Blog posts

Szparagi białe przepis

Szparagi białe przepis

Kolacja, Obiady, Przekąski, Warzywa

Prosty w przygotowaniu, sprawdzony przepis na białe szparagi. Delikatny smak białych szparagów doskonale komponuje się z innymi składnikami i będzie idealnym dodatkiem do obiadu. A jeśli lubisz warzywa, możesz zrobić z nich główny element Twojego posiłku również na kolację lub śniadanie. Z naszego przepisu dowiesz się czy obierać białe szparagi oraz jak to robić? Poza tym podpowiemy jak przechowywać oraz jak i ile czasu gotować białe szparagi?

Maj oraz czerwiec, to sezon na białe szparagi. Jaka jest różnica między białymi, a zielonymi szparagami? Zielone wyrastają z ziemi, są wystawione na działanie słońca, a więc wytwarzają chlorofil. Białe szparagi są przykryte ziemią. Brak ekspozycji na światło dzienne sprawia, że pozostają blade. Szparagi białe są mniej gorzkie niż ich zieloni kuzyni oraz mają słodszy i delikatniejszy smak. Mają też grubszą skórkę, którą bezwarunkowo należy obrać, ponieważ po ugotowaniu zrobi się twarda i żylasta.

Białe szparagi dość często są nazywane białym złotem, głównie ze względu na to, że są sporo droższe od zielonych szparagów. Na cenę wpływa w największym stopniu skrupulatny proces przykrywania szparagów, aby pozostały białe. Muszą też być wykopywanie z dużą starannością, by nie złamać ich kruchych łodyg. Białe szparagi są również bardzo zdrowe. Nie zawierają tłuszczu, mają sporą zawartość błonnika oraz potasu. Szparagi można smażyć, piec w piekarniku lub grillować. Świetnie smakują jako dodatek do głównego dania oraz jako składnik sałatek.

Szparagi białe – przepis 

Szparagi białe – jak obierać? 

Należy pamiętać, że białe szparagi należą do bardzo kruchych. Dlatego warto przed obieraniem położyć je na płaskiej powierzchni bez żadnych załamań. Ważne jest, aby obierać je od góry do dołu (pomijając oczywiście główki), długimi pociągnięciami przy pomocy obieraczki. Obieranie w przeciwną stronę, może spowodować, że szparagi będą gorzkie. Warto pamiętać, aby obierać bardzo starannie i sprawdzić, czy cała skórka została usunięta. W przeciwnym razie jej resztki po ugotowaniu będą twarde. Zawsze też pamiętaj o odcięciu brzydkich, zdrewniałych końcówek.

Szparagi białe – jak i ile czasu gotować? 

Białe szparagi polecamy gotować w wodzie z dodatkiem cukru, cytryny oraz masła. Można dorzucić listek laurowy lub ząbek czosnku. Pamiętajmy, że wody do białych szparagów nie solimy! Szparagi wrzucamy zawsze na wrzątek i gotujemy na średniej mocy palnika przez ok. 10 – 12 minut. Wszystko zależy od grubości pędów. Stopień ugotowania sprawdźmy przy pomocy patyczka. Szparagi możesz także związać w odpowiedniej wielkości pęczki, co ułatwi gotowanie i pomoże zachować ich ładny kształt. Do gotowania białych szparagów idealnie sprawdzi się specjalnie do tego przewidziany garnek, w którym szparagi umieszczamy na stojąco w taki sposób, aby ich główki były ponad gotującą się wodą. Gotujemy pod przykryciem. Jeśli takiego garnka nie masz, ugotuj szparagi w zwykłym garnku. Ułóż je w we wrzącej wodzie z polecanymi przez nas dodatkami i gotuj według podanego przez nas przepisu. Dla tych, którzy chcą zachować w szparagach jak najwięcej wartości odżywczych, najlepiej sprawdzi się ugotowanie ich na parze. Pamiętaj, że dobrze ugotowane szparagi białe powinny być miękkie, ale jednocześnie jędrne.

Co zrobić z białych szparagów? 

Białe szparagi można podawać schłodzone jako pyszny składnik sałatek. Na ciepło będą świetnie smakować w połączeniu z sosem beszamelowym, z szynką oraz jajkiem. Z białymi szparagami można również podać grillowane owoce morza oraz pieczoną cielęcinę. Nie zapominajmy również o pysznej zupie krem z białych szparagów. Białe szparagi można również zamarynować w słoikach, podobnie jak grzyby lub paprykę. Dla wszystkich, którzy szukają sprawdzonego przepisu na pyszne białe szparagi polecamy białe szparagi z szynką i jakiem. Zapraszamy!

Szparagi białe - przepis 


Szparagi białe z szynką i jajkiem 

Składniki: 

  • białe szparagi: 500 g
  • szynka parmeńska lub zwykła: 5 – 6 plasterków
  • masło: 100 g
  • jajka: 3 szt.
  • sok z cytryny: 1 łyżka
  • posiekany szczypiorek: 1 łyżka
  • posiekana natka pietruszki: 1 łyżka
  • sól i pieprz do smaku

oraz

  • plasterek cytryny
  • cukier: 1 łyżeczka
  • czosnek: 1 ząbek
  • masło: 2 łyżki
  • woda


Szparagi białe z szynką i jajkiem – przepis

Przygotowanie: 

Białe szparagi obieramy od góry do dołu jak na zdjęciu.

Odpowiedniej wielkości garnek napełniamy wodą w takiej ilości, aby całkowicie przykryła szparagi. Do wody dodajemy 2 łyżki masła, plasterek cytryny, obrany ząbek czosnku oraz łyżeczkę cukru. Kiedy woda zacznie wrzeć, dodajemy szparagi. Wolno gotujemy do miękkości przez 10 – 15 minut. Bardzo ważne jest, aby w trakcie gotowania sprawdzać miękkość szparagów na przykład przy pomocy noża. Szparagi nie mogą się rozgotować. Gdy się ugotują, ostrożnie wyjmujemy z wody i przekładamy na ręczniki papierowe.

W trakcie gotowania szparagów, gotujemy również w osobnym garnku jajka na twardo. Następnie lekko studzimy, obieramy i siekamy nożem lub rozgniatamy widelcem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

W małym rondelku rozgrzewamy i lekko zrumieniamy ok. 100 g masła.

Na patelni na niewielkiej ilości masła podsmażamy na lekko złoty kolor szparagi.

Szparagi przekładamy następnie na talerz, skrapiamy sokiem z cytryny, układamy zwiniętą szynkę, posypujemy posiekanymi jajkami oraz świeżymi ziołami. Na koniec polewamy ciepłym masłem.

Zachęcamy też do sprawdzenia naszego przepisu na szparagi z piersią kurczaka w sosie serowym.

Życzymy smacznego!

Szparagi białe - przepis 

Napisz komentarz