Biała kiełbasa domowa
Tradycyjna, bardzo aromatyczna i soczysta biała kiełbasa domowa według sprawdzonego i przepisu. Jak zrobić pyszną białą kiełbasę domowym sposobem? Okazuje się to bardzo proste i wcale nie musi zająć dużo czasu. W tym wpisie oprócz dokładnego przepisu na białą kiełbasę znajdziesz również wiele porad dotyczących jej przygotowania.
Klasyczna biała kiełbasa surowa składa się zazwyczaj z mięsa z łopatki, szynki oraz boczku i/lub podgardla wieprzowego. Jest tradycyjnym dodatkiem do żurku wielkanocnego. Świetnie uzupełnia smaki innych zup, np. grochówki. My dodajemy ją bardzo często do kapuśniaku. Z białej kiełbasy surowej wychodzą bardzo proste w przygotowaniu i wyjątkowo pyszne kotlety oraz klopsiki.
Do wielkanocnych sałatek oraz potraw z chrzanem idealnie sprawdzi się biała kiełbasa parzona. Idealna również do zapiekania oraz na grilla. Z białą kiełbasą parzoną świetnie smakuje klasyczny niemiecki currywurst. Dobra kiełbasa biała powinna być po sparzeniu i przekrojeniu w kolorze szarym, a nie różowym. Kolor różowy świadczy o dodaniu do mięsa soli peklującej lub innego konserwantu.
Żurek z białą kiełbasą to tradycyjny, nieodłączny zestaw, który gości na naszych stołach nie tylko w okresie Świąt Wielkiej Nocy. To bardzo lubiane przez nas danie i chętnie przyrządzane również w pozostałej części roku. Szczególnie kiedy zaczynają się chłodniejsze dni, ponieważ żurek świetnie rozgrzewa. W wielu domach w Polsce, żurek jest wyjątkowo celebrowany i nawet poza okresem świątecznym przygotowuje się go na domowym zakwasie.
Biała kiełbasa – jak przygotować i jak przechowywać?
Biała kiełbasa jak przygotować? Przede wszystkim zadbajmy o dobre jakościowo mięso. Nie może to być mięso mrożone! Przygotowujemy kiełbasę surową, więc musimy mieć produkt jak najświeższy. Jakie mięso? Sprawdzi się łopatka, szynka oraz mięso z większą ilością tłuszczu, np. boczek (oczywiście surowy) lub podgardle. Proporcje mięs należy dostosować do własnych upodobań smakowych. Część z nas woli kiełbasę tłuściejszą, inni chudszą. Trzeba te proporcje odpowiednio wyważyć. Warto jednak pamiętać, że kiełbasa biała nie może być zbyt chuda, ponieważ to tłuszcz jest nośnikiem smaku.
Biała kiełbasa jakie przyprawy? Sól tylko kamienna kłodawska. Jeśli chodzi o sól, to przyjęło się, że powinno jej być 18 g (1 płaska łyżka) na 1 kg surowego mięsa. To jest naszym zdaniem nieco za dużo. Według nas 15 g soli/1 kg mięsa, to ilość wystarczająca. Dosolić zawsze mięso można, w drugą stronę już nieco trudniej 🙂 Po prostu wyrabiajmy i próbujmy. Poza tym kiełbasa biała bardzo lubi czosnek i majeranek (ok 6 g na 1 kg mięsa). Nie można również zapomnieć o czarnym lub jeśli ktoś lubi białym pieprzu. W niektórych przepisach, możemy spotkać ziele angielskie oraz liść laurowy. My do mięsa nie używamy.
Biała kiełbasa jak gotować? Białej kiełbasy nie gotujemy, tylko parzymy. Parzenie spowoduje, że kiełbasa nie wyschnie, będzie soczysta. Poza tym gotowanie spowodowałoby spękanie jelit. Najlepiej jest używać termometru do zmierzenia temperatury wody, która powinna wynosić ok. 90 stopni i taką temperaturę należy w czasie parzenia (ok. 20 minut) utrzymać. Kiełbasy niczym nie nakłuwamy. Jeśli utrzymamy odpowiednią temperaturę nie pęknie. Po wyjęciu z garnka, kiełbasę należy zahartować w zimnej wodzie.
Biała kiełbasa jak długo przechowywać? Surową białą kiełbasę możemy przechowywać w lodówce do 48 godzin. Kiełbasę sparzoną do 96 h, czyli 4 dni. Polecamy do tego zamykany pojemnik szklany. Z plastikiem dajmy sobie spokój. Czy kiełbasę białą można mrozić? Niektórzy tak przechowują, my tego nie robimy. Biała kiełbasa parzona przepis. Zapraszamy!
Biała kiełbasa domowa
Składniki:
- łopatka wieprzowa: 2 kg
- podgardle wieprzowe: 1 kg
- sól: 45 g
- majeranek: 2 łyżki
- czosnek polski: 8 – 10 ząbków
- pieprz czarny: 2 łyżki
- zimna woda: 0,5 szklanki (120 ml)
- jelita: 3 m
Biała kiełbasa domowa – jak zrobić?
Przepis:
Łopatkę pokroić w kostkę 2 x 2 cm. Przełożyć do miski. Podgardle pokroić w podobną kostkę i umieścić w drugiej misce.
Podgardle oraz obrany czosnek mielimy na sitku o drobnych oczkach (2 mm). Łopatkę na sitku 8 mm.
Przełóż mięsa do jednej miski, dodaj sól, pieprz oraz majeranek i zacznij wyrabiać. Po ok 10 minutach dodaj zimną wodę i wyrabiaj przez kolejne 5 minut. Z mięsa uformuj niewielki kotlet i usmaż z obu stron na patelni.
Jeśli mięso się nie rozpada i kotlet jest spójny, to znaczy, że mięso jest wystarczająco wyrobione. W przeciwnym razie należy jeszcze mięso przez kilka minut wyrobić. Kotlet wskaże nam również stopień przyprawienia mięsa. Próbując go, dowiesz się, czy jest wystarczająco słone i odpowiednio czosnkowe 🙂
Jelita płuczemy w letniej wodzie co najmniej 3 razy ją zmieniając. Następnie każde jelito przepłukujemy w środku po bieżącą wodą.
Jelita nadziewamy przy pomocy końcówki do kiełbas. Następnie kiełbasę skręcamy lub wiążemy na odpowiedniej długości pętka ( 12 cm ).
Do dużego garnka wlewamy ok 3 litrów wody, dodajemy 2 liście laurowe, ząbek czosnku oraz 3 ziarna ziela angielskiego. Kiedy woda zacznie powoli mrugać, dodajemy sól i mieszamy. Wkładamy połowę przygotowanej kiełbasy, wyłączmy palnik i przykrywamy pokrywką. Kiedy temperatura w garnku spadnie do 85 – 80 stopni ponownie należy wodę podgrzać. Parzymy kiełbasę przez ok. 20 minut.
Na koniec wyjmujemy z garnka i przekładamy do miski z zimną wodą na ok 1 minutę.
Do garnka wkładamy pozostałą kiełbasę i postępujemy jak wyżej.
Tak jak napisaliśmy wyżej, surową kiełbasę białą przechowujemy w lodówce 2 doby. Parzoną dwa razy dłużej.
Polecamy nasze przepisy na doskonałe wędliny ze słoika: bardzo popularny na Blogu przepis na domowa kiełbasa w słoiku – jak zrobić. Tak samo chętnie oglądana wieprzowina z galaretką w słoiku oraz schab na kanapki. Polecamy również: domowa konserwa na kanapki.
Życzymy smacznego!
Olka
26 stycznia 2022 at 10:31 amRobię kiełbasę białą już kilkanaście lat wcześniej robił ja mój dziadek. Woda musi być lodowata. Najlepiej na noc wsadzić ją do lodówki i jest jej zdecydowanie za mało. Ja robię z 6kg mięsa i daje 2 litry wody. I na każdy kilogram mięsa 2 łyżki majeranku.