Niezawodny przepis na pyszny, pieczony domowy pasztet drobiowy z warzywami, idealny, bardzo kremowy pasztet bez wątróbki i bułki tartej, który długo zachowuje świeżość i smakuje przepysznie. Doskonały na kanapki, ale również na ciepło, np. z sosem żurawinowym. Delikatnie doprawiony, świetnie sprawdzi się jako wędlina dla dzieci oraz dla osób na lekkostrawnej diecie. Nasz przepis na pasztet z drobiu zapiekany w foremce, nie zawiera cebuli. Dzięki temu, zdecydowanie wydłuża się jego przydatność do spożycia. Do pasztetu możemy wykorzystać gotowane mięso z rosołu, na które dość często nie mamy pomysłu. Jeśli wprowadzisz drobne zmiany i kaszę mannę, która jest w przepisie, zastąpisz mąką ryżową lub kaszką kukurydzianą, otrzymasz pasztet w wersji bezglutenowej. Jak zrobić dobry pasztet drobiowy z warzywami? Zapraszamy na przepis!
Pasztet drobiowy
Składniki:
- udka z kurczaka: 1,5 kg
- korzeń pietruszki: 1 szt.
- marchew: 1 szt.
- biała część średniej wielkości pora
- kawałek korzenia selera
- czosnek: 3 – 4 ząbki
- cebula: 1 szt.
- jajka: 3 szt.
- kasza manna: 3 łyżki
- liść laurowy: 2 szt.
- majeranek: 2 łyżki
- ziele angielskie: 4 szt.
- czarny pieprz w ziarnach: 1 płaska łyżka
- rosół z gotowania mięsa: 1/2 – 3/4 szklanki
- sól i pieprz do smaku
Pasztet drobiowy – Przepis
Przygotowanie:
Z podanych składników przygotujesz pasztet na dwie formy o wymiarach 25 x 12 x 8 cm.
Podana waga mięsa razem z kością.
W dużym garnku zagotowujemy 2 litry przefiltrowanej wody. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w ziarnach oraz opaloną cebulę. Kiedy woda zacznie wrzeć, dodaj obrane warzywa oraz udka wraz ze skórą. Gotujemy na niskiej mocy palnika, aż mięso zacznie swobodnie odchodzić od kości. Mięso oraz warzywa wykładamy do wystygnięcia.
Chłodne mięso oddzielamy dokładnie od kości i mielimy w maszynce na małych oczkach. Mielimy także marchew, pietruszkę, seler oraz por i czosnek oprócz cebuli. Warzywa najlepiej mielić razem z mięsem, wówczas w masie równomiernie rozłożą się składniki.
Do masy dodajemy majeranek, 1/2 szklanki przecedzonego rosołu oraz doprawiamy solą oraz pieprzem. Wyrabiamy dokładnie masę. Ilość soli oraz pieprzu dobieramy według własnych potrzeb. Jeśli masa potrzebuje więcej płynu, dodajemy jeszcze nieco rosołu i wyrabiamy, aż osiągnie pożądaną konsystencję.
Do doprawionej masy dodajemy jajka oraz kaszę mannę i ponownie, bardzo dokładnie wyrabiamy. Tak jak pisaliśmy we wstępie, mannę można zastąpić kaszką kukurydzianą lub mąką ryżową.
Foremki wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do nich masę. Uderzamy kilka razy blaszką o blat, aby masa się dobrze rozłożyła. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika (półka niżej niż środek – góra/dół). Temperatura pieczenia pasztetu drobiowego to na początku 200 stopni. Po ok. 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 170 stopni i od tego momentu czas pieczenia, to 60 minut.
Jeżeli wierzch pasztetu zacznie się zbyt mocno rumienić, możesz go przykryć folią aluminiową lub wsunąć powyżej blachę piekarnikową. Upieczony pasztet wyjmujemy z piekarnika, a po ok. 10 minutach z foremki. Odstawiamy do wystygnięcia.
Pasztet z drobiu
Ten domowej roboty pasztet z drobiu, pieczony w piekarniku, polecamy zrobić z udek kurczaka. Jest naszym zdaniem smaczniejszy, delikatniejszy i bardziej soczysty niż z udek mieszanych np. z piersią. Warzywa, czyli marchewka, pietruszka i seler dodają pasztetowi dodatkowego aromatu oraz tak potrzebnej wilgoci. Nikt z nas nie lubi przecież pasztetów suchych i rozsypujących się pod nożem. Warto też pamiętać o dodaniu do wyrabianej masy, odpowiedniej ilości rosołu z gotowania udek, który zapewni pasztetowi odpowiednią, kremową konsystencję. Pasztet domowej roboty nie jest trudny w przygotowaniu. Dlatego polecamy szykować go nie tylko na specjalne okazje, jak Święta, ale również w innych porach roku. Taki pasztet, to praktycznie samo mięso, a nie MOM i różnego typu wypełniacze, które często znajdziemy w pasztetach ze sklepowej półki.
Pasztet z kurczaka
Domowy pasztet z kurczaka rosołowy według naszego przepisu nie zawiera cebuli. Pozwala to na dłuższe przechowanie go w lodówce. Dzięki temu możesz przygotować go wcześniej, np. w okresie przedświątecznym, kiedy pracy w kuchni jest aż nadto. W warunkach chłodniczych, wytrzyma spokojnie ok. 2 tygodni. Ważne, aby przechowywać go w szklanym pojemniku, a nie w folii spożywczej. Dzięki temu, można długo cieszyć jego wyjątkowym smakiem i nawet po wielu dniach będzie smakować rewelacyjnie. Na naszym Blogu Kulinarnym znajdziesz również inne przepisy na pyszne domowe wędliny. Polecamy domową szynkę pieczoną na obiad i na kanapki, pasztet wieprzowy pieczony, wieprzowinę z galaretką w słoiku oraz boczek z rękawa. Polecamy!
Życzymy smacznego!