Pizza domowa – nasz dobry przepis krok po kroku na ciasto oraz kilka podpowiedzi, co zrobić, aby pizza z piekarnika nie była sucha i twarda. Zazwyczaj pieczemy pizzę okrągłą, która szybciej i lepiej się upiecze, a brzegi będą chrupiące. Poza tym ten rodzaj pizzy zdecydowanie ułatwia krojenie, podawanie oraz konsumpcję przy pomocy dłoni. Znamy jednak osoby, dla których, to właśnie pizza kwadratowa jest tym wypiekiem, który mogliby jeść na okrągło. Jest z pewnością lepszą i praktyczniejszą propozycją wówczas, gdy mamy do nakarmienia więcej osób. Poniżej znajdziesz dwa sposoby przygotowania ciasta do pizzy.
Najlepszy naszym zdaniem jest przepis na tradycyjne włoskie ciasto na pizzę, które po wyrobieniu powinno przebywać w lodówce co najmniej 24 godziny. Tak przygotowane ciasto jest lepiej przyswajalne, a sam efekt pieczenia dużo korzystniejszy. W drugiej metodzie, nie potrzebujesz czekać wielu godzin, aż ciasto dojrzeje. Jeśli wybierzesz drugi wariant, pamiętaj, że każdy szanujący się kucharz – szczególnie Włoch – ją odrzuci. Ale z drugiej strony, to przecież tylko pizza domowej roboty i zawsze będzie lepsza i zdrowsza niż gotowce z chłodni sklepowej. Przyrządzając ją samodzielnie, sprawimy przyjemność sobie i całej rodzinie.
Nasz przepis na domową pizzę zawiera drożdże świeże, które według nas dużo lepiej sprawdzają się w tym cieście. Jeśli chodzi o dodatki, to warto tylko wspomnieć o tym, że jeśli dodasz wędlinę, pokój ją bardzo cienko. Nie przesadź również z pomidorowym sosem, aby zbyt mocno nie zamoczył ciasta. Wszyscy lub zdecydowana większość z nas dodaje do pizzy mozzarellę. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku dobre jej odsączenie, aby skutecznie pozbyć się nadmiaru wilgoci. Czasem po starciu lub pokrojeniu mozzarelli na plastry, warto jeszcze raz ją dokładnie osuszyć. Zapraszamy na przepis!
Pizza domowa – przepis na ciasto
Składniki:
- mąka, najlepiej TYP 405, 505 lub TYP 00: 500 g
- drożdże świeże: 30 g
- cukier: 1 łyżeczka
- letnia woda lekko gazowana: 230 – 250 ml
- oliwa z oliwek: 4 łyżki
- sól: 10 g
Pizza domowa – przepis na ciasto
Przygotowanie:
Tradycyjne włoskie ciasto 24 h
Do miski robota kuchennego wsyp pokruszone drożdże, cukier oraz wlej letnią wodę. Zamieszaj i zostaw na kilka minut, aż mieszanina zacznie się pienić. Bardzo ważne jest, aby woda była lekko ciepła, ale gorąca. Dodaj kolejno przesianą mąkę oraz sól. Podłącz do robota hak i ustaw średnią prędkość. Mieszaj ciasto ok. 10 minut, aż zrobi się z niego kulka. Dodaj oliwę z oliwek i 2 – 3 razy zamieszaj jeszcze hakiem.
Ciasto przykryj ściereczką. Wstaw do lodówki na 24 godziny.
Wyjmij ciasto na co najmniej 30 minut przed przystąpieniem do dalszej pracy, aby nabrało pokojowej temperatury.
Szybkie ciasto na pizzę
Wymieszaj składniki według kolejności podanej powyżej w przepisie na tradycyjne ciasto.
Następnie rozgrzej piekarnik do 30 stopni Celsjusza.
Miskę z ciastem przykryj ściereczką i wstaw do piekarnika na ok. 30 minut, aby objętość ciasta się podwoiła.
Następnie wyjmij i postępuj według dalszej części przepisu, który wybrałeś.
Pizza domowa – przepis
Pieczenie pizzy w piekarniku
Następnie rozwałkuj ciasto na cienki, okrągły placek i wyłóż na talerz do pieczenia pizzy. Pozostaw w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia na ok. 20 – 30 minut.
Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni Celsjusza co najmniej na 20 minut przed włożeniem pizzy.
Przed przystąpieniem do następnych kroków polecamy nakłóć przy pomocy widelca ciasto. Zapobiegnie to tworzeniu się bąbli powietrza, które nie będą podnosić ciasta do góry.
Nałóż na ciasto odpowiednią ilość sosu pomidorowego oraz dodaj ulubione składniki. Pizzę wstawiamy do nagrzanego piekarnika na najniższą półkę. Decydującym detalem jest czas pieczenia pizzy domowej na spodzie, który wynosi ok. 10 – 15 minut w zależności od tego, jak mocno będzie się w Twoim piekarniku rumienić. Następnie pizzę wyjmij i podziel na porcje przy pomocy radełka.
Pieczenie pizzy na kamieniu w piekarniku
Jeśli masz kamień do pizzy, pamiętaj, aby włożyć go do zimnego piekarnika i nagrzać go odpowiednio wcześniej. Jeśli pieczesz na kamieniu, zwiększ temperaturę do 240 stopni. Nagrzewanie kamienia zajmie ok. 40 – 45 minut. Natomiast czas pieczenia pizzy na dobrze nagrzanym kamieniu, to ok. 6 – 8 minut. Dzięki wyższej temperaturze i gorącemu kamieniowi, pizza piecze się szybciej i nie ma tendencji do przesuszania.
Pieczenie pizzy na blasze
Warto podkreślić, że pizzę domową można również upiec na tradycyjnej blasze piekarnikowej. Z własnego doświadczenia wiemy, że nie zawsze pizza z blachy, to popisowy wypiek. Dość często wychodzi sucha i twarda, ponieważ umieszczamy ją na zimnej blasze i tak wstawiamy do piekarnika. Zanim duża blacha się nagrzeje, pizza od góry już zaczyna się rumienić, natomiast jej spód dopiero się rozgrzewa. Aby temu zapobiec, warto blachę nagrzać wraz z piekarnikiem, a surową pizzę ułożyć na papierze do pieczenia. Po osiągnięciu wymaganej temperatury przez piekarnik, pizzę wraz z papierem ostrożnie przełożyć na blachę i zapiekać w temperaturze nie większej niż 220 stopni przez 10 – 15 minut, a wiec podobnie jak na talerzu do pizzy. Blachę również ustawiamy na dnie piekarnika.
Zachęcamy także do sprawdzenia innych naszych pomysłów na pyszne przekąski. Z pewnością zainteresuje Cię szybka pizza z patelni, pachnące tosty à la pizza, a także mini pizze z kiełbasą i serem. Polecamy również przepis na pizzę na chlebku pita.
Życzymy smacznego!