Przepis na pieczone pałki z kurczaka w marynacie i glazurze miodowej, które możesz upiec zarówno w naczyniu żaroodpornym, w piekarniku na blasze lub w rękawie. Pieczone podudzia z kurczaka, to idealny przepis na szybki i prosty obiad lub imprezową przekąskę na ciepło. Z zewnątrz świetnie przypieczone i pachnące, wewnątrz soczyste i doskonale doprawione! Wystarczy w prosty sposób zamarynujesz kawałki kurczaka, a następnie upieczesz sposobem, który najbardziej lubisz! W czasie, gdy pałki się pieką, Ty możesz skupić się na spokojnym przygotowaniu dodatków oraz nakryciu do stołu.
Podudzia z kurczaka z piekarnika, to danie lubiane przez wszystkich i bardzo wdzięczne w przygotowaniu. Podobnie jak skrzydełka na ryżu z piekarnika lub pałki z kurczaka z ziemniakami z patelni, nie wymagają skomplikowanych dodatków, a samo wykonanie nie nastręcza żadnych problemów. Jeśli jednak wolisz bardziej wymagające przepisy z wykorzystaniem mięsa drobiowego, nasz kotlet pożarski z kostką oraz kurczak po koreańsku są do Twojej dyspozycji. Nie oznacza to oczywiście, że dzisiejszy przepis to jakaś prowizorka. Po prostu większość z nas szuka kompaktowych, nieskomplikowanych pomysłów na domowe dania, a ten pomysł wychodzi skutecznie tym oczekiwaniom naprzeciw.
Ten ciekawy przepis na soczyste pałki kurczaka z piekarnika jest idealny za każdym razem. Słodki miód karmelizuje się i łączy ze słonym smakiem sosu sojowego tworząc doskonały smak. A co za tym idzie soczyste i bardzo delikatne podudzia z kurczaka. Sukcesem tego dania jest przede wszystkim wybranie dobrych, sprawdzonych składników. Będą nie tylko gwarancją dobrego smaku, ale też pewności, że to co podajemy naszym bliskim jest zdrowe i pożywne. A jeśli tak jak my, lubisz proste dania obiadowe, zobacz jak zrobić pałki z kurczaka w piekarniku? Szczegóły znajdziesz w naszym przepisie! Zapraszamy!
Pałki z kurczaka pieczone
Składniki:
- pałki z kurczaka: 10 – 12 szt.
- czosnek: 2 – 3 ząbki
- miód: 3/4 szklanki
- sos sojowy: 1/4 szklanki
- musztarda Dijon: 1 łyżka
- sos Tabasco: 1/4 łyżeczki
- otarta skórka z jednej cytryny
Pałki z kurczaka pieczone – przepis
Przygotowanie:
Do przygotowania przepisu potrzebne będą oprócz składników:
- miska do wymieszania kurczaka z marynatą
- mały słoik
- zamykane dość szczelnie naczynie/pudełko lub woreczek strunowy do marynowania mięsa
- rondelek do podgrzania i zagęszczenia sosu
- blacha piekarnikowa + papier do pieczenia lub naczynie żaroodporne
- pędzelek
Czas przygotowania, to wraz z pieczeniem (nie licząc czasu marynowania) ok. 70 minut. Z kolei sam czas pieczenia pałek w piekarniku, to 45 – 50 minut.
W miseczce wymieszaj składniki na marynatę, czyli miód, sos sojowy, musztardę, sos Tabasco oraz przeciśnięty przez praskę czosnek i otartą skórkę z jednej cytryny. Połowę marynaty przelej do słoiczka lub zamykanego naczynia i odstaw do lodówki. Jeżeli nie przepadasz za sosem sojowym, zamiast niego możesz użyć ketchupu, adżyki lub dodać po prostu mielonej słodkiej papryki.
Jak zrobić pałki z kurczaka w piekarniku?
Aby przygotować pałki z kurczaka do pieczenia, należy zacząć od dokładnego umycia mięsa pod bieżącą wodą. Czyste, osuszone podudzia przełóż do odpowiednio dużego, zamykanego naczynia i wymieszaj bardzo dokładnie z pozostałą marynatą. Następnie szczelnie zamknij i wstaw do lodówki na minimum 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Jeśli chcesz, pałki możesz również umieścić w woreczku strunowym lub rękawie, wymieszać z marynatą. Następnie szczelnie zamknąć i również wstawić do lodówki.
Podudzia z kurczaka wyjmij z lodówki na co najmniej 30 minut przed pieczeniem, aby osiągnęły temperaturę pokojową.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Ułóż pałki skórką do góry obok siebie, tak, żeby się nie stykały. Zalewę, w której marynowały się podudzia należy wylać. Jeśli chcesz, do pieczenia możesz wykorzystać ruszt, który należy położyć na blasze (również wyłożonej papierem do pieczenia) i na nim ułożyć pałki. Jeśli skorzystasz z tej opcji, ruszt należy przesmarować olejem. Pałki z kurczaka pieczemy w temperaturze 190 °C (góra/dół) przez 40 – 50 minut w zależności od ich wielkości oraz od piekarnika.
W trakcie pieczenia podudzia możesz obrócić na drugą stronę, wówczas ładnie zrumienią się z obu stron.
Na kilkanaście minut przed końcem pieczenia, pozostałą marynatę (z lodówki) podgrzewamy w rondelku i gotujemy na bardzo niskiej mocy palnika ok. 5 – 7 minut, aż uzyska konsystencję syropu. Z piekarnika wyjmujemy blachę, podudzia smarujemy powstałym syropem. Wstawiamy ponownie na kilka minut. Przed podaniem dajemy im „odpocząć” przez 5 minut, a następnie posypujemy sezamem oraz posiekanymi ziołami.
Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać mięso, czy jest upieczone do samej kości. Jeśli nie masz termometru (optymalna temperatura wewnątrz kurczaka powinna wynosić 74 °C ), po prostu wyjmij z piekarnika jedno podudzie i sprawdź rozrywając mięso. Jeśli dobrze odchodzi od kości, a soki są klarowne, kurczak jest upieczony.
Gorące, przypieczone podudzia podawaj z ulubionym dodatkiem.
Pałki drobiowe na obiad
Pałki drobiowe są doskonałym źródłem białka oraz bardzo pożywną opcją na rodzinny obiad. Mimo tego, że podudzia z kurczaka z piekarnika są i tak zdrowsze niż te smażone na patelni, to możesz jeszcze nieco zmniejszyć ilość kalorii usuwając z nich skórę, ale już po upieczeniu. Jeśli zrobisz to wcześniej, mięso bardzo wyschnie. Aby uzyskać ładny kolor, pałki z kurczaka należy piec bez przykrycia. Dzięki temu, skóra pięknie się karmelizuje i zatrzymuje smaki marynaty miodowo – sojowej. Jeśli podczas pieczenia okaże się, że kurczak zbyt moc się rumieni, możesz nad nim nasunąć drugą blachę lub nieco zmniejszyć temperaturę. Z tym, że ta druga opcja wydłuży nieco czas pieczenia. Jeśli szukasz innych pomysłów z wykorzystaniem mięsa drobiowego, sprawdź też nasz przepis na sałatkę cezar z kurczakiem, na pyszne, obiadowe roladki z piersi kurczaka oraz na panierkę do kurczaka jak z KFC.
Pałki drobiowe pieczone
Nasz przepis na pałki drobiowe pieczone jest uniwersalny. Dzięki temu bez problemu przygotujesz go tak jak lubisz najbardziej. Jeśli wybierzesz naczynie żaroodporne, możesz uzyskać więcej sosu, przykrywając pałki w pierwszej fazie pieczenia. Piekąc podudzia w rękawie zachowasz jeszcze większą soczystość i aromat. Możesz przygotować tyle podudzi, ile chcesz. Warto pamiętać o tym, aby nie przepełniać blachy lub naczynia w którym będziemy pałki zapiekać. Każda powinna mieć swobodny przepływ gorącego powietrza. Dzięki temu te pachnące pałki z kurczaka podbiją serca nawet najbardziej wybrednych! Podaj je na świąteczny stół lub inną rodzinną uroczystość. Będą pasować do każdego dodatku i sprawdzą się na niejedną imprezę! Podobnie w przypadku pałek z kurczaka na kapuście nawet mało doświadczeni w kuchni będą w stanie uzyskać zaskakujący efekt!
Smacznego!
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł do końca. Redakcja Bloga kuchnianawypasie.pl