Blog posts

Śledzie po cygańsku

Śledzie po cygańsku

Dania rybne, Przekąski, Sałatki i surówki, Warzywa, Wigilia i Święta

Sprawdzony przepis na pyszne śledzie po cygańsku w sosie słodko – kwaśnym. Aromatyczne śledzie z miodem, czosnkiem i porem, które idealnie sprawdzą się na świąteczny stół i nie tylko! Śledź marynowany po cygańsku, to doskonała przekąska, do przygotowania której wystarczy kilka prostych składników. Dobrze doprawiona, z wyrazistymi przyprawami, które podkręcają smak. W niektórych przepisach do śledzi po cygańsku dodawane są marynowane pieczarki oraz rodzynki. Naszym zdaniem w tej potrawie jest już tak wiele smaków, że nie ma potrzeby, aby uzupełniać ją dodatkowymi składnikami. Oprócz cebuli, do śledzia po cygańsku polecamy dodać też kawałek pora, który wprowadzi do tej przekąski nieco warzywnej ostrości oraz świetnie połączy się z pozostałymi dodatkami. Jak zawsze zrezygnowaliśmy natomiast z sosu na bazie ketchupu. Używamy do tego passaty lub przecieru pomidorowego, z czego ten drugi sprawdza się lepiej ze względu na gęstszą konsystencję. Co ważne, jeśli masz ketchup naprawdę dobrej jakości, czyli bez zagęstników i skrobi modyfikowanej, możesz go użyć w wersji pikantnej lub łagodnej, według własnego uznania. Zapraszamy na przepis!

Śledzie po cygańsku


Śledzie po cygańsku 

Składniki: 

  • filety śledziowe à la matias: 500 – 600 g
  • cebula: 2 – 3 szt.
  • kawałek pora (tylko biała część)
  • czosnek: 2 ząbki
  • korniszony: 4 – 5 szt.
  • przecier pomidorowy: 150 ml
  • musztarda ostra: 1 łyżka
  • miód: 1 łyżeczka
  • bulion lub woda: 100 ml
  • ocet spirytusowy 10 %: 1 łyżka
  • ziele angielskie: 3 ziarna
  • papryka słodka mielona: 1 łyżeczka
  • papryka ostra mielona: 1/5 łyżeczki
  • olej do smażenia
  • sól i pieprz do smaku

Śledzie po cygańsku – przepis

Wykonanie: 

Filety śledziowe przepłukujemy pod bieżącą wodą, następnie przekładamy do miski lub głębokiego talerza i zalewamy wodą. Odstawiamy na ok. 2 godziny do wymoczenia. W tym czasie warto co najmniej dwukrotnie zmienić w nich wodę.

Cebulę kroimy w cienkie piórka i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Gdy się ładnie zeszkli i zmięknie, dodajemy do niej pokrojonego w plasterki pora i blanszujemy. Na koniec wrzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek. Chwilę razem smażymy. Następnie wyłączamy palnik i odstawiamy wszystko do wystudzenia.

Do rondelka wlewamy bulion oraz dodajemy przecier pomidorowy, paprykę słodką, paprykę ostrą, musztardę, miód, ocet oraz ziele angielskie. Składniki zagotowujemy, dokładnie mieszając, a następnie również odstawiamy do wystudzenia.

Wystudzony sos oraz cebulkę z porem i czosnkiem przekładamy do miski. Dodajemy pokrojone w plasterki lub półplasterki ogórki konserwowe.

 

 

Ze śledzi odlewamy wodę, a filety osuszamy przy pomocy ręczników kuchennych. Następnie kroimy śledzie na ok. 2 cm kawałki. Dodajemy do pozostałych składników i dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku świeżo zmielonym pieprzem oraz ewentualnie solą.

Śledzie przykrywamy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin, aby wszystkie smaki sobą przeszły.

Zachęcamy również do sprawdzenia naszego przepisu na śledzie po kaszubsku, a także na śledzie marynowane w musztardzie. Polecamy też pyszne śledzie z żurawiną i cebulką oraz śledzie po francusku.

Życzymy smacznego!

En passant… ostatnio z pewnego programu rewolucyjno – kulinarnego emitowanego w pewnej stacji telewizyjnej z nurtu mainstreamowego, dowiedziałem się, że dziś śledzi się nie moczy!!! Uświadomiono mi, że filety śledziowe „solone” w dzisiejszych czasach już nie są słone i ich moczenie w wodzie jest wręcz faux-pas. Gorąco polecam wszystkim (oraz sobie) zmienić następnym razem kanał, albo w ogóle wyłączyć TV i w to miejsce przeczytać dobrą książkę.

Śledzie po cygańsku


Śledzie po cygańsku

Napisz komentarz