Blog posts

Gołąbki z kaszą i grzybami leśnymi

Gołąbki z kaszą i grzybami leśnymi

Dania bez mięsa, drugie danie, Obiady, Wigilia i Święta

Przepis na tradycyjne gołąbki wigilijne z kaszą i suszonymi grzybami leśnymi. Gołąbki z białej lub włoskiej kapusty oraz kaszy gryczanej lub jęczmiennej w sosie grzybowym, to podstawa Wigilii. Mogą być jeszcze bardziej oryginalne jeśli użyjesz kiszonych liści kapusty. W przeciwieństwie do klasycznych gołąbków z ryżem, gołąbki z kaszy jęczmiennej są bezmięsne. Mimo to są bardzo pożywne, zdrowe i aromatyczne. W nadzieniu, oprócz wspomnianej kaszy i grzybów, znajdziesz też podsmażoną cebulkę oraz tradycyjne przyprawy. Kluczowe jest również to, że w naszym farszu nie ma jajka. Co zatem jest spoiwem pozostałych składników? Tym łącznikiem jest kasza manna, dzięki której farsz jest lekki, delikatny, nie rozsypuje się i nie jest tak twardy jak z dodatkiem jajka. Choć dzisiejsze gołąbki z kaszą przygotowaliśmy na kuchence, a nie w piekarniku, to w przepisie znajdziesz instrukcje dotyczące zarówno pierwszego jak i drugiego sposobu ich pieczenia. Jak zrobić pyszne gołąbki z kaszy i grzybów? Zapraszamy na przepis!

Gołąbki z kaszą i grzybami leśnymi


Gołąbki z kaszą i grzybami 

Składniki: 

  • duża główka kapusty włoskiej lub białej
  • kasza jęczmienna lub gryczana: 300 g
  • grzyby leśne suszone: 50 – 60 g
  • duża cebula: 1 szt.
  • masło: 1 łyżka
  • kasza manna: 2 – 3 łyżki
  • majeranek: 1 łyżeczka
  • kminek mielony: 1 łyżeczka
  • sól i pieprz do smaku
  • woda z gotowania liści kapusty
  • liść laurowy: 3 szt.
  • ziele angielskie: 2 – 3 ziarna


Gołąbki z kaszą i grzybami – przepis

Przygotowanie: 

Do przygotowania wigilijnych gołąbków z kaszą i grzybami potrzebne będą: duży garnek o pojemności 5 – 6 litrów, patelnia, gęsiarka, rondelek, durszlak, deska do krojenia oraz klasyczne akcesoria kuchenne.

Gołąbki z farszem z kaszy możesz przygotować z kapusty włoskiej lub białej. Ostateczny wybór pozostawiamy każdemu z Was. Podobnie rzecz ma się z wyborem kaszy do gołąbków wigilijnych. Chociaż większość osób przygotowuje je z kaszą gryczaną, są osoby, którym lepiej smakują z nadzieniem z kaszy jęczmiennej.

Jeśli nie przepadasz za grzybami leśnymi, zamiast nich do farszu możesz dodać starte, podsmażone pieczarki.

W przepisie poniżej znajdziesz dwie wersje przygotowania gołąbków z kaszą. Pierwszy, to gotowanie/duszenie w głębokiej patelni lub gęsiarce na kuchence, drugi, to pieczenie w piekarniku. Zarówno pieczenie jak i gotowanie zajmie mniej więcej tyle samo czasu.

Jak zrobić gołąbki z kaszą i grzybami? 

Na początku (najlepiej dzień wcześniej) namocz grzyby w 1/2 litra ciepłej wody.

Następnego dnia na wstępie przygotuj farsz. Ugotuj kaszę według przepisu na opakowaniu, a następnie odcedź. Z zalewy wyjmij namoczone grzyby i pokrój na mniejsze kawałki. Zalewę zostaw na później. Na maśle podsmaż pokrojoną w drobną kosteczkę cebulkę.

Gdy się zeszkli dodaj pokrojone grzyby i smaż na średnim ogniu razem z cebulką, podlewając od czasu do czasu wodą z moczenia grzybów, aż cebulka i grzyby zmiękną. Następnie dodaj ugotowaną kaszę i wymieszaj. Farsz do gołąbków z kaszą polecamy doprawić tradycyjnymi przyprawami takimi jak majeranek, kminek oraz sól i pieprz. Na koniec dodaj kaszę mannę i wymieszaj z farszem.

Po przygotowaniu farszu, uszykuj kapustę. Z główki zdejmij zewnętrzne, podsuszone, uszkodzone liście i wyrzuć. Następnie przy pomocy ostrego noża odcinaj poszczególne liście przy samym rdzeniu kapusty. Potem z każdego liścia zetnij z grubości najgrubszą żyłę przechodzącą przez jego środek (jak na zdjęciu).

Teraz największy garnek napełnij w 3/4 wodą i ją zagotuj. Zanurz w niej po dwa – trzy liście i gotuj na wolnym ogniu, aż liście zmiękną. Zmiękczone liście przekładaj na sito, aby ostygły i ociekły z wody. W taki sam sposób postępuj z resztą liści.

Na każdym sparzonym liściu kapusty, w pobliżu rdzenia ułóż odpowiednią ilość farszu w zależności od wielkości liścia. Nadzienie uformuj w kształt przypominający wałek. Następnie złóż boki liścia i zwiń go, formując roladkę. Kluczowe jest, aby farszu nie było zbyt dużo, tak, aby umożliwił swobodne zawinięcie gołąbka, ale też nie za mało, ponieważ może to spowodować rozwijanie liści.

Gołąbki ułóż w naczyniu, w którym będziesz zapiekać lub gotować w taki sposób, aby ich krawędzie się ze sobą stykały. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były ułożone warstwami. Wlej tyle wody z gotowania liści, aby sięgała do połowy ułożonych gołąbków. Dodaj liść laurowy i ziele angielskie.

Naczynie przykryj i wstaw do nagrzanego do 180°C piekarnika i piecz przez ok. 40 – 45 minut lub gotuj na bardzo wolnym ogniu przez 40 – 45 minut od momentu zagotowania wywaru.

Gołąbki z kaszą podawaj z domowym sosem grzybowym.

Zobacz też przepis na gołąbki po cygańsku.

Gołąbki z kaszą i grzybami leśnymi

 

Gołąbki z kaszą i grzybami leśnymi

Napisz komentarz