Blog posts

Zupa zapalanka

Zupa zapalanka

Dania mięsne, Obiady, Zupy

Tradycyjna zupa zapalanka – kartoflanka zaprawiana zasmażką, czyli nieco zapomniane danie naszych dziadków i babć. To kremowa, ziemniaczana zupa o jedwabistym, lekko orzechowym smaku. A dzięki cebulce, dojrzewającej słoninie oraz zasmażce z pełnoziarnistej mąki, z biegiem czasu staje się tylko gęstsza i smaczniejsza. Przygotowanie tej zasmażanej zupy jest niezwykle proste, a klasyczne produkty potrzebne do jej wykonania sprawią, że będziesz mógł ją zrobić zawsze, gdy przyjdzie Ci na to ochota!

Sprawdziliśmy! Mimo upływu lat, ten przepis wciąż działa! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest prosty i dość szybki w przygotowaniu. Po drugie, wykorzystuje tylko powszechnie dostępne składniki, które są w każdej kuchni lub spiżarni. Po trzecie, zupa świetnie rozgrzewa, jest więc idealnym daniem na zimę. I wreszcie po czwarte, wszystko przygotowuje się i gotuje w jednym garnku, co z pewnością oszczędza czas oraz zmywanie po posiłku.

Choć klasyczna zupa ziemniaczana jest od dawna jedną z naszych ulubionych, to właśnie zdaliśmy sobie sprawę, że nie udostępniliśmy jeszcze naszego przepisu na ziemniaczaną zapalankę. Podobnie jak inne przepisy na domowe zupy, ten również wymaga nieco siekania i uwagi podczas szykowania zasmażki. Jednak pełen czas przygotowania zapalanki nie powinien zająć więcej niż 45 minut. A jeśli nigdy nie miałeś okazji jeść tej wyjątkowej zupy, niech nie zmyli Cię jej nazwa ani wygląd, ponieważ jest to pożywne danie przepełnione smakami zasmażki i cebuli.

Z uwagi na częsty brak produktów, zapalanka była podawana z lanymi kluskami. Jeśli zdecydujesz się dodać do niej domowych klusek lanych lub zacierek, nie rezygnuj z ziemniaków. Mimo, że główny smak zapalanki pochodzi z nietuzinkowej zasmażki, to jednak moim zdaniem ziemniaki dodają tej zupie sznytu. I na koniec kilka słów o pochodzeniu zapalanki. Z powodu minimalistycznej ilości składników, zupa była typowym daniem tzw. bieda kuchni, ale ze względu na popularność dość szybko stała się częścią tradycyjnej kuchni polskiej.

Zupa zapalanka przepis


Zupa przepalanka

Składniki: 

  • słonina, może być surowa, ale najlepsza będzie dojrzewająca lub wędzona, można zastąpić niezbyt chudym boczkiem: 150 – 200 g
  • duża cebula: 1 szt.
  • marchew: 1 szt.
  • ziemniaki: 4 – 5 szt.
  • kawałek selera
  • mąka pszenna, chlebowa pełnoziarnista: tyle, ile zabierze tłuszcz
  • masło: 1 łyżka
  • woda: 2 – 2,5 l
  • majeranek: 1 łyżka
  • suszony czosnek: 1 łyżeczka
  • suszona natka pietruszki: 1 łyżeczka
  • suszony tymianek: 1/2 łyżeczki
  • pieprz ziołowy do smaku
  • sól i czarny pieprz do smaku
  • posiekany szczypiorek lub natka pietruszki do podania

Warto wspomnieć, że składniki na zupę przepalankę możesz dostosować do własnych upodobań i zmienić nieco ilość lub zróżnicowanie warzyw. Najważniejszymi i w zasadzie kluczowymi składnikami są ziemniaki, cebula oraz słonina.

Do tego przepisu użyliśmy mąki pełnoziarnistej, która idealnie wpisuje się w klimat tej stricte wiejskiej zupy. Jeśli nie tolerujesz glutenu, wcale nie musisz rezygnować z przygotowania tego dania. Po prostu użyj mąki gryczanej lub innej, z której na co dzień korzystasz. Smak i konsystencja zupy może być nieco inna, ale uwierz, że i tak warto.


Zupa zapalanka – przepis

Przygotowanie: 

Przepis zaczynamy od przygotowania wszystkich składników. W tym celu słoninę oraz cebulkę kroimy w drobną kosteczkę. Ziemniaki obieramy i również kroimy w kostkę, ale nieco większą. Podobnie postępujemy z marchewką oraz selerem.

Do garnka przekładamy pokrojoną słoninę oraz cebulkę i przesmażamy na średniej mocy palnika, często mieszając, aż słonina się wytopi. Potrwa to ok. 10 – 12 minut w zależności od jakości słoniny.

Cały czas podgrzewając składniki, dodajemy masło, a gdy się rozpuści wsypujemy na początek ok. 2 łyżki mąki. Po wymieszaniu z tłuszczem powinna powstać dość gęsta baza pod przyszłą zasmażkę. Jeśli jest jeszcze rzadka, należy dodać nieco więcej mąki.

Cebulę wraz ze skwarkami i mąką zasmażamy od 5 – 7 minut na średniej mocy palnika, często mieszając, aby nie dopuścić do ich przypalenia. Zasmażka powinna w tym czasie przybrać rumiany kolor. Jeżeli po spróbowaniu zniknął już charakterystyczny, mączny posmak, zasmażka jest gotowa. Następnie stopniowo dodajemy zimną wodę i mieszamy by nie powstały grudki.

Do tak powstałej bazy dodajemy pokrojone warzywa i wolno gotujemy pod przykryciem do ich miękkości. Na 10 minut przed końcem gotowania zupy, dodajemy przyprawy. Na koniec doprawiamy jeszcze raz ewentualnie solą oraz pieprzem. Zupę podajemy ze świeżo posiekanym szczypiorkiem lub natką pietruszki.

Przepis na zupę zapalankę był w moim domu często modyfikowany. Najczęściej metamorfoza dotyczyła dodatków, dzięki którym zupa była bardziej treściwa. I tak dodawano do niej na przykład lane kluski lub zacierki.

Zupę po wystygnięciu przechowujemy w lodówce do 3 – 4 dni. Moim zdaniem najlepsza jest następnego dnia po przygotowaniu, gdy wszystkie smaki sobą przejdą i powstaje wręcz gulasz przepełniony smakiem zasmażki.

Spróbuj też jak smakuje zupa ziemniaczana krem na rosole.

Zupa zapalanka przepis

Zupa zapalanka

Zupa zapalanka przepis

Dziękujemy, że przeczytałeś ten tekst do końca. Redakcja Bloga kuhchnianawypasie.pl

Napisz komentarz