Blog posts

Sos cebulowy na ciepło

Sos cebulowy na ciepło

Sosy

Sprawdzony domowy przepis na aksamitny, ciemny sos cebulowy na ciepło z wolno gotowanej, skarmelizowanej cebuli, bulionu, masła i przypraw. Prosty i ekonomiczny, ale jednocześnie bardzo smakowity dodatek do mięsa, ziemniaczanego puree, ryby, chleba i klusek śląskich. Do wykonania tego pysznego sosu wystarczy kilka prostych składników, które z pewnością masz w swojej kuchni. Przełam więc rutynę i przygotuj ten aromatyczny, lekki sos cebulowy bez śmietany i mąki, który zachwyci zarówno Twoją rodzinę jak i Twoich Gości!

Być może znasz nasze przepisy na domowy sos pieczeniowy, oryginalny sos boloński oraz pachnący sos grzybowy. Uwierz jednak, że żadna paleta domowych sosów nie jest w pełni kompletna bez sosu cebulowego! W przeciwieństwie do wielu innych przepisów, nasz łatwy sos z karmelizowanej cebuli nie potrzebuje do zagęszczenia mąki ani skrobi. Jeśli chodzi o mnie, to uważam, że sos bez wymienionych zagęszczaczy jest wystarczająco skoncentrowany. Kluczowe jest tu użycie odpowiedniej ilości cebuli oraz właściwe zredukowanie bulionu.

Wyjątkowe w tym sosie jest również to, że pasuje praktycznie do wszystkiego. Wiosną, w czasie świąt wielkanocnych, sos z cebuli wspaniale uzupełni smak pieczonej lub smażonej białej kiełbasy. Z kolei w sezonie letnim będzie wspaniałym dodatkiem do pieczonych lub grillowanych warzyw. Natomiast jesienią i zimą wzbogaci smaki pieczeni, wspaniałych polskich kotletów, mięsa duszonego oraz pieczonego kurczaka. Jeśli więc lubisz cebulę, musisz wypróbować ten przepis, a z pewnością nie pożałujesz.

Nie obawiaj się żmudnego procesu karmelizowania cebuli, ponieważ to właśnie wolne gotowanie wydobędzie z niej naturalną słodycz oraz stworzy wyjątkowy smak. Przy pomocy prostych dodatków oraz blendera, możesz przygotować domowy sos, który odmieni każde danie! Ktoś kiedyś powiedział, że różnica pomiędzy dobrym, a wspaniałym daniem polega na jakości podanego sosu. Moim zdaniem, to kwintesencja prawdziwej, domowej kuchni. Jak zrobić więc pyszny, ciemny sos cebulowy? Poznaj ten sprawdzony przepis!

Sos cebulowy na ciepło


Sos cebulowy 

Składniki: 

  • średniej wielkości cebula: 4 – 5 szt.
  • masło: 3 łyżki do karmelizowania cebuli + 1 łyżka do gotowego sosu
  • bulion niskosodowy (wołowy, drobiowy lub warzywny): 2 szklanki
  • musztarda Dijon: 1 łyżeczka
  • ocet jabłkowy: 1 łyżeczka
  • świeży tymianek: 1 gałązka lub 1 łyżeczka suszonego
  • sól kłodawska oraz świeżo zmielony czarny pieprz do smaku

Sos cebulowy na ciepło


Sos cebulowy przepis 

Przygotowanie: 

Do przygotowania przepisu potrzebne też będą: duża patelnia, deska do krojenia i ostry nóż oraz blender.

 Jeśli chcesz, aby po ugotowaniu pozostała w ładnych plasterkach, przetnij ją w półksiężyce od wierzchołka do korzenia. Jeśli pokroisz ją w piórka, będzie mieć tendencję do większego rozpadania się. Z kolei jeżeli chcesz sos zmiksować, wystarczy, że pokroisz ją w cienkie i równe plasterki.

Sam proces karmelizacji nie jest skomplikowany, ale wymaga trochę czasu. Warto jednak wspomnieć, że stopień karmelizacji cebuli jak i rodzaj dodanego bulionu (wołowy lub drobiowy) będzie mieć bezpośredni wpływ na ostateczny kolor gotowego sosu.

Jeśli jesteśmy już przy bulionie, polecam dodać taki, który będzie spójny z posiłkiem, do którego chcesz go dodać. Dodaj więc bulion drobiowy, gdy podajesz sos z kurczakiem, bulion wołowy do dań z wołowiny oraz warzywny, gdy sos będzie podawany do potrwa wegetariańskich.

Jak zrobić ciemny sos z cebuli? 

Aby zrobić sos z cebuli na ciepło, najpierw na dużej patelni rozpuść masło. Następnie dodaj pokrojoną cebulę oraz szczyptę soli. Smaż cebulkę na małym ogniu, często mieszając przez ok. 25 – 30 minut. W tym czasie cebula powinna zmienić kolor i lekko się skarmelizować przyjmując złoty kolor. Nie dopuść do przypalenia cebuli, ponieważ sos stanie się gorzki. Jeśli zauważysz, że cebula zbyt szybko się rumieni, zmniejsz jeszcze moc palnika.

Gdy cebula się skarmelizuje, dodaj do niej ocet jabłkowy i jeszcze chwilę smaż, a następnie wlej bulion oraz dodaj tymianek i musztardę. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz moc palnika i gotuj bez przykrycia, co pewien czas mieszając, aż sos zgęstnieje.

Aby sos cebulowy zachował swoją integralność smakową, warto doprawić go tylko solą oraz pieprzem. Oprócz wspomnianego tymianku można użyć też innych tradycyjnych ziół jak szałwia lub rozmaryn.

Sos z cebuli możesz teraz podać w dwóch wersjach. Pierwsza, to oryginalnie przygotowana z widocznymi piórkami karmelizowanej cebuli. Druga opcja, to zmiksowanie sosu na gładką masę. Wszystko zależy od upodobań Twoich i Twojej rodziny.

Jeśli sos chcesz podać gościom, warto skorzystać z drugiej możliwości. W tym celu usuń z cebuli gałązkę tymianku, a sos przelej do szklanego naczynia i zmiksuj. Na koniec dodaj łyżkę masła i dokładnie wymieszaj.

Sos cebulowy podawaj na gorąco do mięs pieczonych i smażonych, świetnie komponuje się też jako dodatek do burgera, kotletów mielonych, frytek, dań z grilla oraz gołąbków i indyka.

Przechowuj w lodówce do 3 dni w zamkniętym, szklanym pojemniku. Podgrzewaj w rondelku na niskiej mocy palnika.

Zobacz też przepis na japoński sos sezamowy.

Smacznego!

Sos cebulowy na ciepło

Sos cebulowy na ciepło

Sos cebulowy na ciepło

Dziękujemy, że przeczytałeś ten tekst do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz