Blog posts

Ryba po japońsku – Nanbanzuke

Ryba po japońsku – Nanbanzuke

Dania rybne, Kolacja, Kuchnie świata, Obiady, Przekąski, Warzywa, Wigilia i Święta

Pyszne, smażone filety, marynowane w aromatycznym sosie z warzywami, czyli najlepsza ryba po japońsku bez panierki – Nanbanzuke. Doskonale sprawdzi się nie tylko jako danie główne, ale również jako pyszna, zdrowa przekąska. Nanbanzuke, to z pewnością mało u nas znane danie z warzywami i rybą w przepysznej marynacie. To wielka szkoda, ponieważ danie jest proste w przygotowaniu, a efekt jest niesamowicie apetyczny! Aby ryba wyszła naprawdę pyszna, warto wspomnieć o kilku wskazówkach. Po pierwsze, pokrojone filety rybne należy dokładnie obtoczyć w skrobi ziemniaczanej. Pozwoli zachować rybi smak, który nie wydostanie się do oleju oraz zapobiegnie rozpadaniu się mięsa. Po drugie, nasza słodko – kwaśna zalewa do ryby po japońsku wykonana jest według oryginalnych proporcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś użył jej jako punkt wyjścia i dostosowania do własnych upodobań. I w końcu jeden z najważniejszych czynników, czyli marynowanie świeżo usmażonej ryby w gorącej zalewie. Taki zabieg sprawi, że ryba pochłonie smaki z zalewy i nabierze wyjątkowego smaku. Jeśli lubisz więc smaki wschodu i szukasz nowych inspiracji, ten przepis powinien Ci się spodobać. Zapraszamy na kuchenną, orientalną wycieczkę i gorąco polecamy przepis!

Ryba po japońsku 


Ryba po japońsku 

Składniki: 

  • filet z makreli bez skóry (może być też dorsz): 500 – 600 g
  • skrobia ziemniaczana: 2 – 3 łyżki
  • marchewka: 1 szt.
  • cebula: 1 szt.
  • szczypiorek: 2 pęczki
  • papryczka chili: 2 szt.
  • sos sojowy: 2 – 3 łyżki
  • ocet ryżowy: 2 – 3 łyżki
  • bulion dashi: ok. 3/4 szklanki (z przepisu dowiesz się, czym go można zastąpić)
  • cukier trzcinowy: 1 łyżka
  • sake (zamiennie jabłkowy lub gruszkowy cydr): 2 – 3 łyżki
  • wino ryżowe: 2 łyżki
  • olej do smażenia


Ryba po japońsku – przepis

Przygotowanie: 

W przepisie znajdziesz taki składnik jak dashi, który nie jest u nas zbyt popularny. Dashi, to bulion przygotowany z suszonych płatków bonito, czyli tuńczyka pasiastego oraz konbu, czyli suszonych wodorostów. Ma kolor naszego, mocno esencjonalnego bulionu i oczywiście rybi smak. Bardzo łatwo zastąpić go w naszych warunkach tradycyjnym bulionem z dodatkiem 2 łyżek sosu rybnego. Ilość tak przygotowanego wywaru, to 3/4 szklanki.

Cebulkę pokrój w cienkie piórka, natomiast marchewkę obierz, pokrój na 5 – 6 cm kawałki, a następnie w cienkie plastry. Tak przygotowaną marchew pokrój w cieniutkie słupki tzw. julienne. Natomiast szczypiorek pokrój po przekątnej na ok. 2 cm kawałki.

Jeśli chodzi o przepis na zalewę do ryby po japońsku, to wystarczy, że  garnku wymieszasz bulion, ocet ryżowy, cukier, sos sojowy, wino ryżowe oraz sake lub opcjonalnie cydr. Nie zapomnij dodać też papryczki chili. Jeśli dodasz papryczki w całości, marynata wyjdzie ostrzejsza w smaku. Jeżeli chcesz, możesz przed dodaniem, papryczki oczyścić z pestek. Wywar należy zagotować.

Jaka ryba do ryby po japońsku inaczej? Najlepsza ryba do ryby po japońsku według oryginalnego przepisu, to makrela. Ale możesz użyć innej białej ryby. Filety rybne pokrój w mniejsze kawałki i usuń ewentualną wilgoć przy pomocy ręczników papierowych. Każdy kawałek ryby dokładnie obtocz w skrobi ziemniaczanej. W rondelku lub woku rozgrzej dość sporo oleju. Głębokość oleju powinna być dwa razy większa niż grubość ryby. Temperatura tłuszczu, to ok. 170 stopni.

Rybę smaż przez 3 – 4 minuty, aż stanie się złotobrązowa. Jeśli będziesz ją smażyć w rondelku, warto na rozgrzany tłuszcz wrzucać po kilka kawałków, aby nie obniżać temperatury smażenia. Dzięki temu ryba będzie bardzo chrupiąca.

Usmażoną rybę osusz z tłuszczu na ręcznikach papierowych.

 

Pokrojone marchewki oraz cebulę i szczypiorek przełóż do płaskiego szklanego, najlepiej żaroodpornego naczynia i zalej gorącą marynatą. Do naczynia przełóż usmażoną rybę i dokładnie wymieszaj z marynatą i warzywami, którymi możesz częściowo przykryć filety. Odstaw na kilka godzin do lodówki do zamarynowania. Rybę można podawać na zimno, w temperaturze pokojowej lub na ciepło, po podgrzaniu w piekarniku.

Co kwestii związanej z tym jak długo można przechowywać rybę po japońsku, czyli ile może stać w lodówce? Odpowiadamy, że spokojnie do 4 – 5 dni.

Zapraszamy też do wypróbowania innych przepisów na pyszne dania rybne. Zobacz jak prezentuje się nasza ryba w galarecie, a także ryba po grecku. Polecamy też naszego karpia smażonego w panierce oraz kulki rybne w galarecie.

Życzymy smacznego!

Ryba po japońsku 

Ryba po japońsku 

Napisz komentarz