Blog posts

Domowe cebularze

Domowe cebularze

Bułki, Chleb i bułki, Dania bez mięsa, Dla dzieci, Kolacja, Przekąski

Nasz ulubiony i niezawodny przepis na pachnące, domowe cebularze. Proste w przygotowaniu, drożdżowe bułeczki z cebulą i makiem. Wystarczy podsmażyć cebulkę, zrobić ciasto, a po wyrośnięciu odpowiednio połączyć składniki i włożyć do piekarnika. Od początku do do końca te puszyste, mięciutkie cebularze domowej roboty przygotujesz w nie więcej niż 1,5 godziny! Cebularze z makiem świetnie się przechowują, a następnego dnia po upieczeniu, gdy ciasto przejdzie zapachem cebuli, są jeszcze pyszniejsze. Jeśli więc zastanawiasz się jak upiec pyszne cebularze, zobacz nasz sprawdzony przepis i przekonaj się sam! Zapraszamy!

Domowe cebularze


Domowe cebularze

Składniki:

Ciasto na cebularze:

  • mąka pszenna uniwersalna: 260 g
  • drożdże świeże: 20 g
  • sól: 3/4 łyżeczki
  • cukier: 1/2 łyżeczki
  • mleko: 120 ml
  • jajka: 1 szt.
  • olej: 3 łyżki

Farsz do cebularzy: 

  • duże cebule: 2 szt.
  • mak: 1 – 2 łyżki
  • masło: 1 łyżka
  • szczypta soli

Oraz: 

  • roztrzepane jajko do posmarowania bułek

Domowe cebularze


Cebularze przepis

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól i robimy wgłębienie. Do dołka wlewamy ciepłe mleko, dodajemy pokruszone drożdże oraz cukier. Zostawiamy na kilka minut, aż drożdże zaczną pracować. Kiedy środek zacznie się pienić, dodajemy jajko, olej i mieszamy łyżką, aż składniki dobrze się połączą. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 30 – 40 minut.

Obraną cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle, aż się zeszkli. Delikatnie solimy, dodajemy mak i odstawiamy do lekkiego przestudzenia.

Wyrośnięte ciasto wyjmujemy na blat oprószony mąką, przerabiamy ok. 2 – 3 razy, aby odgazować. Z ciasta formujemy wałek. My wolimy większe cebularze, więc pokroiliśmy go sześć części. Jeśli wolisz mniejsze, pokrój na mniejsze porcje. Każdą część spłaszczamy i rozciągamy tworząc owalny placek.

Uformowane placki przekładamy na blaszkę piekarnikową, wyłożoną papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 20 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.

Na każdy placek nakładamy odpowiednią ilość cebulowego farszu i rozprowadzamy po powierzchni. Brzegi ciasta smarujemy roztrzepanym jajkiem. Blachę wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 15 – 20 minut, aż wierzch się lekko zrumieni.

Pamiętaj, aby ładnie pokroić cebulę, zapewni to ładniejszy efekt końcowy.

Jeśli lubisz, do farszu na cebularze możesz dodać również żółty ser oraz pieczarki. Tradycyjny przepis na cebularze tych składników jednak nie zawiera.

Cebularz 

Nie wiemy jak Wam, ale nam tradycyjny cebularz najlepiej smakuje rzecz jasna na ciepło. Wystudzone, bardzo często ponownie podgrzewamy w piekarniku, czasami dodając startego sera. Co do pochodzenia cebularzy, z małą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że te pyszne placki swój początek miały jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Historyczna fama głosi, że takie właśnie placki miała wypiekać dla Króla jedna z jego kochanek – nałożnic – Esterka Małach. Jednak pierwsze przepisy na cebularze oraz relacje pochodzą dopiero z XIX wieku. Przyjęło się, że swój początek cebularz miał w lubelskiej kuchni żydowskiej. Dlatego nazywany jest cebularzem lubelskim. Został wpisany na listę produktów tradycyjnych i jest chroniony jako produkt regionalny.

Cebulaki 

Cebulaki drożdżowe to proste danie bezmięsne, które świetnie sprawdzi się jako drugie śniadanie do pracy lub szkoły. Wielu z Was z pewnością podchodzi do ich smaku z dużym sentymentem. Warto czasem przypomnieć te smaki przygotowując cebulaki w domu. Być może posmakują również najmłodszemu pokoleniu 🙂 Na naszym Blogu Kulinarnym znajdziesz również inne proste przepisy na regionalne dania. Zobacz jak zrobić proziaki z makiem oraz moskole, czyli placki po góralsku. Polecamy też przepis na kartoflaniki, czyli pyszne grzybowe paszteciki. Pyszne są również plince z pomoćką – chrupiące placki ziemniaczane z serem i śmietaną.

Życzymy smacznego!

Domowe cebularze

Domowe cebularze

Napisz komentarz