Pachnąca zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem w wersji bezmięsnej, to idealny pomysł na obiad wegetariański. U nas znajdziesz wypróbowany przepis krok po kroku na botwinkę na wywarze warzywnym. To bez wątpienia doskonała propozycja na pyszną, zdrową i lekką wiosenną zupę z młodych buraczków i koperku. W naszym domu, to jedna z najbardziej wyczekiwanych zup z nowalijek. Bardzo duża dawka witamin, oczywiście pod warunkiem, że botwinę mamy z pewnego źródła.
Warto wspomnieć, że botwina zawiera kwas szczawiowy, który przekształca się w naszym organizmie w szczawian wapnia. Może on (oczywiście spożywany w sporych ilościach), sprzyjać min. powstawaniu kamieni nerkowych oraz osłabiać kości. Dlatego botwinę powinniśmy łączyć z produktami, które ten kwas neutralizują. Z tego powodu warto do botwiny dodać jajko, śmietanę, jogurt lub kefir. Dzięki temu przyswoimy tylko to, co w botwinie najlepsze.
Botwinka, czy jak kto woli zupa z liści buraka to tylko jedna z wielu kulinarnych możliwości wykorzystania młodych liści buraków. Poza głównym składnikiem chłodnika litewskiego, doskonale nadaje się do sałatek oraz do świeżego twarożku. Można ją również wykorzystać jako składnik farszu do pierogów. Jeśli szukasz więc pomysłu na to: Co zrobić z botwiny? lub Jak ugotować botwinę? To dobrze trafiłaś! Zapraszamy na przepis 🙂
Zupa z botwiny
Składniki:
Na 3 porcje:
- botwina: 1 pęczek
- ziemniaki: 4 szt.
- marchew: 1 szt.
- pietruszka: 1 szt.
- kawałek pora
- kawałek selera
- opalona cebula: 1 szt.
- liść laurowy: 2 szt.
- ziele angielskie: 2 ziarna
- jajka: 3 szt.
- śmietana: 2 łyżki
- masło: 2 łyżki
- cukier: 1 łyżeczka
- ocet winny lub jabłkowy: 1 – 2 łyżki
- posiekany koperek
Zupa z botwiny
Przygotowanie
Jak ugotować zupę z botwiny?
Obraną marchewkę, pietruszkę, selera oraz pora, cebulę, liść laurowy i ziele włóż do garnka i zalej ok. 1,5 litra zimnej wody. Dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki.
Doprowadź wolno do wrzenia i gotuj na średniej mocy palnika. Po 15 – 20 minutach, kiedy ziemniaki już będą miękkie, wyłóż je z garnka i odstaw. Pozostałe warzywa gotuj do miękkości, a potem zostaw w garnku sam wywar.
Odetnij liście od buraczków. Dokładnie umyj. Buraczki pokrój w półplasterki lub w kostkę. Gałązki wraz z liśćmi posiekaj na niewielkie kawałki.
Przełóż do ugotowanego bulionu, dodaj łyżeczkę cukru, pół łyżeczki soli oraz 1 łyżkę octu winnego lub jabłkowego. Gotuj pod przykryciem na niskiej mocy palnika, aż botwina zmięknie.
Śmietanę zahartuj kilkoma łyżkami gorącej zupy i dobrze wymieszaj. Wyłącz palnik, do botwiny stopniowo dodawaj śmietanę, cały czas mieszając.
Ziemniaki podsmaż na maśle, a następnie dodaj do zupy. Na koniec wsyp posiekany koperek i delikatnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Spróbuj, czy kwaśność przygotowanej zupy odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli nie, dodaj jeszcze octu.
Zupę podawaj z ugotowanym na twardo jajkiem.
Do zupy, jeżeli lubisz, możesz również dodać pokrojone warzywa z wywaru. My wolimy, aby zupa miała bardziej „charakter buraczkowy”, dlatego marchew i pietruszka nie do końca nas przekonują w tym zestawieniu 🙂 Ocet winny, ew. jabłkowy możesz zastąpić sokiem z cytryny. Jeśli pominiesz śmietanę, masło oraz jajka, zupa stanie się świetnym daniem wegańskim.
Sprawdź inne nasze przepisy z wykorzystaniem buraczków, jak np. domowa ćwikła z chrzanem, a także buraczki obiadowe w pysznym sosie. Poznaj również przepis na buraczki z jabłkiem na zimno.
Życzymy smacznego!