Blog posts

Guacamole – jak zrobić?

Guacamole – jak zrobić?

Dania bez mięsa, Sosy

Jak szybko i bez problemu zrobić prawdziwe, oryginalne Guacamole? Czym jest i z czym należy lub można je jeść? Meksykańskie guacamole przygotowuje się z miąższu awokado, soku z limonki oraz soli. Jak smakuje? Jeżeli lubisz awokado, prawdopodobnie polubisz i guacamole, które W zależności od wersji, może zawierać dodatek w postaci papryczki jalapeno, pomidorów, cebuli oraz świeżej kolendry. Guacamole, to pyszny i bardzo popularny dip powszechnie podawany jako klasyczna przystawka do chipsów tortilla lub tacos. Sprawdzi się więc idealnie na każdej imprezie i spotkaniu towarzyskim! Podobnie jak pasta kanapkowa z makreli oraz pasta kanapkowa z serkiem śmietankowym będzie też świetnym pomysłem na danie bezmięsne.

Światowa renoma guacamole sprawia, że nikt nie ma wątpliwości co do tego, że smakuje ono znakomicie. Choć przepis jest bardzo prosty, to uzyskanie idealnego smaku wcale nie jest łatwe. Kluczem do przygotowania dobrego, domowego guacamole jest połączenie autentycznych smaków, świeżych składników oraz wysokiej jakości awokado. Przewagą domowego guac jest również to, że to Ty je przygotowujesz, a wiec bez problemu możesz dostosować smak do własnych upodobań! Chcesz bardziej pikantne – dodaj więcej jalapeno. Lubisz czosnek – proszę bardzo. Nie przepadasz za kolendrą – pomiń ją lub zastąp natką pietruszki! Ty decydujesz o tym jak będzie smakować Twoje idealne guacamole do nachosów, burgerów, chipsów lub na kanapki. Zapraszam na przepis!

Guacamole - jak zrobić?


Guacamole – jak zrobić?

Składniki: 

Podstawowe składniki: 

  • dojrzałe awokado: 3 szt.
  • świeżo wyciśnięty sok z limonki: 2 – 3 łyżeczki
  • sól gruboziarnista do smaku

Opcjonalnie do wyboru: 

  • mały pomidor: 1 szt.
  • posiekana drobno świeża kolendra (tylko liście – bez łodyg): 1 – 2 łyżki
  • papryczka jalapeno lub chili: 1 – 2 szt.
  • mała cebula: 1 szt.

Guacamole - jak zrobić?


Guacamole – przepis

Przygotowanie: 

Najczęściej dostępne w naszych sklepach, to odmiany Haas i Fuerte. Hass ma ciemnozieloną, chropowatą skórkę, która po dojrzeniu nabiera czarnego odcienia. Niedojrzały Hass jest jasnozielony. Z kolei Fuerte, to awokado zielone o gładkiej zielonej lub ciemnozielonej skórce.

Bardzo ważne jest, aby wybrać awokado , które nie jest zbyt twarde, ale też nie za bardzo miękkie. Wybierając awokado, delikatnie naciśnij skórkę palcem. Owoc powinien być giętki, ale nie może sprawiać wrażenia zbyt miękkiego. Pamiętaj, że niedojrzałe awokado będzie nie tylko bardzo trudno rozgnieść, ale też pasta z takiego owocu będzie bez smaku. Z kolei przejrzałe awokado będzie papkowate i również niesmaczne.

Skórka awokado powinna być jednolita, bez wgnieceń i plam. Umieść owoc pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym i delikatnie naciśnij. Jeśli miąższ awokado ugina się przy ściśnięciu, ale nie zostaje widoczne wgniecenia, owoc jest idealnie dojrzały. Niedojrzałe awokado będzie bardzo twarde. Natomiast przejrzałe/zepsute zostanie na trwałe wgniecione nawet przy najdelikatniejszym naciśnięciu.

Warto pamiętać, że guacamole bardzo szybko ciemnieje/brązowieje. Aby guacamole nie ciemniało, możesz skorzystać z jednego z polecanych sposobów. Po pierwsze: gotowe guac możesz skropić sokiem z cytryny lub limonki, drugim sposobem jest położenie na nim pestki z awokado. Trzecią skuteczną praktyką jest umieszczenie folii spożywczej dociśniętej bezpośrednio do guacamole, aby zapobiec przedostawaniu się do niego powietrza. I wreszcie czwartą techniką stosowaną często przez szefów kuchni jest posypanie pasty kwasem askorbinowym (wit. C). Dzięki temu kwas zareaguje z tlenem wcześniej niż z enzymami z awokado bez zmiany jego smaku. Skutkiem tego będzie świeże, zielone i pyszne guacamole nawet przez kilka godzin.

Jeśli chodzi o dodatki, to warto kierować się swoim smakiem. Wiemy, że niektórzy nie przepadają za kolendrą. Znamy nawet takie opinie, że smakuje ona jak mydło lub płyn do mycia naczyń. Jeśli nie lubisz lepiej ją pomiń lub zastąp np. natką pietruszki. Pomidor również jest opcją, ale warto go dodać, podobnie jak papryczkę, którą polecamy dozować stopniowo i w tym czasie próbować pastę, czy nie jest za ostra w smaku.

Jak zrobić dobre guacamole?

Umyte, wysuszone awokado przetnij wzdłuż na pół i rozdziel na dwie połówki. Trzymając połówkę pestką do góry, wbij w nią nóż. Lekko obracając nożem wyjmij pestkę z awokado. Następnie przy pomocy łyżki wyjmij miąższ ze skórki i przełóż go do miski. Widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków rozgnieć awokado do pożądanej konsystencji.

 

Cebulkę pokrój w małą kosteczkę. Z pomidora usuń nasiona oraz płyn i również pokrój w małą kostkę. Oczyszczoną z pestek papryczkę również drobno pokrój. Posiekaj również kolendrę.

Do awokado dodaj pokrojoną cebulkę, pomidora oraz papryczkę. Jeśli lubisz smaki uzupełnij posiekaną kolendrą. Wciśnij sok z limonki oraz dopraw do smaku solą. Na koniec dokładnie wymieszaj. Odstaw guacamole na 5 – 10 minut, aby zintensyfikować smaki.

Przy skorzystaniu z naszych powyższych porad na zachowanie świeżości guacamole, możesz je przechowywać w lodówce do dwóch dni jednak najlepiej smakuje na świeżo.

Zobacz też przepis na pastę z czerwonej fasoli.

Guacamole - jak zrobić?

 

Napisz komentarz