Blog posts

Kurczak w słoiku

Kurczak w słoiku

Dania mięsne, Obiady

Kurczak konserwowy w słoiku, to prosty pomysł na przygotowanie mięsa drobiowego, które możesz wykorzystać zarówno na ciepło jak i na zimno. Będzie idealny jako baza do zupy, do szybkiego dania z patelni z kurczakiem, dodatek do sałatek lub pizzy. Często szykowaliśmy mięso z kurczaka w słoikach bez kości, ale ostatnio przekonaliśmy się, że kurczak z kością zdecydowanie lepiej smakuje. Natomiast wywar, jaki powstaje podczas gotowania jest bardziej esencjonalny i aromatyczny. Do naszego przepisu użyliśmy podudzi oraz skrzydełek, ale tak samo dobrze sprawdzą się udka z kurczaka lub pierś ze skórą i kością.

Kurczak w słoikach, to także dobry pomysł na mięso na wyjazd. Pominięcie etapu gotowania kurczaka skraca czas szykowania konkretnego dania nawet o połowę. Tak przygotowany kurczak jest delikatny, aromatyczny i co najważniejsze, wszystko, co musisz zrobić, to umieścić mięso w słoikach i wstawić do gotowania. Warto wspomnieć, aby dokładnie sprawdzić już po wystudzeniu, czy wszystkie nakrętki na słoikach są wklęśnięte. Jest to zasadniczą gwarancją tego, czy nasz kurczak konserwowy jest dobrze zawekowany. Zobacz nasz przepis krok po kroku na kurczaka do słoika. Zapraszamy!

Składniki na 5 słoików o poj. 720 ml

Kurczak w słoiku 


Kurczak w słoiku 

Składniki: 

  • podudzia z kurczaka: 12 szt.
  • skrzydełka: 8 szt.
  • marchew: 1 szt.
  • pietruszka: 1 szt.
  • czosnek: 5 ząbków
  • gorczyca: 5 łyżeczek
  • kolorowy pieprz w ziarnach: 5 łyżeczek
  • natka pietruszki
  • woda filtrowana: 1 litr
  • sól: 1 płaska łyżka

Kurczak w słoiku 


Kurczak w słoiku – przepis

Przygotowanie: 

Podudzia oraz skrzydełka dokładnie oczyść. Jeśli skrzydełka są spore, warto podzielić je na dwie części. Mięso przed przełożeniem do słoików polecamy wymoczyć w solance. W tym celu do dużego garnka wlewamy 3 litry wody i wsypujemy 3 łyżki soli. Przekładamy kurczaka i moczymy przez ok. 1,5 godziny. Taki zabieg spowoduje, że mięso będzie białe, a w słoiku nie będzie zbyt dużej ilości szumowin. Jeśli do przepisu użyjesz udek lub piersi z kością, należy je podzielić na mniejsze, równe części. Dzięki temu łatwiej będzie nimi wypełnić słoik, a poza tym będziemy mieć pewność, że równomiernie się ugotują.

Marchewkę oraz pietruszkę obieramy i kroimy w plasterki. Czosnek zostawiamy wraz z łupiną. My dodaliśmy do każdego słoika po jednym ząbku czosnku, ale jeśli lubisz, możesz dodać po dwie szt. Słoiki oraz nakrętki wyparzamy wrzątkiem.

Mięso wyjmujemy z solanki i osuszamy. Do każdego słoika wkładamy po 2 – 3 plasterki marchwi i pietruszki, czosnek oraz 1 łyżeczkę pieprzu w kulkach oraz 1 łyżeczkę gorczycy. Wkładamy mięso, najlepiej na przemian podudzia i skrzydełka. Pomiędzy kurczaka dodajemy kilka gałązek natki pietruszki.

W 1 litrze wody rozprowadzamy sól i wlewamy do słoików, tak aby w każdym było ok pół słoika zalewy. Dokładnie zakręcamy.

Na dno dużego garnka wkładamy ściereczkę i wstawiamy słoiki. Do garnka wlewamy wodę do wysokości nakrętek. Doprowadzamy do wrzenia, następnie zmniejszamy moc palnika i wolno gotujemy przez ok. 4 godziny, pamiętając o tym, aby uzupełniać wyparowaną wodę w garnku. Uzupełniamy zawsze również wodą gorącą!

Po 4 godzinach wyłączamy palnik i zostawiamy mięso, aż do wystygnięcia. Wystudzone słoiki przechowujemy w lodowce do 2 miesięcy.

Na naszym Blogu Kulinarnym znajdziesz również inne pomysły na domowe mięsa w słoikach. Polecamy przepis na mięsne smarowidło do chleba, a także na domową kiełbasę w słoiku. Bardzo aromatyczny jest również nasz kurczak w galarecie ze słoika oraz mięso ze słoika na szybki obiad.

Życzymy smacznego!

Kurczak w słoiku 

Napisz komentarz