Doskonały dodatek do mięs i wędlin nie tylko na świąteczny stół, czyli domowa ćwikła z chrzanem. U nas znajdziesz przepis krok po kroku na buraczki z chrzanem na Wielkanoc oraz na inne uroczystości i przyjęcia. Ta prosta, ale wyjątkowo aromatyczna i pyszna sałatka z buraków i chrzanu jest wyjątkowym uzupełnieniem wielu dań oraz klasycznym dodatkiem do kanapek.
Ćwikła z chrzanem. Z czym podawać ćwikłę z chrzanem? Jest idealna jako dodatek do mięs pieczonych i duszonych. Świetnie uzupełnia również smak klasycznego schabowego oraz kotletów mielonych. Doskonale komponuje się również z jajkami gotowanymi na twardo oraz z domową białą kiełbasą.
Ćwikła z chrzanem przepis. Co dodać do ćwikły? Jak doprawić ćwikłę z chrzanem? Do ćwikły możesz oprócz chrzanu dodać również starte jabłko. My doprawiliśmy buraczki sokiem z cytryny oraz miodem. Sok z cytryny możesz zastąpić octem jabłkowym, a miód np. brązowym cukrem. Ważne, aby podczas doprawiania ćwikły wciąż ją próbować, żeby nie przesadzić z żadnym dodatkiem.
Buraczki z chrzanem to jeden z wielu sposobów na wykorzystanie tego pożywnego warzywa. Na naszym Blogu Kulinarnym znajdziesz min, przepis na buraczki obiadowe w pysznym sosie. Polecamy również doskonały przepis na domowy sos chrzanowy. W sezonie warto z pewnością przygotować buraczki z chrzanem do słoików. Buraki przepisy, najczęściej przez nas przygotowywane, to buraczki gotowane, zasmażane, buraczki pieczone oraz kiszone. Każdy bez wątpienia ma swoje ulubione. Zapraszamy na przepis na domową ćwikłę z chrzanem.
Domowa ćwikła z chrzanem
Składniki:
- buraki: 1 kg
- miód: 1 łyżka
- sól: 1/3 łyżeczki
- olej: 1 łyżka
- sok z cytryny: 2 łyżki
- chrzan 100 %: 1 – 2 łyżki
- szczypta pieprzu
Domowa ćwikła z chrzanem przepis
Przygotowanie:
Jak zrobić ćwikłę z chrzanem? Ćwikła z chrzanem domowym sposobem, to prosta w wykonaniu sałatka z prostych składników.
Buraczki polecamy upiec w piekarniku. Dzięki temu będą bardzo aromatyczne i dużo smaczniejsze niż gotowane. Poza tym gotowanie, pozbawia buraki wielu cennych właściwości odżywczych. Nieobrane, umyte dokładnie buraki pieczemy w 180 stopniach do „miękkiego patyczka”. Powinno to potrwać ok. 1 godziny. Buraczki możesz oczywiście również ugotować według sprawdzonego sposobu.
Następnie jeszcze ciepłe buraczki obieramy. Polecamy to robić w rękawiczkach 🙂
Buraki ścieramy na tarce na małych pazurkach. Przekładamy do miseczki. Dodajemy sól, pieprz, olej, sok z cytryny, połowę miodu oraz połowę chrzanu i dokładnie mieszamy. Smak ćwikły dostosujmy do własnych upodobań smakowych.
Jeśli jest mało ostra, dodajmy chrzanu. Cały czas próbujmy i wybierzmy najbardziej optymalną wersję.
Rzecz jasna do domowej ćwikły najlepiej użyć świeżego chrzanu. Jeśli dodajemy ten ze sklepu, szukajmy chrzanu z jak największą jego zawartością. Im więcej procent chrzanu w chrzanie tym lepiej 🙂
Życzymy smacznego!