Blog posts

Dżem ze śliwek

Dżem ze śliwek

Przetwory

Klasyczny, domowy przepis na pyszny dżem ze śliwek. Do przygotowania naszego dżemu wystarczą tylko dwa składniki! Na dżem śliwkowy najlepiej sprawdzą się śliwki dojrzałe, a nawet mała ilość lekko przejrzałych. Właśnie takie oddadzą swoją naturalną słodycz, a dżem będzie potrzebować o wiele mniej dodatku cukru. Ważne jest, aby z tymi ostatnimi nie przesadzić, ponieważ mogą wpłynąć na ostateczny smak dżemu.

Domowy dżem z węgierki jest nieskończenie lepszy, niż ten kupiony w sklepie. Dzięki sprawdzonej recepturze, nie ma żadnych niepotrzebnych dodatków, sztucznych konserwantów oraz zagęszczaczy, które znajdziesz w komercyjnych produktach. Wszyscy przecież za to kochamy domową kuchnię, że mamy wiedzę o produktach, których używamy oraz kontrolę nad ich jakością. Nasz przepis, to tylko proste składniki i szybkie przygotowanie z opisem krok po kroku.

Naszego dżemu śliwkowego możesz użyć nie tylko do przygotowania pysznej kanapki z grzanką lub świeżą bułeczką. Dodaj go do tarty, domowych lodów, pączków lub naleśników. Skorzystaj z naszego przepisu na ciasto skubaniec sypany, w którym wykorzystaliśmy ten pyszny, domowy dżem. Poza tym, czy jest coś lepszego niż słoik domowej roboty dżemu ze śliwek otwarty w środku zimy, kiedy o letnich owocach, możemy tylko pomarzyć?

Co jest najważniejsze w przygotowaniu pysznego, domowego dżemy ze śliwek? Oczywiście cudowne, dojrzewające w słońcu śliwki. To ich jakość zdecydowanie wpłynie na smak dżemu. Ile cukru potrzebujesz do przygotowania dżemu ze śliwek? Jeśli owoce są wystarczająco dojrzałe i słodkie, dosładzanie dżemu można uznać jako symboliczne i dostosować jego ilość do własnych upodobań. Niezależnie od tego, jaką odmianę śliwek wybierzesz, ten przepis z pewnością okaże się skuteczny. Zapraszamy!

Dżem ze śliwek 


Dżem ze śliwek 

Składniki: 

  • śliwki: 2,5 kg
  • cukier: 1/2 – 3/4 szklanki

Dżem ze śliwek 


Dżem ze śliwek – przepis

Przygotowanie: 

Do przygotowania dżemu unikaj garnków aluminiowych, z porysowanym dnem lub tych ze zwykłej stali, ponieważ podczas gotowania kwas zawarty w owocach może wchodzić w reakcję z metalem i nadać dżemowi metaliczny posmak.

Wybierz dobrej jakości, świeżo zebrane owoce. Śliwki powinny być dojrzałe, bez uszkodzeń oraz obić. Ze śliwek usuń pestki, a owoce przekrój na dwie lub cztery części.

Przygotuj duży garnek, najlepiej z szerokim i grubym dnem. Na dno garnka wlej ok. 1/2 szklanki wody, dodaj pokrojone śliwki i zacznij wolno podgrzewać. Śliwki zaczną oddawać sok i powoli się rozpadać. Przy pomocy długiej drewnianej łyżki mieszaj co pewien czas zawartość garnka, tak, aby nic się nie przypaliło.

Kiedy owoce całkowicie się rozpadną, zdejmij garnek z palnika i zmiksuj śliwki na gładko. Ponownie postaw na palniku ustawionym na minimalną moc, aby masa lekko odparowała. Kiedy uzyskasz odpowiednią konsystencję, sprawdź pozom słodkości i dodaj cukier. W zależności od tego, czy śliwki były bardzo słodkie, czy też nie, cukru należy wsypać od 1/2 – 3/4 szklanki. Naszym zdaniem taka ego ilość w zupełności wystarczy.

Po dodaniu cukru, dżem należy ponownie zagotować. Pamiętaj, że dżem będzie chlapać, a cukier – zanim się rozpuści – może się przypalić. Dlatego należy go cały czas pilnować i mieszać, aż do momentu, gdy cukier się całkowicie rozpuści.

Gorący dżem nakładaj do słoiczków. Pamiętaj, aby wytrzeć dokładnie brzegi każdego słoika. Mocno zakręć. Wstaw do garnka ze ściereczką i zalej gorącą wodą do wysokości nakrętek. Pasteryzuj ok. 15 – 20 minut od momentu zagotowania.

Dżem śliwkowy

Warto pamiętać, że jest wiele czynników, które wpłyną na poziom słodkości owoców w danym roku i dlatego tak ważne jest, aby w trakcie procesu gotowania, sprawdzać, czy dżem jest wystarczająco słodki. Z naszego doświadczenia wynika, że większość śliwek jest na tyle słodka, że nie ma potrzeby maltretować ich ogromną ilością dodatkowego cukru. Zapewni to pyszny smak świeżych śliwek w każdej porcji dżemu i nadal będzie cudownie żelować bez dodatku pektyny. Jeśli w dżemie przeszkadzają Ci kawałki skórek, które mógł pominąć blender, przed nałożeniem do słoików, dżem śliwkowy przetrzyj przez sitko. Zobacz również nasz przepis na pyszny dżem z jabłek na zimę, a także doskonały dżem z czarnej porzeczki. Polecamy też przepis na dżem z brzoskwiń.

Życzymy smacznego!

Dżem ze śliwek 

 

Napisz komentarz