Pyszne i bardzo aromatyczne połączenie kremowego sosu z boczku i grzybów z panierowanym kotletem, czyli sznycel schabowy po myśliwsku. Jak zrobić kotlet po myśliwsku? To wyjątkowo prosty w przygotowaniu przepis. Wystarczy usmażyć tradycyjne kotlety schabowe i odpowiednio przyrządzić sos grzybowy. Idealnym dodatkiem, tak jak do rodzimego schaboszczaka będą np. ziemniaki. Jägerschnitzel, bo o nim dziś będzie kilka słów, to klasyczne danie kuchni niemieckiej. Istnieje wiele odmian tego kotleta. W oryginalnej wersji jest przyrządzany z dziczyzny i leśnych grzybów. Najczęściej jednak używa się mięsa wieprzowego. Do przygotowania sznycla po myśliwsku używane jest mięso z piersi kurczaka oraz cielęcina (Wiener Schnitzel). Do sosu Jäger najczęściej stosuje się ze względu na dostępność pieczarki. Cały zestaw uzupełniają zazwyczaj: szpecle, sałatka ziemniaczana, sałatka z ogórków lub frytki.
Kotlet schabowy po myśliwsku to godny uwagi przepis na sobotni lub niedzielny obiad. Dość łatwy w wykonaniu i z prostych składników. Sos możesz przyrządzić wcześniej i potem odgrzać. Dzięki temu pracy będzie jeszcze mniej!
Jeśli często pytasz na fb: Co na obiad? Co polecacie na obiad? Co zrobić ze schabu? Przygotuj schabowego po myśliwsku. Jeśli posmakuje Tobie i Twojej rodzinie poleć go innym, za co z góry dziękujemy!
Sznycel schabowy po myśliwsku
Składniki:
Kotlety:
- schab bez kości: 5 kotletów
- jajko: 2 szt.
- mąka pszenna
- bułka tarta
- sól i pieprz do smaku
- masło klarowane do smażenia ( ew. smalec)
Sos:
- pieczarki: 300 g
- boczek wędzony: 100 -150 g
- cebula: 1 szt.
- koncentrat pomidorowy: 1 łyżka
- śmietana kremówka: 1-2 łyżki
- papryka słodka: 1 łyżka
- bulion warzywny lub woda: 125 ml
- sól i pieprz do smaku
- opcjonalnie pietruszka
Sznycel schabowy po myśliwsku
Przygotowanie:
Kotlety:
Z kotletów należy odkroić wszystkie błony oraz każdy z nich delikatnie ponacinać nożem na końcach. To spowoduje, że kotlet nie będzie nam się wywijał ani kurczył podczas smażenia. Następnie rozbijamy je na cienkie płaty, z obu stron oprószamy pieprzem.
Do głębokiego talerza wybijamy jajka, dodajemy sól i mieszamy aż powstanie jednolita konsystencja. Każdy kotlet panierujemy najpierw w mące, następnie w jajku i bułce tartej, dokładnie dociskając panierkę do mięsa.
Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, smażymy kotlety partiami. Po każdym smażeniu należy zmienić tłuszcz na świeży.
Usmażone kotlety przekładamy na ręcznik papierowy aby osuszyć z nadmiaru tłuszczu. Zostawiamy na pięć minut aby sobie odpoczęły.
Sos:
Boczek pokrój w kostkę i wrzuć na zimną patelnię. Włącz palnik i pozwól mu się przesmażyć. Następnie dodaj pokrojoną w plasterki cebulę i wszystko przez chwilę smaż na średnim ogniu. Dodaj pokrojone w plasterki pieczarki. Grzyby puszczą wodę. Smaż od czasu do czasu mieszając, aż płyn wyparuje.
Dodaj koncentrat pomidorowy, bulion lub wodę oraz sól, pieprz i paprykę do smaku. Wymieszaj i gotuj na małym ogniu, aż płyn się nieco zredukuje. Dodaj śmietanę i wymieszaj. Ponownie dopraw w razie konieczności. Jeśli według Ciebie sos jest zbyt płynny możesz go nieco zagęścić mąką.
Tak jak pisaliśmy na wstępie sos warto przygotować wcześniej. W ten sposób podczas smażenia kotletów tylko lekko go podgrzejesz i obiad gotowy!
Na każdy kotlet nakładamy porcję sosu wraz z grzybami i podajemy z dodatkiem ziemniaków, frytek lub sałatki.
Zapraszamy do sprawdzenia innych naszych przepisów na kotlety wieprzowe. Polecamy przepisy na Karbonāde, czyli kotlet schabowy inaczej, pyszny kotlet schabowy marynowany w maślance, soczyste kotlety z karkówki w chrupiącej panierce, oraz sznycel „po” wiedeńsku.
,
Życzymy smacznego!
Xxxx
20 grudnia 2020 at 3:30 pmZrobię, wyglądają pysznie, inne przepisy też spróbuję