Sprawdzony przepis na pyszne śliwki węgierki marynowane w occie na zimę. Idealne jako dodatek do mięs, sosów oraz pieczeni. To najsmaczniejsze całe śliwki w occie bez pasteryzacji według receptury, która jest w naszej rodzinie od wielu lat. Jakie śliwki do octu? Jak długo gotować śliwki w occie? Zobacz koniecznie!
Śliwki w occie przepis z goździkami i tradycyjną zalewą polecamy wszystkim, którzy szukają sprawdzonych przetworów ze śliwek. Są doskonałe na zakąskę oraz przekąskę bezpośrednio ze słoika 🙂 Nie wymagają pasteryzacji. Do przygotowania śliwek zdecydowanie warto wybrać śliwki twarde i nieuszkodzone. Aby zrobić wyjątkowo pyszne śliwki, trzeba im poświęcić nieco czasu. Od naszej znajomej dostaliśmy kiedyś przepis na szybkie śliwki w occie. Zrobiliśmy na próbę kilka słoików i niestety okazały się totalną klapą. Nie warto więc eksperymentować, a korzystać tylko ze sprawdzonych przepisów.
Śliwki w occie przepisy bez pasteryzacji, to zdecydowanie lepsza opcja dla wszystkich, którzy lubią owoce twarde. Jeśli szukasz innych pomysłów na przetwory, koniecznie zobacz przepis na czosnek marynowany w oleju do słoika, a także super zdrowe kiszone buraczki. Sałatka z zielonych pomidorów i papryki oraz papryka konserwowa na zimę, to także godne polecenia przepisy do słoików. Zapraszamy na nasze śliwki w occie z przepisu Babci. Gorąco polecamy!
Śliwki w occie na zimę
Składniki:
- śliwki węgierki: 1 kg
- ocet spirytusowy 10 %: 3/4 szklanki
- woda: 750 ml
- cukier: 200 -250 g
- goździki: 5 – 6 szt.
Śliwki w occie na zimę
Przygotowanie:
Śliwki dokładnie myjemy. Tak jak pisaliśmy we wstępie, wybierzmy owoce twarde. Sprawdźmy też dokładnie, czy nie są uszkodzone. Każdą śliwkę 2 – 3 razy nakłuwamy wykałaczką.
Wkładamy do dużego słoja lub kilku mniejszych. Gotujemy wodę z cukrem. Kiedy cukier się rozpuści, gasimy palnik i dodajemy ocet oraz goździki. Zalewamy śliwki i zakręcamy słoiki. Odstawiamy do następnego dnia.
Kolejnego dnia ze słoików zlewamy płyn do garnka, sprawdzamy czy odpowiada nam smakowo, tzn. czy jest wystraczająco słodki i kwaśny.
Zalewę gotujemy i ponownie zalewamy śliwki. Odstawiamy na kolejny dzień.
Następnego dnia ponownie zlewamy płyn i zagotowujemy. Zalewamy śliwki i zakręcamy słoiki. Odstawiamy do wystudzenia. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Do spożycia nadają się po 10 – 14 dniach.
Śliwki są aromatyczne, twarde i dobrze się przechowują. Natomiast z zalewy tworzy się doskonały ocet śliwkowy, który również świetnie sprawdza się w domowej kuchni. Taki ocet okaże się idealnym dodatkiem do sałatek oraz marynat do pieczeni, a także innych mięs.
Polecamy również inne pomysły na śliwki, min. pyszne ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką, a także proste w przygotowaniu ciasto ze śliwkami na oleju.
Życzymy smacznego!
Redakcja kuchnianawypasie.pl