.

Następnie słoiki ostrożnie wyjmujemy z garnka i zostawiamy do wystudzenia. Przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu. Jeżeli zauważysz, że któryś ze słoików odpowiednio się nie zamknął ( wieczko jest wypukłe), przeznacz go do szybkiego spożycia, lub zmień zakrętkę i pasteryzuj jeszcze raz.

Zawsze, kiedy otworzysz słoik z prażonymi jabłkami, sprawdź, czy wszystko jest z przetworami w porządku. Jeśli dostrzeżesz coś nietypowego, np. pienienie, bąbelki. pleśń lub przebarwienia i nie jesteś pewna co do jakości wyrzuć zawartość słoika.

Zobacz również przepis na pyszne jabłka w cieście.

Życzymy smacznego!

Zdjęcie przedstawiające jabłka prażone do słoików na zimę według przepisu kuchni na wypasie

Zdjęcie przedstawiające jabłka prażone do słoików na zimę według przepisu kuchni na wypasie

2 Comments

  1. maria
    15 listopada 2021 at 4:11 pm

    Nie podane jaką część jabłek rozpróżamy.. a ile dodajemy, aby były w całych kawałkach. Po zdjęciach… optuję że 3/4 dodajemy do rozgotowanych. 🙂

    • KuchniaNaWypasie
      15 listopada 2021 at 6:23 pm

      Jest podane w pierwszym zdaniu ..Trzy czwarte jabłek obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i skrapiamy sokiem z cytryny. Na dno dużego garnka wlewamy nieco wody i wkładamy pokrojone jabłka. Bardzo wolno gotujemy ciągle mieszając, aby jabłka się nie przypaliły. Gdy jabłka zaczną się rozpadać, dodajemy resztę pokrojonych w kostkę i skropionych sokiem z cytryny jabłek oraz cukier… Reasumując, najpierw 3/4 a później na chwilę jeszcze 1/4. 🙂

Napisz komentarz