Tradycyjna fasolka po bretońsku, to bez wątpienia prosty i sprawdzony przepis na pyszny obiad jednogarnkowy. Klasyczne składniki, przygotowane w odpowiedni sposób tworzą bardzo swojskie, wyjątkowo smaczne i aromatyczne danie. Domowa fasolka po bretońsku z dodatkiem wędzonej kiełbasy i boczku oraz pachnących przypraw skusi z pewnością każdego. Jeśli chcesz poznać nasze porady na to: Jak zrobić fasolkę po bretońsku? To zapraszamy 🙂
Fasolka po bretońsku z kiełbasą i boczkiem jest idealnym połączeniem wędzonki, fasoli „Piękny Jaś” oraz sosu pomidorowego. W naszym przepisie użyliśmy passaty pomidorowej. W sezonie doskonale sprawdzą się świeże i dojrzałe pomidory. Pamiętajmy też o dobrej jakości wędzonce. Fasolka po bretońsku przepis babci i fasolka po bretońsku jak u mamy to z pewnością Wasze ulubione przepisy i świetnie dobrane składniki oraz przyprawy. Tym przepisem nie mamy zamiaru na nowo wymyślać koła 😉 Chcemy być wierni tradycji, którą wynieśliśmy z domu.
Fasolka po bretońsku przepis z fasoli moczonej. Jak moczyć fasolę „Piękny Jaś? O tym piszemy w przepisie poniżej. Fasolka po bretońsku z puszki: czy to dobry pomysł? Jeśli masz ochotę na szybką wersję fasolki po bretońsku to tak. Nie będzie ona wówczas tak bardzo „fasolowa” jak ta nagotowana z moczonego Jasia 😉 Ale z wędzonką na szybki i skuteczny obiad w sam raz. A mało wprawiony konsument nawet nie zauważy różnicy.
Fasolka po bretońsku przyprawy, o których nie możesz zapomnieć przy doprawianiu tego pachnącego dania. To z pewnością majeranek, ziele angielskie, liść laurowy oraz słodka i ostra papryka. Opcjonalnie polecamy również paprykę wędzoną, ale w niewielkiej ilości, ponieważ smak i zapach wędzonki będziemy mieć już z kiełbasy i boczku. Warto również wspomnieć o soli. Nie polecamy również ostatecznego doprawiania solą, ponieważ zarówno kiełbasa jak i boczek (szczególnie surowy wędzony) są dość słone. Zostawmy fasolkę do przegryzienia się na co najmniej kilkanaście minut i wtedy sprawdźmy, czy trzeba ją doprawić. Polecamy!
Fasolka po bretońsku
Składniki
- fasola Piękny Jaś: 200 – 250 g
- kiełbasa wędzona: 300 g
- boczek wędzony surowy: 200 g
- cebula: 1 szt.
- passata pomidorowa: ok. 500 ml
- majeranek: 2 łyżki
- liść laurowy: 2 szt.
- ziele angielskie: 3 ziarna
- czosnek: 3 ząbki
- papryka słodka: 1 łyżka
- papryka ostra: 1/4 łyżeczki
- musztarda dijon: 1 łyżeczka
- cukier: 1 łyżeczka
- kolorowy pieprz: 1 łyżeczka
- sól i pieprz do smaku
Fasolka po bretońsku przepis
Przygotowanie
Fasolę dokładnie przebieramy, sprawdzając, czy nie ma uszkodzonych ziaren. Dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą, a następnie zalewamy ciepłą wodą. Na 200 g fasoli przygotujmy 1,5 – 1,7 l wody. Odstawiamy na 8 – 10 godzin, aby fasola namokła. Jeżeli fasola wchłonęła wodę, uzupełnijmy jej odpowiednią ilość. Po wyznaczonym czasie gotujemy fasolę w tej samej wodzie, aż będzie al’dente. Fasola pod koniec gotowania powinna być delikatnie przykryta wodą. Jeżeli w trakcie gotowania woda odparowała, należy ją uzupełnić. Jeśli jest jej za dużo, to zdejmijmy pokrywkę i pozwólmy płynowi odparować. Dopiero teraz należy fasolę posolić. Dodanie soli wcześniej, wydłuży bowiem czas gotowania.
Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na patelni, aż się zrumieni. Następnie dodaj pokrojoną w kostkę kiełbasę oraz cebulę i smaż, aż kiełbasa się zrumieni, a cebula zeszkli.
Do fasoli (al’dente) dodaj passatę, resztę przypraw oraz podsmażony boczek z kiełbasą i cebulą. Gotuj razem na wolnym ogniu, aż fasola zmięknie.
Wyłącz palnik, dodaj musztardę, wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na co najmniej kilkanaście minut. Ewentualnie dopraw do smaku.
Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych przepisów na dania jednogarnkowe. Polecamy: patelnia chłopska z kapustą i ziemniakami, kraszanka, czyli pyszne ziemniaki z patelni oraz ciapkapusta, czyli doskonała kuchnia śląska.
Życzymy smacznego!