Oryginalny przepis na doskonały domowy sos tysiąca wysp, czyli idealny i bardzo prosty w przygotowaniu dodatek do burgerów, pizzy, tortilli, jajek oraz sałatek. Sos z tysiąca wysp jest przygotowany z mieszanki majonezu i przecieru pomidorowego, zagęszczony jajkiem na twardo i pogłębiony smakiem octu oraz ogórkowych pikli. W przeciwieństwie do sosu amerykańskiego jest dużo łagodniejszy w smaku. Charakteryzuje się kremową konsystencją w wyraźnie wyczuwalnymi dodatkami w postaci pokrojonych drobno ogórków i cebulki. Dzięki prostemu przepisowi, ten sos, podobnie jak domowy winegret, w dużo zdrowszej i lepszej wersji możesz bardzo sprawnie przygotować we własnej kuchni!
Skąd nazwa tego pysznego dressingu? Sos tysiąca wysp pochodzi z obszaru przy południowo – wschodniej granicy Ontario (Kanada) i północnej granicy stanu Nowy Jork (USA), zwanego właśnie Tysiącem Wysp. To tam na przełomie XIX I XX wieku miał być po raz pierwszy przygotowany, a następnie rozpowszechniony w różnych wariantach w zależności od poszczególnych wiosek lub miasteczek regionu. Skutkiem tego receptura na sos tysiąca wysp nie jest ujednolicona. I chociaż poszczególne przepisy różnią nieco się między sobą, to zazwyczaj tylko w kwestii dodatków. Za to główne składniki, czyli majonez i sos pomidorowy lub ketchup pozostają bez zmian.
Domowa wersja sosu tysiąca wysp w przeciwieństwie do sosów sklepowych, jako zagęstnika używa startego, gotowanego na twardo jajka. W czasach, gdy opracowano recepturę sosu, nie było to niczym niezwykłym. Co ważne, dodatek jajka nie tylko doskonale zagęszcza mieszaninę, ale też dodaje smaku oraz odpowiedniej intensywności, której w sosach często brakuje. Sos broni się również uniwersalnością, dzięki której dowolnie możesz zmienić jego dodatki i przygotować w wersji bardziej pikantnej lub lżejszej, na bazie gęstego jogurtu. Jest więc wiele powodów, dla których warto przygotować domowy sos 1000 wysp i skonfrontować jego smak z sosem z plastikowej butelki.
Sos tysiąca wysp
Składniki:
- dobrej jakości, najlepiej domowej roboty majonez: 3/4 szklanki
- przecier pomidorowy lub dobrej jakości, gęsty ketchup: 1/4 szklanki
- ocet jabłkowy: 1/4 łyżeczki
- drobno posiekana cebula: 1 łyżka
- słodka papryka w proszku: 1/4 łyżeczki
- jajko ugotowane na twardo: 1 szt.
- drobno posiekane pikle ogórkowe: 2 łyżki
- kilka kropel sosu Tabasco lub Hot Souce Luisiana
- sól i pieprz do smaku
- opcjonalnie: 1/2 łyżeczki sosu Worcestershire oraz posiekana świeża natka pietruszki
Sos tysiąca wysp – oryginalny przepis
Przygotowanie:
Domowy sos tysiąca wysp doskonale wyeksponuje smak warzyw, mięs oraz potraw z grilla. Gdy raz spróbujesz, już nigdy nie będziesz chciał wersji z butelki!
Do przygotowania sosu, oprócz składników potrzebne będą: niewielka miska, sitko o bardzo drobnych oczkach oraz deska do krojenia i nóż. W przeciwieństwie do sosu pieczarkowego lub domowego sosu słodko – kwaśnego, składników nie musisz podgrzewać, ani gotować. Wyjątkiem jest jajko, które możesz ugotować wcześniej.
Jak w przypadku każdego sosu na bazie majonezu, jego jakość oraz smak ma duże znaczenie. Podobnie z sosem pomidorowym, a w szczególności gdy jako składnik wybierzesz ketchup.
Warto wspomnieć, że przepisy na sos tysiąca wysp zawierają w swoim składzie czasem też inne składniki. Od musztardy i czosnku poprzez śmietanę, aż na orzechach i oliwkach skończywszy. Jeśli nie przekraczają Twojej wizji przepisu, możesz dodać dowolny z nich do własnej interpretacji sosu. Warto pamiętać, że zmiany w składzie sosu spowodują również zmianę jego koloru.
Nie polecamy szykować dużej porcji sosu, ponieważ mieszanka składników nie jest trwała i szybko straci przydatność, która wynosi nie więcej niż kilka dni.
Jak zrobić oryginalny sos z tysiąca wysp?
Zarówno cebulkę jak i pikle posiekaj bardzo drobno. Dzięki temu równomiernie rozprowadzą się w sosie. Jeśli wolisz, możesz je również zetrzeć na tarce na drobnych oczkach.
Do miseczki przełóż majonez oraz ketchup lub przecier pomidorowy. Dodaj pokrojone warzywa, a także ocet i paprykę w proszku. Następnie przez drobne sitko dodaj ugotowane na twardo jajko. Składniki dokładnie wymieszaj i dodaj kilka kropel Tabasco zgodnie z tym, jaki poziom ostrości sosu wybierzesz. Dopraw ewentualnie solą i pieprzem. Opcjonalnie sos możesz zasilić posiekaną natką pietruszki oraz niewielką ilością Worcestershire.
Sos tysiąca wysp możesz podać od razu, jednak dużo lepiej smakuje po 12 godzinach spędzonych w zamkniętym, szklanym pojemniku, na przykład w słoiku. Przechowuj w lodówce do 4 – 5 dni.
Sos 1000 wysp
Czy sos 1000 wysp z McDonald’s jest odpowiednią miarą jego smaku – trudno mi stwierdzić, ponieważ nie zaspokajam głodu w sieciówkach, w związku z czym nie wiem jak ichniejszy sos smakuje. Z pewnością jednak większość dostępnych dziś gotowych sosów nie przypomina oryginału. Są raczej wytworem współczesnej sztuki kulinarnej nafaszerowanej stabilizatorami, skrobią kukurydzianą oraz substancjami zagęszczającymi. To właśnie masowa produkcja spowodowała, że sos stał się tandetnym dodatkiem w dużej butelce. Domowy przepis na sos 1000 wysp nie zawiera żadnych sztucznych barwików, ani dodanego cukru, a ten, który jest w dressingu, pochodzi tylko z ketchupu oraz pikli. Natomiast już zupełnie niewymuszonym nawiasem mówiąc, nasze domowe przepisy na tradycyjny sos tatarski oraz prawdziwy sos boloński również warto poznać i zapisać.
Sos 1000 wysp przepis
Sos 1000 wysp, to przepis, który w przeciwieństwie do sosu grzybowego oraz sosu pieczeniowego podajemy na zimno. Jego smak jest słodko – pikantny, a dodatki w postaci pikli nadają lekko słonego posmaku. Składniki na sos 1000 wysp, których użyliśmy są bezglutenowe. Jeśli zwracasz na to uwagę podczas szykowania domowych przepisów, sprawdź przed zakupem etykiety produktów aby mieć 100 % pewność. Sos z 1000 wysp możesz też przygotować w wersji wegańskiej, zastępując klasyczny majonez jego wegańskim odpowiednikiem i pomijając jajko. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, ten sos z pewnością posmakuje Tobie i Twoim bliskim. Pamiętaj jednak o tym, że analogicznie jak na sos orientalny z mango i chili, tak również domowa receptura na sos 1000 wysp nie jest trwała i dlatego należy przechowywać go bezwzględnie w lodówce nie dłużej niż kilka dni.
Smacznego!
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl