Puchate sodziaki na maślance, czyli szybkie placki bez drożdży i jajek. Przepis na te proste placki na sodzie to sprawdzony sposób na przygotowanie pysznych placuszków w 15 minut. Potrzebne będą Ci tylko mąka, maślanka i soda oraz ewentualnie cukier i sól. Wszystkie składniki wymieszasz w misce i praktycznie od razu możesz smażyć. Sodziaki placki na na sodzie to idealny pomysł na aromatyczne i puszyste szybkie racuszki. Jak zrobić placki na sodzie?
Sodziaki przepis, który dziś przedstawiamy to wersja na słodko. Placuszki na maślance możesz podawać z dżemem, konfiturą oraz bitą śmietaną. Ale świetnie smakują również z samym mlekiem. Kuchnia naszych babć była prosta i przystępna. Przepisy opierały się na łatwo dostępnych składnikach i szybkim wykonaniu. Przepis na sodziaki na maślance to jeden z wielu skutecznych pomysłów, które przetrwały do dzisiejszego dnia. I wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
Placki na maślance to jeden z wariantów ich przygotowania. Te racuszki bez wyrastania możesz wykonać również na śmietanie, kefirze, oraz na zsiadłym mleku. W każdej wersji będą aromatyczne i puszyste. Dodanie sody do maślanki powoduje puchatą strukturę tych pysznych placków. Poza tym ten zabieg niweluje specyficzny smak i zapach sody. Warto o tym pamiętać podczas przygotowywania sodziaków.
Placki na sodzie przygotowywano również jako szybki zamiennik chleba. Dość często zamiast maślanki używano tylko serwatki. Placuszki sodziaki w ekspresowy sposób tymczasowo zaspokajały zapotrzebowanie na chleb. Dlatego istnieje również wersja tych placków na słono. Świetnie smakują z twarogiem, z wędliną, jako pieczywo do zup oraz dodatek do sosów. Zapraszamy na nasz przepis na pyszne sodziaki na słodko i gorąco polecamy:)
Sodziaki na maślance
Składniki
- mąka pszenna: 250 g
- maślanka: 250 ml
- soda oczyszczona: 1 łyżeczka
- cukier z prawdziwą wanilią: 1 łyżka
- cukier puder do posypania
- olej do smażenia
Jak zrobić sodziaki?
Przepis
Maślankę wlewamy do miski, dodajemy sodę i dokładnie mieszamy. Następnie wsypujemy cukier, mąkę i wyrabiamy ciasto. Jeżeli maślanka jest gęsta, ilość podanej będzie wystarczająca. W przeciwnym razie należy dodać 2 – 3 łyżki mąki więcej. Ciasto powinno konsystencją przypominać ciasto drożdżowe.
Blat posypujemy mąką, wykładamy ciasto i jego wierzch również oprószamy mąką i rozklepujemy dowolny kształt na grubość 1,5 do 2 cm.
Odcinamy nożem niewielkie porcje, przekładamy na rozgrzany tłuszcz i przykrywamy patelnię pokrywką. Dzięki temu sodziaki lepiej wyrosną i mamy gwarancję, że nie będą surowe w środku. Drugą stronę dosmażamy już bez przykrycia. Obie strony smażymy na ładny, złoty kolor.
Stopień usmażenia placków w środku możemy sprawdzić wykałaczką lub patyczkiem. Jeśli po przebiciu racuszka jest on suchy i nie ma na nim śladu surowego ciasta, to znak, że sodziaki możemy podawać 🙂
Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych przepisów na pyszne racuchy. Polecamy: racuchy drożdżowe z jabłkami, racuchy drożdżowe ze śliwkami oraz racuchy z żurawiną.
Życzymy smacznego!
Marzena
27 lutego 2021 at 9:47 pmSuper przepis! Dzieciaki wcinały jak szalone! Wrócę tu!
KuchniaNaWypasie
28 lutego 2021 at 7:59 amSuper! Dziękujemy:)