Blog posts

Sos myśliwski

Sos myśliwski

Sosy, Wigilia i Święta

Łatwy przepis na tradycyjny sos myśliwski z suszonymi grzybami leśnymi i ogórkiem kiszonym, który wszyscy zjedzą z apetytem. To prosty domowy sos z klasycznych składników, który bez problemu przygotujesz samodzielnie nie korzystając z gotowej wersji z półki sklepowej! Idealny partner do pieczeni z karkówki, łopatki lub innego ulubionego mięsa i nie tylko! To bardzo intensywny w smaku sos, który możesz bez problemu przygotować wcześniej i przechować w chłodziarce lub zamrażalniku. Staropolski zestaw głównych składników sosu oraz klasyczne przyprawy pozwolą Ci dopieścić, a nie zepsuć danie bez względu na to, z czym zamarzysz go podać!

Sos myśliwski – przepis 

Większość z nas kupuje w torebce błyskawiczną mieszankę w proszku, pełną wypełniaczy, sztucznych aromatów i wzmacniaczy smaku. My proponujemy inny, lepszy, bo domowy sposób na przygotowanie pysznego sosu myśliwskiego. U nas dowiesz się jak od podstaw przygotować ten pyszny sos w domowej wersji. Gdy go spróbujesz, nie wrócisz już do wersji ze sklepowej półki! Prawdziwym sosem myśliwskim dopełnisz smak pieczonych mięs, domowych pyz, placków ziemniaczanych, a także kotletów mielonych i makaronu. Unikalne połączenie składników tworzy wyborny i oryginalny w smaku sos, który wielokrotnie okazał się skutecznym i sprawdzonym partnerem w naszej kuchni. Głównymi składnikami sosu myśliwskiego są suszone grzyby, ogórek kiszony, bulion wołowy oraz wędzony boczek. To właśnie te główne produkty oraz mieszanka aromatycznych przypraw tworzą intensywny, a zarazem bardzo uniwersalny dodatek do wspaniałych dań kuchni polskiej. I Ty spraw sobie i swojej rodzinie pyszne i gustowne dania z wykorzystaniem tego domowego sosu na bazie suszonych grzybów i wędzonki.

Sos myśliwski


Składniki do przygotowania sosu myśliwskiego

  • grzyby leśne suszone najlepiej mieszane (borowiki, podgrzybki, maślaki): kilka sztuk
  • pokrojona w drobną kostkę szalotka: 2 – 3 szt.
  • przeciśnięty przez praskę czosnek: 2 ząbki
  • masło: 3 łyżki
  • sos pomidorowy: 3 łyżki
  • średniej wielkości ogórek kiszony pokrojony w małą kostkę: 1 szt.
  • wędzony boczek pokrojony w kostkę: 100 g
  • bulion wołowy: 1 szklanka
  • papryka słodka w proszku: 1/2 łyżeczki
  • jagody jałowca: 2 – 3 ziarna
  • ziele angielskie: 3 ziarna
  • liść laurowy: 2 szt.
  • szczypta otartego majeranku
  • wino Chardonnay Zemskie lub inne wino półsłodkie: 50 – 70 ml
  • mąka ziemniaczana: 1 łyżeczka
  • sól i pieprz do smaku


Przygotowanie sosu myśliwskiego

Do przygotowania sosu myśliwskiego potrzebne będą: rondel, deska do krojenia, miseczka oraz klasyczne akcesoria kuchenne.

Zanim przystąpisz do szykowania sosu przełóż do miseczki suszone grzyby i zalej niewielką ilością ciepłej wody. Odstaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Następnie grzyby odcedź i pokrój na mniejsze kawałki, a wodę z ich moczenia zostaw na później.

W rondlu rozgrzej masło i dodaj pokrojoną szalotkę, którą możesz zastąpić cebulą cukrową. Cebulkę przesmaż, często mieszając, aż się zeszkli. Dodaj wino i wolno gotując pozwól mu się zredukować i odparować.

Potem cebulkę możesz podlać kilka razy wodą z moczenia grzybów. Gdy szalotka zmięknie, dodaj czosnek, wrzuć liść laurowy, ziarna jałowca i ziela angielskiego. Jeszcze chwilę smaż, a następnie dodaj bulion.

Gotuj na niskiej mocy palnika przez ok. 10 minut. Potem dodaj sos lub koncentrat pomidorowy, pokrojony boczek oraz ogórka kiszonego. Wlej resztę wywaru z moczenia grzybów i gotuj na niskiej mocy palnika przez kolejne 10 minut. Dodaj mieloną paprykę oraz otarty majeranek.

Aby zagęścić sos, na koniec rozrób mąkę z niewielką ilością zimnej wody i dodaj do gotującego się płynu w takiej ilości, aby uzyskać zadowalającą konsystencję.

Podawaj na gorąco.

Przyprawy do sosu myśliwskiego możesz nieco zmienić, ale warto zachować jego indywidualny charakter. Jeśli lubisz bardziej wyrafinowane sosy, wino półsłodkie możesz zastąpić winem wytrawnym. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu taki sos przypadnie do gustu. Jeśli chcesz, dodatek wina możesz całkowicie pominąć.

Zobacz też nasze przepisy na prawdziwy sos boloński, aromatyczny sos niemiecki oraz sos chrzanowo – musztardowy.

Sos myśliwski

Sos myśliwski

Napisz komentarz