Najważniejsze aby się nie śpieszyć! Tak zawsze mówiła Babcia gotując flaki i nie tylko. Być może i coś w tym jest. Ponieważ przepis ten jest w mojej rodzinie od zawsze i smakuje nam niezmiennie. Flaki wołowe to danie na Boże Narodzenie, ale nie tylko. Zimą to idealna potrawa na szybką rozgrzewkę po powrocie do domu.
Rzecz jasna, ile rodzin, tyle również przepisów na najlepsze, idealne flaczki. Jedni gotują tylko na rosole wołowym, inni, tak jak my na drobiowym. Mnie szczerze mówiąc nie smakują te przygotowane na wołowinie. Być może to właśnie kwestia przyzwyczajenia. Flaki na rosole drobiowym są bardziej rasowe, wyraziste w smaku.
Nasz przepis to propozycja przygotowania tego wyjątkowego dania w sposób być może inny niż do dziś to robiliście. Jeśli przypadł Wam do gustu, dajcie znać w komentarzu pod postem lub na naszym Facebooku.
Flaki – przepis Babci
Składniki:
- flaki wołowe (niemrożone): 1 kg
- kurczak z wolnego wybiegu: 1,6 – 1,8 kg
- włoszczyzna jak do rosołu
- liść laurowy: 2 szt.
- ziele angielskie: 4 kulki
- pieprz kulki: 1 łyżeczka
- gałka muszkatułowa: +/- 0,5 łyżeczki
- papryka ostra do smaku
- papryka słodka: 1 łyżeczka
- majeranek otarty: 2 łyżki
- sól
- czarny pieprz mielony
Flaki – przepis Babci
Wykonanie:
Do dużego garnka wkładamy włoszczyznę, poporcjowanego kurczaka, liść laurowy, ziele angielskie oraz kulki pieprzu. Zalewamy zimną wodą i gotujemy wolno do miękkości mięsa.
Flaki przepłukujemy ciepłą wodą. Warto je przejrzeć i odrzucić te, które są niedokładnie oczyszczone oraz wszystkie drobniejsze ścinki. Flaki przekładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Obgotowujemy ok 10 minut. Następnie odlewamy wodę i proces powtarzamy. Warto przed zakupem flaków spojrzeć na ich skład. Powinny być tylko flaki i krótka data do spożycia. Jeśli jest lista składników i długi termin, dajmy sobie spokój i poszukajmy innych.
Ugotowane mięso wyjmujemy. Rosół przecedzamy. Dodajemy do niego flaki i roztarty majeranek. Wolno gotujemy, aż flaki będą miękkie. Do flaków możemy dołożyć nieco mięsa. Należy wtedy „porwać” go na kawałki wielkością zbliżone do flaków. Należy jednak pamiętać, że cały wywar na drugi dzień bardzo zgęstnieje. Dlatego nie przesadzajmy z zagęszczaniem go mięsem. Do flaków wedle uznania możemy również dodać warzywa z rosołu. Doprawiamy do smaku papryką, gałką oraz pieprzem i solą według własnego smaku.
Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych propozycji na tradycyjne dania. Kapusta z grochem, pyszne kluski ziemniaczane z makiem, makiełki z makaronem, oraz kapusta z grzybami i makaronem.
Smacznego!