Blog posts

Domowa maggi z lubczyku

Domowa maggi z lubczyku

Porady, Przetwory

Naturalna, domowa przyprawa do zup i sosów z lubczyku, czyli najlepszy przepis na maggi w płynie własnej roboty. Przygotowana z wypracowanych proporcji ziół, soli, cukru oraz odpowiednich dodatków. Jest idealnym dopełnieniem smaku wielu dań, począwszy od sałatek po kurczaka, wieprzowinę, ryby oraz warzywa. I wcale nie musisz długo czekać, ponieważ wykonanie przepisu nie zajmie więcej niż 1,5 godziny! Lista składników jest krótka i prosta, a samo przygotowanie też banalnie łatwe!

Choć część osób uważa, że jakość sklepowej maggi pozostawia wiele do życzenia, a według innych budzi co najmniej wątpliwości. to pozostaje ona wciąż bardzo popularną przyprawą w polskiej kuchni. Odpowiadając więc na pytanie, czy przyprawa maggi jest zdrowa, stwierdzamy, że maggi domowej roboty z pewnością tak! Dlaczego? Ponieważ płyn, który powstaje, czerpie cały swój smak i aromat tylko i wyłącznie ze świeżych warzyw oraz naturalnych dodatków, tworząc idealnie zbalansowaną przyprawę!

Przygotowując przepis na maggi z lubczyku w płynie możesz skorzystać z trzech sposobów, które proponujemy na przechowanie tej pysznej przyprawy. W zależności od tego, którą wersję wybierzesz, możesz uzyskać idealne dla siebie, niestandardowe porcje do różnych zastosowań na przyszłość. Jeśli zastanawiasz się więc nad tym, co zrobić z nadmiarem lubczyku lub jak zrobić maggi z lubczyku w domu, być może nasz przepis spełni Twoje oczekiwania! Zapraszamy!

Domowa maggi z lubczyku


Domowa maggi z lubczyku 

Składniki:

  • lubczyk ogrodowy: 2 – 3 pęczki
  • natka pietruszki: 1 pęczek
  • suszone borowiki: 2 większe lub 3 mniejsze kapelusze
  • sól kamienna niejodowana: 3 łyżki stołowe
  • cukier brązowy: 7 – 8 łyżek

Domowa maggi z lubczyku


Domowa maggi przepis

Przygotowanie: 

Do przygotowania tego przepisu potrzebne będą: podstawowe przybory kuchenne, deska do krojenia, duży i nieco mniejszy garnek i gęste sitko. W zależności, którą opcję przechowywania wybierzesz warto mieć małe słoiczki, buteleczki z korkiem lub foremki do kostek lodu.

Lubczyk oraz natkę pietruszki dokładnie umyj i osusz, wyrzuć wszystkie zwiędnięte lub uszkodzone liście.

Następnie liście wraz łodygami pokrój na niewielkie kawałki i przełóż do dużego garnka. Wlej 1,5 litra zimnej, przefiltrowanej wody. Dodaj suszone grzyby oraz sól. Składniki dokładnie wymieszaj. Gotuj na niskiej mocy palnika przez ok. 30 – 35 minut.

Gdy gotowanie lubczyku będzie się zbliżać do końca, skarmelizuj cukier. W tym celu do garnka o grubym dnie wsyp cukier i zacznij go podgrzewać. Kiedy zacznie się wyraźnie topić, delikatnie mieszaj przy pomocy silikonowej łopatki. Podczas karmelizowania zachowaj ostrożność, ponieważ cukier może bulgotać i pryskać.

Gdy z cukru powstanie płynny syrop, przenieś garnek do zlewu i ostrożnie wlej ok. 100 – 200 ml gorącego wywaru z lubczyka, cały czas energicznie mieszając. Pamiętaj, że musi to być gorący płyn, a nie zimna woda. Inaczej cukier ponownie stwardnieje i guzik!

Gorący płynny cukier przelej do wywaru z lubczyka, wymieszaj i gotuj na niskiej mocy palnika jeszcze 10 minut. Na koniec wywar przecedź przez bardzo drobne sitko.

Maggi możesz teraz podzielić na trzy bardzo dobrze spełniające swoją rolę wersje. Po pierwsze możesz ją przelać do niewielkich 75 – 100 ml buteleczek, które będą eleganckie i z powodzeniem sprawdzą się zarówno jako stylowy dodatek, jak również jako skromny, ale niebanalny prezent dla znajomych. Po drugie możesz umieścić maggi w małych, estetycznych słoiczkach, i w końcu trzeci wariant jako praktyczne i sprawdzone zamrożone kostki. W pierwszym i drugim przypadku gorącą przyprawę przelewamy do wybranych naczyń, szczelnie zamykamy i po wystudzeniu przetrzymujemy w chłodziarce. W trzecim schładzamy i przelewamy do pojemnika na kostki lodu. Trzymamy w zamrażalniku.

Domowe maggi można również zapasteryzować. Gorący wywar nalewamy do słoików. Porządnie zakręcamy. Pasteryzujemy jak klasyczne weki prze ok. 5 – 8 minut. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Domowa magi

Lubczyk należy do rodziny baldaszkowatych, a wyglądem oraz smakiem jest mocno zbliżony do selera. We Włoszech jest często określany jako sedano di monte, czyli seler górski. A samo słowo lubczyk, nie wdając się w szczegóły, pochodzi od słowa ligusticus, które oznacza liguryjski od regionu Liguria we Włoszech, gdzie lubczyk był szeroko uprawiany. Jako kulinarne i lecznicze ziele, był częstym gościem w średniowiecznych kuchniach, gdzie używano zarówno jego liści, łodyg, korzeni jak i nasion. Współcześnie z lubczyku przygotować można min. herbatę, zupę krem lub zdrowe, orzeźwiające napoje. W Polsce lubczyk suszymy, mrozimy i coraz częściej przygotowujemy z niego domowe magi. To ostatnie doskonale uzupełnia smak domowych zup, grzybowych, mięsnych oraz warzywnych sosów, a także obiadów jednogarnkowych oraz dań z patelni i zapiekanek.

Domowa maga

Domowa maga, to również jedno z potocznych określeń, które wciąż funkcjonuje w polskiej kulturze słownej. Kluczowym składnikiem tej przyprawy jest oczywiście świeży lubczyk. Na nieco dalszym planie natka pietruszki oraz suszone grzyby. Bardzo ważnym elementem jest dodatek karmelizowanego cukru. Nie tylko nadaje przyprawie ciemnego koloru, ale również specyficznego, lekko dymnego fasonu. Poza tym wspaniale i wręcz błyskawicznie równoważy mocny smaku lubczyku. Podczas karmelizowania cukru pamiętaj, aby go zbyt mocno nie przeciągnąć, ponieważ stanie się gorzki i takiego też smaku nada gotowej przyprawie. A przecież nie o taki bukiet w naszym końcowym produkcie chodzi! Jeśli lubisz przyrządzać własne przyprawy oraz sosy, zobacz również nasze przepisy na domową kostkę rosołową, aromatyczny sos winegret do sałatki oraz rewelacyjny sos niemiecki. Warto pamiętać, że domowa maggi z lubczyka, podobnie jak wszystkie sosy lub przyprawy przygotowane domowym sposobem przenoszą nawet najprostsze dania na wyższy poziom i zmieniają je w coś wyjątkowego!

Życzymy smacznego!

Domowa maggi z lubczyku

Domowa maggi z lubczyku

Napisz komentarz