Blog posts

Paszteciki z pieczarkami i kapustą kiszoną

Paszteciki z pieczarkami i kapustą kiszoną

Dania bez mięsa, Drożdżówki i babeczki, Przekąski, Wigilia i Święta

Sprawdzony, domowy przepis na kruche paszteciki z pieczarkami i kapustą kiszoną, idealne do barszczu czerwonego i na kolację wigilijną. Te chrupiące z zewnątrz i mięciutkie w środku mini bułeczki przygotowuje się z kruchego ciasta oraz prostego farszu z podsmażonych grzybów i kapusty. Są bez wątpienia jednym z ulubionych wypieków na Święta i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. I chociaż najlepsze są w wersji na ciepło, to nigdy nie odmówisz ich skosztowania również w temperaturze pokojowej. W przeciwieństwie do coraz bardziej powszechnych ostatnio pasztecików z gotowego ciasta francuskiego, paszteciki na kruchym cieście można zrobić nawet dwa, trzy dni wcześniej. Po odpowiednim odgrzaniu nic nie stracą na swojej kruchości i świeżości, a farsz nadal będzie pyszny i odpowiednio wilgotny. Podobnie jak krokiety z kapustą i grzybami lub jak tradycyjna kapusta z grzybami będą idealnym daniem na Wigilię! Zobacz nasz sprawdzony przepis krok po kroku na domowej roboty paszteciki z pieczarkami!

Paszteciki z pieczarkami i kapustą kiszoną


Paszteciki z pieczarkami i kapustą  

Składniki: 

Na kruche ciasto: 

  • masło: 100 g
  • żółtka: 2 szt.
  • kwaśna śmietana: 2 – 3 łyżki
  • mąka: 250 g
  • sól: 1 płaska łyżeczka

Na farsz: 

  • kapusta kiszona: 300 – 400 g
  • pieczarki: 300 g
  • duża cebula
  • masło: 2 łyżki
  • majeranek: 2 łyżki
  • kminek mielony: 1/2 łyżeczki
  • mozzarella: 200 g
  • pieprz ziołowy: 1 łyżeczka
  • sól i pieprz do smaku

Oraz: 

  • roztrzepane żółtko: 1 szt.
  • sezam lub kminek do posypania pasztecików
  • mąka do podsypania


Paszteciki z pieczarkami i kapustą – przepis

Przygotowanie: 

Składniki na ciasto powinny być zimne. Czas przygotowania pasztecików wraz wykonaniem ciasta, farszu oraz pieczeniem, wyniesie ok. 90 minut. Z podanych składników wyszło 12 dość sporych pasztecików.

Do miski przesiej mąkę, dodaj sól, żółtka, pokrojone w kostkę masło, łyżkę śmietany i zacznij zarabiać ciasto. Jeżeli masło połączyło się z mąką, a ciasto jest nadal sypkie, dodaj więcej śmietany. Wyrabiaj do momentu, gdy mąka się całkowicie wchłonie, a z ciasta powstanie plastyczna kula. Podziel ją na dwie równe części i wstaw do lodówki.

Kapustę przesiekaj i zalej wodą. Gotuj ok. 20 minut.

Na maśle podsmaż pokrojoną w kosteczkę cebulkę. Gdy się zeszkli dodaj podgotowaną kapustę (bez wody) i smaż razem ok. 10 minut. Następnie dodaj starte na grubych pazurkach pieczarki. Smaż razem przez 10 – 15 minut do momentu, aż farsz do pasztecików z pieczarkami i kapustą dobrze odparuje. Dopraw solą, czarnym pieprzem, majerankiem, kminkiem, pieprzem ziołowym i wymieszaj. Następnie odstaw do lekkiego przestudzenia.

Do ciepłej, ale lekko przestudzonego farszu dodaj starty ser i wymieszaj.

Z lodówki wyjmij jedną część ciasta, blat lub deskę podsyp delikatnie mąką, połóż i rozwałkuj ciasto na 3 mm placek. Przy pomocy radełka lub noża wyrównaj brzegi. Następnie przy jednej krawędzi nałóż pasek nadzienia (jak na zdjęciu), a potem zroluj w taki sposób, aby pod spodem ciasto zachodziło na siebie z 3 mm zakładem. Tak zwiniętą roladkę pokrój na 5 – 7 cm paszteciki. Podobnie postępuj z resztą ciasta i farszu. Jeśli w trakcie szykowania pasztecików ciasto zacznie zbyt mocno kleić, włóż je z powrotem do lodówki na kilka minut.

Układaj je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zawsze łączeniem do dołu. Przed wstawieniem do piekarnika posmaruj roztrzepanym żółtkiem i posyp sezamem lub kminkiem. Wstaw do nagrzanego do 180 °C piekarnika i piecz 20 – 25 minut. aż paszteciki się zrumienią.

Paszteciki wigilijne z pieczarkami i kapustą 

Nasze paszteciki wigilijne z pieczarkami i kapustą zawierają nadzienie z mozzarellą, jeśli planujemy je zrobić bez sera, do farszu dodajemy jajko. Dostosuj też swoje upodobania co do farszu i dodaj swoje ulubione przyprawy. Pamiętaj, że ciasto jest kruche i delikatne. Dlatego paszteciki z pieczarkami należy zawijać bardzo ostrożnie i układać zawsze łączeniem do spodu. Wówczas jest gwarancja, że żaden mini pasztecik z pieczarkami nam się nie rozklei i nie rozwinie. Paszteciki smaruje się przed włożeniem do piekarnika żółtkiem, mlekiem lub wodą. Jeśli zdecydujesz się na ostatni składnik, po upieczeniu nie będą rumiane, za to będą się pięknie błyszczeć. Jeśli chcesz podgrzewać paszteciki, nie korzystaj nigdy z kuchenki mikrofalowej, ale tylko i wyłącznie z piekarnika, gdzie należy dokładnie pilnować czasu.

Paszteciki chcemy przecież podgrzać tak, aby nie były suche, ani też gumowate. W tym celu wkładamy je zawsze do w pełni nagrzanego do 200°C piekarnika na 5 do maksymalnie 7 minut i bezwzględnie pilnujemy, czy się nie przypalają. Paszteciki z pieczarkami można również zamrozić. W tym celu każdy zwinięty, koniecznie surowy pasztecik oprósz lekko mąką i ułóż na tacy w taki sposób, aby się nie stykały, a następnie wstaw do zamrażalnika. Zamrożone przełóż do woreczków. Przed pieczeniem rozłóż zamrożone paszteciki na wyłożonej papierem blasze do pieczenia i zostaw na 30 minut. Potem postępuj zgodnie z instrukcją pieczenia powyżej.

Kapuśniaczki z pieczarkami i kapustą 

Dla mnie kapuśniaczki z pieczarkami i kapustą, to nie tylko idealny pomysł na danie świąteczne, ale też świetna propozycja na bezmięsne przekąski. Tym bardziej, że w przepisie możesz tak naprawdę dostosować wszystko i zmieniać składniki według własnego uznania. Zamiast proponowanego farszu z samych pieczarek, możesz go przygotować w wersji mieszanej z grzybami suszonymi. Zamiast sezamem, czy kminkiem, kapuśniaczki posyp makiem. I choć najczęściej kapuśniaczki są szykowane z ciasta drożdżowego, to moim zdaniem w tej wersji są rewelacyjne. Ta konsystencja sprawia, że są wyjątkowe nie bez powodu. Od słono – pikantnego farszu po kruche, złociste ciasto.

Te pyszne kapuśniaczki nie wymagają dużo pracy. Najważniejsze jest dobre odparowanie farszu oraz właściwie gospodarowanie kruchym ciastem. Resztę pracy wykona piekarnik! Możesz je przygotować wcześniej i odgrzać, możesz również zamrozić i mieć na później. A jeśli jesteś wegetarianinem, również nie możesz ich przegapić! A w zależności od okazji na jakiej mają się pojawić, mogą być większe lub mniejsze. Rozpocznij więc przygotowania do świątecznej uczty i przytul ten przepis na domowe kapuśniaczki z pieczarkami i kapustą!

Zobacz też przepis na paszteciki szczecińskie.

Paszteciki z pieczarkami i kapustą kiszoną

Paszteciki z pieczarkami i kapustą kiszoną

Dziękujemy, że przeczytałeś ten tekst do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl

Napisz komentarz