Blog posts

Kompot ze śliwek węgierek

Kompot ze śliwek węgierek

Przetwory

Dziś prosty przepis jak zrobić kompot ze śliwek węgierek do picia, taki prosty z 3 składników. Idealny kompot z węgierek do obiadu jak i do ugaszenia pragnienia. Kompot śliwkowy możesz przygotować sam lub z dodatkami. Jeżeli lubisz korzenne smaki możesz je dodać do kompotu już teraz np. cynamon, goździki, imbir albo zrobić to później na chwilę przed podaniem. Taki korzenny kompot jest niezastąpiony na świątecznym stole. Jest pyszny, a zarazem rozgrzewający co w zimie jest mile widziane.

Kompot śliwkowy z pestkami czy bez

I to jest dylemat z pestkami czy bez, jaki kompot lepszy? Zapewne zdania są podzielone, jedni wolą kompot z pestkami, bo są ładniejsze, zachowują swój owalny kształt. Inni wolą bez pestek, bo choć śliwka jest zdemolowana to masz pewność, że nie ma w niej nieproszonego gości. Pięknego białego robaczka, na tle ciemnej śliwki. 😁 Aby zrobić z takich przetworów kompot do picia, wystarczy gęsty syrop uzupełnić przefiltrowaną wodą. Ile wody do kompotu? To zależy, czy wolisz bardziej czy mniej słodki. A  teraz do brzegu, jak zrobić kompot z węgierek do słoików?

Zapraszamy

Kompot ze śliwek węgierek


Kompot ze śliwek przepis

śliwki węgierki 3 kg

cukier

słoiki


Jak zrobić kompot z węgierek do słoików

Celowo nie jest napisane ile cukru, jego ilość zależy od stopnia dojrzałości śliwek. Jeżeli śliwki są słodkie mocno dojrzałe potrzebujesz go mniej tak około 2 łyżki z brzuszkiem na słoik 720 ml. Do tych bardziej twardych, kwaśnych  więcej na taki sam słoik około  1/2 łyżki więcej.

Owoce umyj kilkakrotnie w zimnej wodzie, wyjmując z wody usuń ogonki.  Przy pomocy ostrego noża przekrawaj każdą śliwkę na pół, usuń pestkę a połówki układaj ciasno w słoikach. Ciasno, nie znaczy ubijać!

 

Do każdego słoika wlej po tyle przefiltrowanej zimnej wody, aby sięgała do 3/4 wysokości słoika. Wsyp cukier i zakręć. Możesz kilka razy obrócić słoikiem aby cukier mógł się rozpuścić.

Wyłóż dno garnka ściereczką lub matę do gotowania, wstaw słoiki. Pamiętaj aby były luźno żeby nie stykały się ściankami. Zalej zimną wodą do zwężenia na słoikach i zacznij wolno podgrzewać. Gdy woda w garnku zacznie się gotować, przykręć palnik aby tylko delikatnie mrugała i gotuj tak około 20 minut jeżeli lubisz twardsze owoce i 30 jeżeli wolisz gdy śliwki są miększe.

Wyjmij słoiki z wody, sprawdź czy dobrze dokręcona i to wszystko. Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu jak wszystkie przetwory.  Jeżeli zauważysz, że któryż słoik z kompotem przecieka, odłóż go na bok i zużyj do najbliższego obiadu.

Do czego można jeszcze poza kompotem wykorzystać śliwki ze słoika? Na pewno sprawdzą się do ciasta. Wystarczy że po otwarciu słoika przełożysz je na sito aby spłynął syrop. Z takimi śliwkami możesz przygotować naleśniki oraz inne desery.

Z innych przetworów polecamy: śliwki w occie znakomite na przekąskę jak i dodatek do sałatek, dżem z jabłek oraz powidła śliwkowe.

Smacznego😊

Śliwki to zaraz po ziemniakach i cukinii nasze małe dobro. Sezon śliwkowy rozkręca się w najlepsze. Te pierwsze najbardziej wyczekane idą żeby zrobić knedle ze śliwkami, ciasto ze śliwkami i do zjedzenia na surowo. Później gdy się lekko zasycimy tym pysznym owocem, który nie tylko jest pełen cukru, ale i zdrowego błonnika bierzemy się za przetwory ze śliwek. Dżemy, powidła, babcina marmolada czy jeszcze inne przysmaki. A na koniec kiedy śliwki są najsłodsze, najsmaczniejsze nalewka ze śliwek. I na taką pyszną domową nalewkę z węgierek niebawem zapraszamy.

Kompot ze śliwek węgierek

Napisz komentarz